PKPP Lewiatan: fundusze antykryzysowe to zły pomysł

Komisja Europejska chce, aby banki same zapłaciły za ratowanie swoich konkurentów. W krajach członkowskich miałyby powstać specjalne fundusze, finansowane poprzez dodatkowe opodatkowanie banków. Jest to zły pomysł – ocenia PKPP Lewiatan.

Fundusze narodowe zostałyby połączone w sieć, tak aby pieniądze w nich zgromadzone mogły służyć restrukturyzacji banków w całej Unii Europejskiej. Pomagałyby, m.in. w wydzielaniu złych aktywów lub tworzeniu banków pomostowych, które zajmowałyby się depozytami i zobowiązaniami instytucji finansowych, które znalazły się w tarapatach. Dodatkowe opodatkowanie banków to zły pomysł – ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

- Argument, że takie rozwiązanie doprowadzi do tego, że podatnicy nie będą już płacić za błędy banków jest chybiony. Podatek antykryzysowy nałożony na banki i tak sfinansują ich klienci uiszczając, np. wyższe opłaty czy prowizje. Wzrosną po prostu koszty produktów i usług finansowych, tak dla gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw. A to wpłynie negatywnie na konsumpcję i inwestycje – kontynuuje ekspert.

Zdaniem Małgorzaty Starczewskiej jest to złe rozwiązanie także z tego powodu, że istnienie funduszu antykryzysowego może skłaniać banki do bardziej ryzykownych decyzji, bowiem ewentualne złe konsekwencje podejmowania wyższego ryzyka będą „ubezpieczone”. Zmniejszy się tym samym odpowiedzialność właścicieli za kondycje banków. Fundusze antykryzysowe stać się zatem mogą czynnikiem zwiększającym, a nie zmniejszającym ryzyko w sektorze finansowym.

- Narodowe fundusze antykryzysowe mają tworzyć sieć europejską. W związku z tym pieniądze z podatku płaconego przez banki w Polsce będą mogły być wykorzystane do ratowania i uzdrawiania banków w innych krajach. Tym samym polscy klienci będą ponosili koszty ryzykownych operacji instytucji finansowych w innych państwach Unii Europejskiej. Oczywiście banki działające w Polsce będą mogły także skorzystać ze wsparcia funduszu antykryzysowego, jeżeli byłaby taka potrzeba. Jednak doświadczenia z lat 2008-2009 pokazały, że banki w naszym kraju są zarządzane w sposób bezpieczny i stabilny - tłumaczy.

Polecamy: Inwestycje.wieszjak.pl

Ekspert dodaje, że ponadto w wielu krajach UE stopa rezerw obowiązkowych jest niższa niż w naszym kraju. Jeżeli Komisja Europejska myśli o utworzeniu funduszu antykryzysowego, to może warto powołać go wykorzystując do tego harmonizację stopy rezerw obowiązkowych tak, aby działania antykryzysowe nie pogarszały konkurencyjności banków w krajach, gdzie ta stopa jest wysoka jak na warunki europejskie.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Polecamy: Komentarze rynkowe Wieszjak.pl

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...