Polski przemysł pnie się w górę

Roman Przasnyski
Główny analityk Gold Finance.
rozwiń więcej
Polski przemysł w sierpniu zanotował największą poprawę od lipca 2007 r. – wskazuje indeks PMI, sporządzany dla HSBC przez firmę Markit. Dane te korespondują z opublikowanymi informacjami Głównego Urzędu Statystycznego dotyczącymi wzrostu PKB w II kwartale 2010 r. Wszystko więc wskazuje na to, że ze spowolnienia znów wyjdziemy obronną ręką, choć ekonomiści wskazują, że w drugiej połowie roku musimy liczyć się ze zmniejszeniem tempa wzrostu.

W sierpniu wskaźnik PMI osiągnął wartość 53,8 punktu, najwyższą od ponad trzech lat. Jego lipcowy spadek do 52,1 punktu okazał się więc jedynie przejściowy i kondycja naszego przemysłu wciąż wyraźnie się poprawia. Ankietowani w sierpniu przedsiębiorcy wskazywali na zdecydowany wzrost nowych zamówień. Ich tempo wyrównało poprzedni rekord z listopada 2009 r. Zamówienia napędzane są przede wszystkim przez popyt krajowy. To potwierdza dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazujące, że motorem polskiej gospodarki jest przede wszystkim popyt wewnętrzny. I właśnie to pozwala nam przetrwać kolejne światowe spowolnienia gospodarczego w dobrej formie i bez większych perturbacji. Z sierpniowych badań wynika, że na eksport nie możemy liczyć w takim stopniu jak poprzednio. Zamówienia z zagranicy były bowiem najniższe od niemal roku. Wzrost produkcji utrzymuje się nieprzerwanie od dwunastu miesięcy i w sierpniu był najwyższy od marca 2007 r. Te korzystne tendencje przyczyniły się do poprawy na rynku pracy. Przedstawiciele firm sygnalizowali niewielki wzrost zatrudnienia. Zwiększanie się liczby zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw widoczne jest w danych GUS już od kilku miesięcy. Zmniejsza się też stopa bezrobocia. Te dane wyróżniają nas korzystnie na tle większości krajów europejskich. Według ostatnich danych europejskiego urzędu statystycznego Eurostat, stopa bezrobocia zmniejszyła się w Polsce z 9,6 proc. w czerwcu do 9,4 proc. w lipcu. W krajach strefy euro pozostaje ona na poziomie 10 proc., najwyższym od ponad dziesięciu lat.

Zobacz także serwis: Inwestycje

Po opublikowaniu danych GUS o wzroście naszej gospodarki o 3,5 proc. posypały się prognozy zagranicznych instytucji finansowych, podnoszące ich wcześniejsze oczekiwania. Uczyniły to między innymi Credit Suisse, zwiększając prognozę tempa wzrostu naszego PKB w tym roku z 2,4 do 3,5 proc. Identyczne prognozy opublikowały też Bank of America oraz Meriill Lynch. Po publikacji rekordowo wysokiego odczytu wskaźnika PMI można spodziewać się kolejnej fali podwyższania prognoz. Nie należy jednak lekceważyć głosów o możliwości zmniejszenia tempa ekspansji naszej gospodarki pod koniec roku. Mimo silnych podstaw nie może ona pozostać całkiem nieczuła na pogorszenie się koniunktury na świecie.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...