Inwestorzy traktują po macoszemu rynki wschodzące

Na GPW odczuwalne są negatywne nastawienie do rynków wschodzących i pozytywny stosunek do surowców.
Na przełomie stycznia i lutego fundusze inwestycyjne lokujące na rynkach wschodzących poniosły największe od trzech lat straty. Odpłynęło z nich ponad 7 mld USD. Inaczej przedstawia się sytuacja z lokatami w regionie EMEA, czyli na rynkach wschodzących Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, do których należy również Polska – 20. tydzień z rzędu wzbogacały się one o nowe środki.

Ta statystyka bardzo dobitnie pokazuje układ sił na światowych rynkach finansowych. Największym wzięciem cieszą aktywa powiązane z rynkiem surowców, natomiast unika się tych, które są wrażliwe na zwyżki cen towarów. Dlatego słabo zachowują się giełdy azjatyckie, a mocno – Rosja czy rynki rozwinięte, na których inflacja nie stanowi obecnie zagrożenia. Globalne przepływy kapitału coraz bardziej umacniają obserwowaną od początków października tendencję rosnącej siły rynków dojrzałych względem emerging markets.

Zachowanie warszawskiego parkietu jest wypadkową tych zjawisk. Duże znaczenie spółek surowcowych na naszym parkiecie umacnia nas względem rynków wschodzących, a jednocześnie przynależność do emerging markets powoduje, że wypadamy słabiej od giełd dojrzałych. Wszystko wskazuje na to, że przez najbliższy czas te trendy będą utrzymywać się. Szans na większy zarobek należałoby szukać przede wszystkim na rozwiniętych parkietach. Nie zmienia to jednak nadal pomyślnych perspektyw dla naszej giełdy. WIG jest na dobrej drodze, żeby sięgnąć okolic 50 tys. pkt. Na obecnym poziomie daje mu to jeszcze około 4-proc. potencjał wzrostowy.

Dowiedz się także: O ile wzrosło oprocentowanie obligacji detalicznych?

Rynek nieruchomości w Irlandii

W ciągu najbliższych dwunastu miesięcy sytuacja na irlandzkim rynku nieruchomości nie powinna poprawić się. W zeszłym roku ceny mieszkań w Irlandii obniżyły się o 0,6%, do 830 euro. Jednocześnie znalazły się 27% poniżej szczytu z 2007 r. Dla porównania w 2009 r. spadek czynszów sięgnął 15%. Stawki w Dublinie są znacznie wyższe niż średnio w Irlandii i wynoszą 1080 euro. Specjaliści nie spodziewają się jednak, że wyhamowanie spadku czynszów zapowiada odwrócenie tendencji. W dalszym ciągu problem stanowi duża nadpodaż mieszkań. Ta sytuacja nie zmieni się szybko, więc presja zarówno na ceny domów, jak i czynsze, będzie utrzymywać się, utrudniając ostateczne wyjście z kryzysu.

Polecamy serwis: Lokaty

Presja inflacyjna w Rosji

W ślady Chin oraz Turcji poszła Rosja, podnosząc stopę rezerwy obowiązkowej dla banków. Ma to ograniczyć ilość pieniądza w gospodarce i w efekcie powstrzymać presję inflacyjną. Dynamika wzrostu cen w Rosji osiągnęła najwyższy poziom od 15 miesięcy. Specjaliści zwracają uwagę na to, że przy dalszym narastaniu presji inflacyjnej odsuwanie podwyżek stóp procentowych może skutkować bardziej intensywnym podnoszeniem ich w przyszłości.

Zespół Analiz
Home Broker

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...