EFSF „Europejskim Funduszem Walutowym”?

Prawdopodobnie na rynki powróci spokój i optymizm – pytanie tylko, jak długo będą utrzymywać się dobre nastroje. / inforCMS
Państwa Eurolandu, razem z sektorem prywatnym, przyznały Grecji 159 mld euro pomocy finansowej. Decyzja, która zapadła podczas czwartkowego spotkania na szczycie, powinna pomóc zaradzić na jakiś czas kłopotom Aten.

Jak na razie scenariusz ten jest realizowany – poprawa sentymentu widoczna była na wszystkich aktywach. Przede wszystkim zyskiwało euro, ponad 1 proc. względem dolara i franka szwajcarskiego. Spadek awersji do ryzyka negatywnie przekładał się na inne niż szwajcarska waluta „bezpieczne aktywa” – złoto spadało ze swoich ostatnich szczytów (1610 dolarów za uncję), srebro traciło 2 proc. Zielony kolor dominował na giełdowych parkietach po obu stronach Atlantyku. Do pełni szczęścia brakuje jeszcze porozumienia w amerykańskim Kongresie w kwestii podwyższenia limitu zadłużenia. Dziś mija nieformalny termin zakończenia sporu tak ,aby zdążyć z oprawą legislacyjną przed 2 sierpnia, kiedy Stanom Zjednoczonym skończą się pieniądze na realizację zobowiązań. Jeśli dziś do tego dojdzie, rynki dostaną kolejny zastrzyk optymizmu, a wzrost bardziej ryzykownych aktywów zostanie podtrzymany.

Przeczytaj również: Czy Grecja powinna wyjść ze strefy euro?

Na szczycie zapadła decyzja, że na drugi pakiet dla Aten składa się 109 mld euro rządowych środków, udział prywatnych inwestorów ustalono w wysokości do 50 mld euro. Dodatkowo wydłużono okres spłaty poprzednich pożyczek, przyznanych Grecji, Irlandii i Portugalii do 15 lat, a oprocentowanie pożyczek obniżono do 3,5 proc. (wcześnie koszt wynosił 4,5-5,8 proc.). Zwiększono też uprawnienia Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej. Od teraz będzie on mógł skupować obligacje rządowe z rynku pierwotnego i wtórnego, stabilizując tym samym rynek i chroniąc go przed nagłą, spekulacyjną wyprzedażą. Fundusz będzie także udzielał pożyczek bankom komercyjnym w przypadku potrzeby dokapitalizowania. Zmiany są przełomowe, a prezydent Sarkozy nazwał je przekształceniem instytucji EFSF w Europejski Fundusz Walutowy.

Polecamy serwis: Kredyty

Udział sektora prywatnego będzie polegał na odpisaniu strat na obligacjach greckich w wysokości 37 mld euro, które zostaną od niego wykupione przez EFSF po obecnych cenach, niższych od wartości nominalnej długu. Wobec 340 mld euro całego zadłużenia Grecji nie jest to znaczna kwota, jednak ten zabieg pozwoli rządom państw europejskich stawić czoła krytyce publicznej, dotyczącej kolejnego zaangażowania pieniędzy podatników w ratowanie bankrutów. Dodatkowo rządy europejskie staną się gwarantami długu greckiego w przypadku niewypłacalności Aten i dzięki temu obligacje nadal będą honorowane przez ECB jako zastaw pod pożyczki dla banków komercyjnych. Tym samym znika ryzyko, że w przypadku pogorszenia statusu Grecji w opinii agencji ratingowych, greckie banki utracą płynność. Otwartym pytaniem pozostaje jednak, jak rynek zareaguje w przypadku ogłoszenia przez agencje ratingowe „selektywnego bankructwa” Aten. Wówczas możemy być świadkami kolejnego, negatywnego tąpnięcia, dlatego nadal należy bacznie obserwować rynek. Jest jeszcze za wcześnie, aby ogłaszać koniec kłopotów.

Konrad Białas
Dom Maklerski AFS

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...