W Unii mniej formalności dla małego biznesu

Przyjęty w 2008 r. Small Business Act: ograniczył koszty zakładania przedsiębiorstw w UE.
Przeprowadzony niedawno przegląd polityki UE uwidocznił korzyści, jakie przyniósł europejskim firmom przyjęty w 2008 r. Small Business Act: ograniczył koszty zakładania przedsiębiorstw w UE i znacznie uprościł wiążące się z tym procedury administracyjne.

Nowe propozycje UE pozwolą zmniejszyć obciążenia administracyjne dla małych przedsiębiorstw, pomogą im wyjść z kryzysu i będą sprzyjać tworzeniu nowych firm. Małe przedsiębiorstwa - stanowiące 99 proc. wszystkich firm w Europie i zatrudniające łącznie ponad 90 mln pracowników - odgrywają niezwykle istotną rolę w europejskiej gospodarce.

Z przeglądu wynika jednak również, że za pośrednictwem programu Small Business Act UE może i powinna osiągnąć jeszcze więcej, jeśli chodzi o tworzenie korzystnych warunków dla rozwoju przedsiębiorczości oraz wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP).

MŚP, które utraciły 3,25 mln miejsc pracy w wyniku kryzysu gospodarczego, potrzebują szczególnej pomocy, by otrząsnąć się z jego skutków. Od tego, czy MŚP taką pomoc otrzymają i czy powstaną w związku z tym nowe miejsca pracy, zależy, czy UE osiągnie docelowy wskaźnik zatrudnienia: 75 proc. do roku 2020. To małe i średnie przedsiębiorstwa zatrudniają bowiem dwie trzecie wszystkich pracujących w sektorze prywatnym.

Małe przedsiębiorstwa borykają się z problemami takimi jak: poszukiwanie źródeł finansowania, liczne wymogi i procedury administracyjne oraz utrudniony dostęp do nowych rynków, zarówno w obrębie UE, jak i poza nią. Nowe proponowane przez UE środki:

  • jeszcze bardziej ograniczą biurokrację - dzięki nowym punktom kompleksowej obsługi ("jedno okienko"), za pośrednictwem których małe firmy będą mogły ubiegać się o dotacje unijne, krajowe i lokalne, a także dzięki uproszczeniu wymogów prawnych związanych m.in. z księgowością;
  • poprawią dostęp do źródeł finansowania - poprzez usprawnienie i przyspieszenie procedur oraz rozbudowanie systemu pożyczek gwarantowanych;
  • pomogą małym przedsiębiorstwom wchodzącym na rynki pozaeuropejskie - poprzez działania wspierające i porozumienia o wolnym handlu;
  • zharmonizują podatki dla przedsiębiorstw i ułatwią im odzyskiwanie należności w innych państwach członkowskich;
  • będą wspierać przedsiębiorczość i sprzyjać tworzeniu nowych miejsc pracy - poprzez skrócenie do jednego miesiąca czasu niezbędnego do uzyskania odpowiednich zezwoleń i licencji.

Polecamy: Jakie dotacje dla młodych przedsiębiorców?

Przegląd pozwolił również uzyskać dokładniejszy obraz tego, jak w poszczególnych krajach UE przebiega wdrażanie programu Small Business Act.

Choć w ostatnich latach państwa członkowskie poczyniły duże postępy, to jednak do uregulowania pozostaje nadal kwestia udostępnienia małym przedsiębiorstwom statusu europejskiej spółki prywatnej. Ta nowa forma prawna umożliwia prowadzenie działalności gospodarczej w kilku państwach członkowskich bez obowiązku osobnego rejestrowania spółki w każdym z tych krajów.

Źródło: Komisja Europejska

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...