Udany tydzień na giełdach europejskich

Roman Przasnyski
Główny analityk Gold Finance.
rozwiń więcej
Dla zdecydowanej większości europejskich parkietów miniony tydzień był udany. Indeks we Frankfurcie zyskał 1 proc., w Londynie zwyżka sięgnęła 1,6 proc. Paryski CAC40 wzrósł o 0,5 proc.

O ile jednak wskaźniki w Stanach Zjednoczonych dotarły do maksimów trendu wzrostowego, to w Europie udało się to jedynie londyńskiemu FTSE. DAX-owi brakuje do tego 2 proc. a indeksowi w Paryżu prawie 4 proc.

Dotarcie do tych poziomów wydaje się w najbliższym czasie mało prawdopodobne. Zwyżkom sprzyjała przede wszystkim dobra atmosfera na Wall Street oraz uspokojenie się sytuacji wokół Grecji.

Ale też do pełnej „normalizacji” jeszcze bardzo daleko. Parlament Europejski poparł pomysł utworzenia Europejskiego Funduszu Walutowego, odpowiednika Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który wspomagałby kraje, znajdujące się w trudnej sytuacji. Powstaje jednak pytanie, czy celowe jest mnożenie tego typu instytucji i czy nie lepiej byłoby skoncentrować środki w ramach jednej ogólnoświatowej organizacji.

Bardziej niż dyskusje i dalekosiężne plany potrzebne zdają się być skuteczne działania doraźne. Agencja ratingowa Fitch podtrzymała negatywną ocenę dla Portugalii, wyraziła zaniepokojenie sytuacją w Hiszpanii, w związku ze spadkiem dochodów budżetu oraz zgłosiła wątpliwości, czy greckie plany opanowania sytuacji przyniosą zamierzony skutek.

Informacje, płynące z gospodarek poszczególnych państw strefy euro nie są nadmiernie optymistyczne. Niemiecki eksport obniżył się w styczniu o 6,3 proc., po raz pierwszy od ponad pół roku. Gospodarka Portugalii skurczyła się w czwartym kwartale ubiegłego roku o 1 proc., po spadku o 2,5 proc. w trzecim kwartale. W Wielkiej Brytanii niespodziewanie obniżyła się produkcja przemysłowa.

Gospodarka Estonii w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku wzrosła o 2,5 proc., po raz pierwszy od ośmiu kwartałów. W skali roku spadek nadal jednak sięga 9,5 proc.

W porównaniu do 15,6 proc. spadku w trzecim kwartale to i tak znaczny postęp. PKB Węgier spadł w czwartym kwartale o 4 proc. a w całym ubiegłym roku o 6,3 proc. W tym roku prognoza zakłada 0,3 proc. spadek. Na Litwie produkcja przemysłowa wzrosła w styczniu o 21 proc., po raz pierwszy od prawie dwóch lat.

Agencja Fitch podwyższyła perspektywę ratingu tego kraju do stabilnej. W czwartym kwartale litewska gospodarka skurczyła się jednak o 12,8 proc. Stopa bezrobocia w Czechach wyniosła 9,9 proc. i osiągnęła poziom najwyższy od sześciu lat.

Giełdy naszego regionu radziły sobie jednak całkiem dobrze. Węgierski BUX zwyżkował o ponad 4 proc., praski PX50 rósł o niemal 3 proc. Wskaźniki w Rumunii i Rosji zyskały po około 2 proc. Na minusie tydzień kończyły Sofia, Ryga i Tallin.

Polecamy: Komentarze rynkowe Wieszjak.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...