Doral wciąż pod wrażeniem danych o bezrobociu

Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
rozwiń więcej
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA
Dom Maklerski
rozwiń więcej
Z krótkiej perspektywy czasu brakuje czynników, które umacniałyby złotego.
W piątek rano dolar ponownie stracił na wartości. Nadal reaguje w ten sposób na niezbyt dobre dane o cotygodniowym bezrobociu. Nie bez powodu Bernanke zapewnia, iż nie należy liczyć na szybką poprawę na rynku pracy, chociaż ożywienie wzrasta.

Podczas wczorajszego spotkania w Arlington szef FED powiedział też, iż w tym roku dynamika PKB może wynieść 3-4 proc., a ryzyko deflacji w ostatnich miesiącach spadło. Pytany o to, dlaczego zatem rynkowe stopy procentowe idą w górę, odparł dyplomatycznie, że w ten sposób rynek dyskontuje poprawę sytuacji gospodarczej. Tematyka inflacji zaczyna powracać i niewykluczone, że jej znaczenie w kolejnych miesiącach wzrośnie jeszcze bardziej. Wczoraj J.C.Trichet wspomniał o tym, że Europejski Bank Centralny będzie uważniej monitorować sytuację, co stało się bezpośrednią przyczyną wyraźnej aprecjacji euro. Wskaźnik CPI w strefie euro przez najbliższe miesiące może utrzymać się powyżej 2,0 proc. Z punktu widzenia naszego krajowego rynku, kluczowe były zwyżki EUR/USD, co doprowadziło dzisiaj rano do spadku USD/PLN w okolice 2,88, i EUR/CHF, która sprawiła, że poranny kurs franka na chwilę naruszył barierę 3,00.

Dzisiejsze dane makro mogą wesprzeć dolara. Dodatkowo za umocnieniem amerykańskiej waluty przemawiają informacje z Chin. Doradca Ludowego Banku Chin (PBoC), niejaki Xia Bin, przyznał, że istnieje przestrzeń do dalszych podwyżek stóp procentowych, co popsuło nastroje w Azji i zachwiało dzisiaj rano rynkiem surowców. Takie zachowanie światowych rynków może przełożyć się na osłabienie złotego.

Dowiedz się także: Jak kształtował się krajowy rynek walutowy w grudniu 2010?

EUR/PLN:

Notowania naruszyły dzisiaj rano nieznacznie poziom 3,88, ale później powróciły poniżej. Od dołu mocne wsparcie to rejon 3,8600-3,8640. Wydaje się, że czeka nas konsolidacja z próbą ustanowienia nowego szczytu po południu. W krótkim terminie brakuje czynników, mogących umocnić złotego, gdyż wczorajsze dane o grudniowej inflacji były zgodne z rynkiem, a ewentualna podwyżka stóp procentowych w końcu stycznia wydaje się być zdyskontowana. Tym samym okolice 3,89-3,90 w najbliższych dniach mają szansę stać się ważną barierą do przetestowania.

USD/PLN:

Zejście do 2,9150, poniżej dołków z 4-5 stycznia, to teoretycznie zły sygnał, dodatkowo potwierdzony zachowaniem dziennych wskaźników. Poziom ten stanie się teraz ważnym oporem. Wcześniej trzeba będzie pokonać okolice 2,90, które naruszyliśmy rano. Mocne wsparcie to rejon 2,88, gdzie spadliśmy o poranku. Nie można jednak wykluczyć sytuacji, w której w najbliższych dniach rynek spróbuje wydostać się powyżej 2,9150. Istotną rolę odegra tutaj zachowanie EUR/USD.

Polecamy serwis: Inwestycje

EUR/USD:

Rano notowania naruszyły nieco sylwestrowe szczyty na poziomie 1,3430, co jednak okazało się być pułapką. Tym samym w/w opór nadal obowiązuje. Dzisiaj mamy już 5 sesję zwyżkową, a trzecią tak dynamiczną. Tym samym będzie rosnąć presja na korektę. Nie można wykluczyć, że pod koniec dnia spadniemy w okolice 1,3300-1,3330.

GBP/USD:

Funt nienajgorzej radzi sobie na rynku. Przedłużył obserwowaną od kilku dni zwyżkę, zbliżając się do kolejnego, ważnego oporu na wysokości 1,59. Nie udało mu się przetestować go, a obserwowana od kilkunastu godzin korekta może nabrać rumieńców, co przełożyłoby się na powrót w okolice naruszonego wcześniej oporu, a teraz wsparcia na poziomie 1,5750.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...