Poprawa nastrojów w skali globalnej

Alchemia-Inwestowania
doradztwo
rozwiń więcej
Od czwartku wzrasta kurs eurodolara – środkami dopingującymi są dla niego pozytywne publikacje z Niemiec i strefy euro.
Wczoraj odczuwalny był spadek apetytu na ryzyko. Opublikowane w czwartek wskaźniki makroekonomiczne wypadły gorzej niż się spodziewano. Największe znaczenie miało odreagowanie na rynku amerykańskich akcji i zmiana w notowaniach surowców. Wczoraj obserwowaliśmy największy od 17 marca br. dzienny wzrost cen miedzi.

Czwartek pokazał gorszą od oczekiwań kondycję sektora przemysłowego w strefie euro i Wielkiej Brytanii. W obu przypadkach dane były o pół punktu procentowego słabsze niż prognozowano. Brytyjska produkcja przemysłowa wzrosła o 0,3%, podczas gdy konsensus wynosił 0,8%, natomiast odczyt dla Eurolandu wyniósł -0,2%, przy czym konsensusie poziomie na 0,3%. Po południu napłynęły dane z USA, które wykazały 0,5% wzrost sprzedaży detalicznej w kwietniu – wypadł on o 0,6% słabiej niż oczekiwali inwestorzy Nieco gorsze były także dane z rynku pracy – liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych co prawda spadła, w porównaniu z poprzednim odczytem na poziomie 474 tys., ale 434 tys. to i tak nieco więcej niż przewidywano. Spodziewano się 430 tys.

Mimo nie najlepszych danych, które poprzez pogorszenie nastrojów mogą umacniać dolara, kurs najpopularniejszej pary na rynku walutowym – EUR/USD – wzrósł. Wczorajszy wzrost o 0,31% dokonał się w trakcie sesji amerykańskiej, która pokazała poprawę nastrojów za oceanem – S&P 500 zwyżkował o 0,49%. Stąd też umocnienie wrażliwego na ryzyko euro. Eurodolar rośnie również dzisiaj, a powodem tego są odczyty europejskiego i niemieckiego PKB. W I kwartale zarówno dynamika wzrostu strefy euro, jak i największej gospodarki Europy, zaskoczyła, kształtując się odpowiednio na poziomie 2,5% oraz 1,5% (dane zannualizowane). Rynek spodziewał się wzrostu o zaledwie 2,2% i 0,9%.

Dowiedz się także: Które wskaźniki miały największy wpływ na rynek walutowy w pierwszej połowie kwietnia?

Analiza techniczna kursu EUR/USD pokazuje możliwość kontynuacji wzrostów. Środowy spadek do 1,4197, przełamujący wsparcie na poziomie listopadowego maksimum, 1,4281, kontynuowany był w czwartek przez pierwszą część dnia i wygenerował majowe minimum – 1,41229. Podobnie jak w kwietniu, jak dotychczas ten poziom stanowi zaporę nie do przejścia. Jeżeli dalsze zachowanie rynku będzie podobne do tego przed miesiącem, wkrótce powinniśmy być świadkami ataku na 1,50. Kluczowe okażą się jednak notowania w okolicach 1,45200. Jeżeli kurs dotrze do tego poziomu, ale nie przebije go, na wykresie zarysuje się prospadkowa formacja RGR (głowy i ramion). Gdyby ten scenariusz ziścił się, możliwe byłyby spadki do 1,33225.

Polecamy serwis: Lokaty

Dziś poznaliśmy już odczyty PKB z dwóch gospodarek: europejskiej i niemieckiej. W dalszej części dnia opublikowane zostaną dane o inflacji w Polsce i USA (o 14.00 i 14.30). Rynek spodziewa się niższej dynamiki cen, zarówno w Polsce, jak i w USA, odpowiednio wynoszącej 0,5% (względem 0,9% przed miesiącem) i 0,4% (wobec poprzednich 0,5%). O godz. 15.55 poznamy też wstępny odczyt majowych nastrojów konsumenckich – indeks Michigan. Ten prawdopodobnie pokaże niewielką poprawę nastrojów w stosunku do kwietnia.

Bartosz Boniecki,
Główny Ekonomista Alchemii Inwestowania

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...