Europejskie prawo upadłościowe - nowe propozycje KE

Europejskie prawo upadłościowe; transgraniczne postępowania upadłościowe w UE
Komisja Europejska proponuje uaktualnić obecne przepisy w sprawie transgranicznych postępowań upadłościowych, które obowiązują od 2000 r. W oparciu o wnioski płynące z dziesięciu lat doświadczeń zaproponowano, aby w nowych przepisach nacisk został przeniesiony z likwidacji na pomoc przedsiębiorstwom w pokonaniu trudności finansowych przy jednoczesnej ochronie prawa wierzycieli do odzyskania należności.

12 grudnia 2012 r. Komisja Europejska przedstawiła projekt unowocześnienia europejskiego prawa dotyczącego transgranicznych postępowań upadłościowych, dający „drugą szansę” firmom, które w normalnych (nie kryzysowych) warunkach byłyby rentowne. Dla przedsiębiorstw, które ucierpiały wskutek kryzysu gospodarczego może to być prawdziwa „druga szansa”.

Nowe przepisy mają zwiększyć wydajność i skuteczność transgranicznych postępowań upadłościowych, co każdego roku będzie miało wpływ na około 50 tys. przedsiębiorstw w UE.

To pierwszy krok w kierunku stworzenia w UE klimatu „ratunku i odnowy” sprzyjającego przedsiębiorstwom i osobom fizycznym w trudnej sytuacji finansowej. Komisja przyjęła także szczegółowy komunikat w tej sprawie, w którym wskazano obszary krajowych przepisów prawa upadłościowego najmniej przyjazne dla przedsiębiorstw i mogące przeszkodzić w wypracowaniu skutecznych ram postępowania upadłościowego na rynku wewnętrznym.

Przedsiębiorstwa są niezbędne dla zapewnienia dobrobytu i miejsc pracy, ale założenie firmy i jej prowadzenie jest niezwykle trudne, zwłaszcza w dzisiejszej sytuacji ekonomicznej.” – stwierdziła wiceprzewodnicząca Komisji Viviane Reding, unijna komisarz ds. sprawiedliwości. „Obecne przepisy upadłościowe muszą zostać uaktualnione, aby ułatwić rentownym przedsiębiorstwom, które mają trudności finansowe, utrzymanie się na rynku, zamiast skazywać je na likwidację. Co roku z powodu upadłości przedsiębiorstw pracę traci 1,7 mln osób. Chcemy dać uczciwym firmom i ich pracownikom drugą szansę.”

Wiceprzewodniczący Antonio Tajani, komisarz ds. przemysłu i przedsiębiorczości dodał: „Badania pokazują, że podmioty rozpoczynające działalność po raz drugi odnoszą większe sukcesy i utrzymują się na rynku dłużej niż przeciętne nowe przedsiębiorstwa, a na dodatek szybciej się rozwijają i zatrudniają więcej pracowników. Dlatego niepowodzenie w przedsiębiorstwie nie powinno oznaczać „dożywotniego wyroku”, który uniemożliwia jakąkolwiek dalszą działalność gospodarczą, lecz okazją do wyciągnięcia wniosków i doskonalenia się. Taki pogląd przyjmujemy dziś za podstawę postępu w badaniach naukowych.”

Przypadki upadłości przedsiębiorstw są stałym elementem dynamicznej, nowoczesnej gospodarki. W UE mniej więcej połowa przedsiębiorstw zamyka działalność przed upływem pięciu lat, a co roku około 200 tys. firm ogłasza bankructwo. To oznacza, że codziennie upada około 600 europejskich przedsiębiorstw.

Co czwarty przypadek bankructwa dotyczy więcej niż jednego państwa. Wszystko wskazuje jednak na to, że przedsiębiorcy, których działalność upadła, uczą się na błędach i za drugim razem na ogół odnoszą większy sukces. Blisko 18% przedsiębiorców, którym obecnie powodzi się na rynku, poniosło porażkę przy pierwszym przedsięwzięciu. Ustanowienie nowoczesnych przepisów i skutecznych procedur jest zatem niezwykle ważne, aby pomóc przedsiębiorstwom, które mają wystarczająco mocne podstawy ekonomiczne, w pokonaniu trudności finansowych i uzyskaniu drugiej szansy.

