40 proc. Polaków chce własnej firmy

Własny biznes prowadzi jedynie 6 proc. Polaków.
40 proc. Polaków może wyobrazić sobie prowadzenie własnej firmy. Własny biznes prowadzi jedynie 6 proc. z nas. Dlaczego chcemy zakładać działalność gospodarczą?

„Od 1 lipca br., po wprowadzeniu ułatwień przy zakładaniu firm, działalność gospodarczą zarejestrowało w Polsce 80 tys. osób. Nowi przedsiębiorcy najczęściej wybierali branże budowlaną i handlu elektronicznego" - poinformował Dariusz Bogdan, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, w czasie konferencji „Czy Polacy są na pewno przedsiębiorczy", którą zorganizowali PKPP Lewiatan i Amway Polska.

W trakcie konferencji przedstawiono rezultaty badań dotyczących przedsiębiorczości, które dla Amway Europe przeprowadzono w 12 państwach europejskich. Wynika z nich, że 6 proc. Polaków posiada własną firmę. Istnieje wielka przepaść pomiędzy chęcią prowadzenia działalności gospodarczej (40 proc.), a rzeczywistą liczbą osób prowadzących firmę. Różnica ta w naszym kraju jest największa w porównaniu z pozostałymi państwami europejskimi.

Średnio ponad jedna trzecia respondentów w Europie może wyobrazić sobie prowadzenie własnej firmy. W porównaniu do wyników raportu z 2010 roku, potencjał samozatrudnienia
w Europie pozostaje na niezmienionym poziomie - niezależnie od obecnych problemów gospodarczych i kryzysu finansowego. Najwyższy jest w Szwajcarii (51 proc.), Turcji (50 proc.), najniższy na Ukrainie (35 proc.) i w Niemczech 27 proc. W Polsce jest średni i wynosi 40 proc.

Dla Europejczyków najważniejszymi powodami do rozpoczęcia działalności gospodarczej są „niezależność od pracodawcy" (46 proc.), w Polsce ten sam pogląd wyraziło - 47 proc. oraz „samospełnienie, możliwość realizowania własnych pomysłów" (38 proc.), w Polsce - 36 proc. Co czwarty Europejczyk, w tym także Polak (24 proc.) twierdzi, że powodem rozpoczęcia prowadzenia własnej firmy jest „możliwość lepszego zrównoważenia życia rodzinnego, zawodowego i czasu wolnego". Oznacza to, że samozatrudnienie i życie rodzinne nie muszą wzajemnie się wykluczać. Samozatrudnienie jest postrzegane jako model zatrudnienia przyjazny rodzinie w całej Europie: dla 42 proc. respondentów z dziećmi to realna alternatywa dla pracy na etacie.

Polecamy: Dlaczego zakładamy własne firmy?

69 proc. Europejczyków uważa, że edukacja jest bardzo ważna dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Tak samo uważa aż 68 proc. Polaków. Swoje wykształcenie i szkolenia, przygotowujące do prowadzenia działalności biznesowej, bardzo dobrze oceniają Austriacy (56 proc.) i Szwajcarzy (52 proc.). Bez względu na dostępne oferty, 47 proc. respondentów z Europy (49 proc. Polaków) uważa, że nie są dobrze poinformowani o możliwościach edukacyjnych dla osób samozatrudnionych.

42 proc. Europejczyków (46 proc. Polaków) nie podjęłoby ryzyka związanego z prowadzaniem własnej działalności gospodarczej ze względu na brak wiedzy ekonomicznej. Więcej niż co trzecia osoba (35 proc. w Europie, 40 proc. w Polsce) ma wiele wątpliwości odnośnie własnych umiejętności i wiedzy, nie czuje się przygotowana do prowadzenia firmy. 59 proc. Europejczyków (66 proc. Polaków) twierdzi, że powinno być więcej programów edukacyjnych organizowanych przez instytucje publiczne, przeznaczonych dla osób rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej.

Polecamy: Firma czy etat - co opłaca się bardziej?

Źródło: PKPP Lewiatan

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...