Stabilny wzrost gospodarczy

Publikacje, dotyczące eksportu netto, są miłą niespodzianką dla inwestorów. / inforCMS
Jak zauważyła Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan, w ciągu roku nakłady na środki trwałe zwiększyły się o 6 proc. Wzrost gospodarczy w I kwartale 2011 roku sięgnął 4,4 proc. Przedstawicielka Lewiatana wyraziła zadowolenie z powodu wzrostu udziału inwestycji w tworzeniu PKB.

- Najważniejszym motorem napędowym gospodarki pozostaje konsumpcja, wspierana przez powoli rosnące inwestycje i ciągle powiększające się zapasy. Nakłady brutto na środki trwałe co prawda wzrosły, ale stopa inwestycji jest nadal bardzo niska - 12,3 proc. Przy tak niskiej stopie inwestycji trudno o prognozy wzrostu PKB w latach 2012-2013 wyższe niż 3,5-4 proc. Jednak kontynuacja trendu wzrostu zapasów, trwającego od pierwszego kwartału 2010 r., świadczy o tym, że przedsiębiorstwa optymistycznie oceniają możliwości sprzedaży swoich produktów w 2011 roku. A tym samym ich decyzje inwestycyjne mają coraz silniejsze wsparcie.

Wzrost inwestycji przedsiębiorstw, jeszcze niezbyt duży, jest dobrym prognostykiem na kolejne miesiące, bowiem rozpoczęte inwestycje muszą być kontynuowane, jeżeli mają przełożyć się na szanse rozwojowe firm w przyszłości. Można zatem oczekiwać w 2011 r. wzrostu inwestycji prywatnych na poziomie co najmniej 6-7 proc. Czynnikiem, który jest w stanie istotnie wpłynąć na wycofywanie się firm z podjętych i podejmowanych właśnie decyzji inwestycyjnych, będzie rozwój sytuacji na rynkach finansowych. Te ostatnie w znacznym stopniu reagują na problemy krajów Europy Południowej. Mimo posiadania przez firmy depozytów w polskim sektorze bankowych, o wartości blisko 170 mld zł, warunki dostępu do zewnętrznego finansowania są jednym z istotnych parametrów przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. A ryzyko pogorszenia się tych warunków, które dzisiaj poprawiają się (poza wzrostem oprocentowania kredytów, które rośnie), jest ciągle bardzo wysokie.

Mile zaskoczył także eksport netto. Tylko w niewielkim stopniu wpłynął on na zmniejszenie wzrostu PKB, mimo relatywnie szybkiego wzrostu gospodarki, a co za tym idzie – importu. Oznacza to, że siła polskich eksporterów, abstrahując od spadku ich liczby, jest bardzo duża. Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje sytuacja w gospodarce niemieckiej - dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...