Francuskie firmy inwestują w Polsce

Francja posiada status trzeciego inwestora zagranicznego w Polsce oraz trzeciego partnera gospodarczego w Unii Europejskiej. Obroty handlowe między oboma krajami wyniosły ponad 11 mld euro.

- Nasz kraj nadal pozostaje regionalnym liderem w przyciąganiu kapitału zagranicznego, a realizowany w Polsce wielki program wspierania inwestycji tworzy wiele możliwości dla polsko-francuskich projektów biznesowych – powiedział podsekretarz stanu w MG Marcin Korolec podczas konferencji „Recontres Internationales VARSOVIE 2010”, 14 października br. w Warszawie.

Wiceminister Korolec wyraził zadowolenie z bardzo dobrze układającej się dwustronnej współpracy gospodarczej i inwestycyjnej. - Francja jest aktualnie czwartym partnerem handlowym Polski oraz trzecim inwestorem zagranicznym z 12 proc. udziałem w rynku. – zaznaczył.

Podsekretarz stanu w MG przypomniał o obowiązującej od ubiegłego roku ustawie o partnerstwie publiczno-prywatnym, która umożliwia realizację przedsięwzięć z wykorzystaniem środków publicznych i kapitału prywatnego. – Liczymy na zainteresowanie przedsiębiorców francuskich projektami PPP w sferze budownictwa, infrastruktury, telekomunikacji, energetyki i projektów ekologicznych – podkreślił. - Bardzo cenimy także inicjatywy Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Polsce w promowaniu partnerstwa publiczno-prywatnego – dodał.

Polecamy: Dla kogo są środki unijne

Wiceminister Korolec wskazał na podstawowe atuty Polski, jako kraju o stabilnej sytuacji politycznej i ekonomicznej z dużym rynkiem wewnętrznym oraz dostępnością lokalnych poddostawców. - Stabilny wzrost gospodarczy, realizacja wielkich inwestycji infrastrukturalnych, dostęp do funduszy strukturalnych UE, oraz rosnący popyt wewnętrzny pozwalają oczekiwać, że zainteresowanie inwestorów zagranicznych naszym krajem będzie się utrzymywać – podsumował.

W opinii prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich „Lewiatan” Henryki Bochniarz mocną stroną Polski, jako atrakcyjnego partnera gospodarczego są ponadto wysokie kwalifikacje pracowników. - Ich zaangażowanie i lojalność, produktywność oraz imponujący poziom wykształcenia w połączeniu z niskimi kosztami pracy stanowi o wartości naszego kraju – powiedziała.

W konferencji pn. „Recontres Internationales VARSOVIE 2010” wzięli także udział reprezentanci Ambasady Francji oraz przedstawiciele francuskich MŚP zrzeszonych w Medef 35 (bretońska organizacja pracodawców).

Polecamy: Jaką drogą pozyskiwać dotacje

Źródło: MG

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...