Kogo szukały firmy w 2011 roku? - podsumowanie

Wśród ofert pracy nadal znajdują się branże, w których to pracownicy dyktują warunki.
Poprzednia fala kryzysu nie zamroziła rynku pracy. Wśród ofert pracy nadal znajdują się branże, w których to pracownicy dyktują warunki. O jakich zawodach mowa?

W 2011 roku do Start People napłynęło aż 908 ofert pracy na stanowiska operatora (CNC, transportu wewnętrznego, linii produkcyjnej). Na drugim miejscu wśród ofert pracy plasują się stanowiska związane z produkcją (810 ofert pracy). Podobnie jak w poprzednich latach, dużo ofert pracy było skierowanych do młodzieży (roznoszenie ulotek – 250 ofert pracy, proste prace pomocnicze – 207 ofert). Na brak pracy nie mogli narzekać także elektromonterzy, na których czekało 197 miejsc pracy zgłoszonych przez pracodawców do Start People. Podobnie jak w poprzednich latach, najwięcej ofert pracy pojawiało się w województwach: śląskim, wielkopolskim, dolnośląskim czy mazowieckim.

Z danych agencji Start People wynika, że wśród specjalistów wyższego szczebla, pracodawcy najczęściej zgłaszali zapotrzebowanie na pracowników branży IT, zwłaszcza na programistów Java, PHP, SQL czy aplikacji mobilnych. Wciąż na rynku pracy istnieje niezaspokojony popyt na konsultantów SAP. Na brak ofert pracy nie mogli narzekać także przedstawiciele handlowi oraz księgowe i księgowi. Eksperci rynku pracy przewidują, że jeśli chodzi o zatrudnienie tendencje w 2012r. będą takie same jak w 2011 roku.

Polecamy: Zaległy urlop wypoczynkowy jednak do końca września w 2012 roku

„W 2012 roku utrzyma się zapotrzebowanie na specjalistów z branży IT, inżynierów oraz specjalistów od nowych technologii. Wciąż będą poszukiwani przedstawiciele handlowi, jednak coraz bardziej będą się liczyć znajomość języków obcych, w tym i tych nietypowych jak hebrajski czy węgierski, oraz wiedza techniczna” – mówi Dagmara Żuromska, Interim Brand Manager Start People Professionals.

Na brak pracy w przyszłym roku nie powinni narzekać także księgowi czy pracownicy produkcyjni. Już teraz niektórzy pracodawcy odczuwają niedobór wykwalifikowanej kadry technicznej i pracowników fizycznych.

„Ostatni rok pokazał, że znalezienie dobrego pracownika jest nie lada wyzwaniem. Już od pewnego czasu obserwujemy malejący dostęp do wykwalifikowanej kadry inżynierów i pracowników produkcyjnych, otrzymując coraz częściej zapytania od pracodawców, którzy nie radzą sobie ze znalezieniem automatyków czy operatorów. Wśród kandydatów dostępnych na rynku zaczyna również brakować kadry zarządzającej najwyższego szczebla z wiedzą i doświadczeniem pozwalającymi przeprowadzić organizację przez zawirowania generowane przez dzisiejszą sytuację gospodarczą. Poszukiwane będą takie kompetencje, jak zdolność działania w zmieniających się warunkach rynkowych, elastyczność czy innowacyjność” – mówi Aneta Czaplińska, Business Unit Manager Start People Professionals.

Jak wynika z prognoz Start People, w przyszłym roku widmo kryzysu spowoduje, że pracodawcy będą bardziej ostrożnie podejmować decyzję o zwiększeniu zatrudnienia, z drugiej strony pracownicy będą mieli obawy czy zmieniać pracę w tak niepewnej sytuacji. Decyzja o zmianie pracy będzie na pewno dużo bardziej przemyślana niż miało to miejsce jeszcze 3 lata temu.

Polecamy: Wiek emerytalny w Polsce wydłużony od 2013 r. - kto kiedy przejdzie na emeryturę

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...