Celem przeglądu unijnego rozporządzenia w sprawie postępowania upadłościowego jest unowocześnienie istniejących przepisów, aby wspierały restrukturyzację przedsiębiorstw borykających się z trudnościami i stwarzały warunki sprzyjające przedsiębiorczości, zwłaszcza w sytuacji kryzysu finansowego. Dzięki temu rozporządzenie z 2000 r. zostanie uaktualnione zgodnie ze zmianami w krajowych przepisach upadłościowych, zwłaszcza w odniesieniu do poważnie zadłużonych spółek. Restrukturyzacja może służyć także interesom wierzycieli, oznacza bowiem, że będą mieli większe szanse odzyskania swoich pieniędzy, które inaczej przepadłyby, gdyby doszło do likwidacji przedsiębiorstwa.

Nowe przepisy zwiększą pewność prawa, albowiem wskażą jasne zasady ustalania jurysdykcji i zapewnią ścisłą współpracę sądów w przypadkach, w których wobec dłużnika toczą się postępowania upadłościowe w kilku państwach członkowskich. Lepiej poinformowani będą wierzyciele, ponieważ nowe przepisy zobowiążą państwa członkowskie do publikowania kluczowych decyzji, na przykład dotyczących wszczęcia postępowań upadłościowych. W sumie zmiany te poprawią wydajność i skuteczność transgranicznych postępowań upadłościowych.

W zamierzeniu projekt ten ma sprzyjać przedsiębiorstwom i osobom fizycznym znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej,  pomóc w rozwiązaniu problemów finansowych dłużnika, a jednocześnie chronić interesy wierzyciela.

W przyszłości mogłyby istnieć odrębne przepisy dla uczciwych przedsiębiorców w odróżnieniu od przypadków, w których bankructwo jest wynikiem oszustwa lub lekkomyślności. W przypadkach bankructw uczciwych przedsiębiorców skrócenie terminu wydania decyzji o zwolnieniu z obowiązku spłaty długu oraz ograniczenia prawne wynikające z upadłości miałyby zagwarantować, że bankructwo nie będzie oznaczało „dożywotniego wyroku” dla przedsiębiorcy.

Projekt rozporządzenia zostanie teraz przekazany Parlamentowi Europejskiemu i Radzie Unii Europejskiej do negocjacji i przyjęcia.

Od 1 stycznia 2013 bez druku ZUS RMUA u lekarza

Narodowy Program Zatrudnienia spowolni wzrost gospodarczy

Tax Free, czyli zwrot VAT podróżnym


Europejskie prawo upadłościowe określone jest w rozporządzeniu (WE) nr 1346/2000 w sprawie postępowania upadłościowego („rozporządzenie upadłościowe”), stosowanym od dnia 31 maja 2002 r. Rozporządzenie zawiera przepisy dotyczące jurysdykcji, uznawania orzeczeń oraz prawa właściwego i zapewnia koordynację postępowań upadłościowych, które zostały wszczęte w kilku państwach członkowskich. Rozporządzenie stosuje się w każdym przypadku, gdy dłużnik posiada aktywa lub zobowiązania w więcej niż jednym państwie członkowskim.

W dniu 30 marca 2012 r. Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje społeczne na temat unowocześnienia unijnych przepisów dotyczących upadłości. Do podzielenia się doświadczeniami w sprawach upadłościowych, w szczególności transgranicznych, zaproszono małe i duże przedsiębiorstwa, osoby prowadzące działalność na własny rachunek, syndyków masy upadłościowej, organy sądowe, władze publiczne, wierzycieli, środowiska naukowe oraz ogół społeczeństwa.

Komisja Europejska – postępowanie upadłościowe

Źródło: Komisja Europejska

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...