Kłopotliwa zasada konkurencyjności w PO KL

Beneficjenci narzekają na zasadę konkurencyjności już od momentu jej wprowadzenia.
Beneficjenci narzekają na zasadę konkurencyjności już od momentu jej wprowadzenia. Czy doprecyzowanie przepisów nakładające dodatkowe obowiązki na beneficjentów rozwiąże problem?

Od 2008 r. zasada konkurencyjności była kilkukrotnie zmieniana i nakładała nowe wymagania na realizujących projekty. Od 1 stycznia 2011 r. zgodnie z Wytycznymi w zakresie kwalifikowalności wydatków PO KL oraz Zasadami finansowania PO KL obowiązuje bardzo szczegółowo określony zestaw przepisów w tym zakresie.

Nowością w przepisach jest sposób ustalania, których wydatków w projekcie dotyczy zasada konkurencyjności. W wytycznych czytamy, że „zasada konkurencyjności dotyczy wszystkich zamówień w ramach projektu przekraczających wyrażoną w złotych równowartość kwoty 14 tys. euro" i zapis ten sam w sobie nie budzi kontrowersji. Problematyczny jest natomiast obowiązek stosowania do opisu przedmiotu zamówienia nazw i kodów określonych we Wspólnym Słowniku Zamówień (tym samym, który obowiązuje dla zamówień publicznych) oraz konieczność sumowania wszystkich wydatków tego samego rodzaju w ramach danego projektu.

Czym są wydatki jednego rodzaju?

W marcu br. MRR zmieniło dotychczas obowiązującą interpretację (patrz: Interpretacje Instytucji Zarządzającej Zasada konkurencyjności) uchylając konieczność sumowania wydatków zgodnie z pierwszymi trzema cyframi (w ramach dziewięciocyfrowego kodu) wynikającymi ze Wspólnego Słownika Zamówień.

Teraz w celu ustalenia, czy w danym przypadku mamy do czynienia z zamówieniami tego samego rodzaju należy posługiwać się następującymi kryteriami:
- tożsamość przedmiotowa zamówienia (usługi, towary, roboty budowlane tego samego rodzaju i o tym samym przeznaczeniu),
- tożsamość czasowa zamówienia (możliwe udzielenie zamówienia w tym samym czasie),
- tożsamość podmiotowa (możliwość wykonania zamówienia przez jednego wykonawcę).

Polecamy: Jakie nabory dla przedsiębiorców w 2011 roku?

Informacja o zmianie

Również w marcu br. MRR przesłało do wszystkich instytucji wdrażających PO KL pismo dotyczące nowej interpretacji przepisów z prośbą o przekazanie tej informacji beneficjentom. Do PKPP Lewiatan taka wiadomość nie dotarła z żadnej z dwóch instytucji, z którymi podpisane zostały umowy dot. PO KL (Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości).

Kiedy zmieniają się przepisy i ich interpretacja, a informacja na ten temat nie trafia do podmiotów zainteresowanych prawdopodobieństwo występowania błędów w projektach jest bardzo duże. Niestety konsekwencje ich popełnienia spoczywają na realizujących projekty. Co więcej interpretacje MRR są tylko dokumentami kierunkowymi, które mają ułatwić realizację projektów, jednak nie wszystkie instytucje chcą stosować się do ich zapisów. PARP (zgodnie z informacją ze spotkania dla przedsiębiorców realizujących szkolenia w poddziałaniu 2.1.1 PO KL, 25.03.2011 r.) utrzymuje, że wydatki w ramach tego samego numeru CPV należy sumować, bez rozróżnienia na tożsamość czasową czy podmiotową zamówienia, o której mowa powyżej.

Polecamy: Jakie dotacje na prowadzenie żłobka?

Źródło: PKPP Lewiatan

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...