Franklin Templeton Investments otwiera oddział w Bukareszcie

Spółka Franklin Templeton Investments zawarła kontrakt, na mocy którego została zarządzającym rumuńskim funduszem Fondul Proprietatea, po selekcji spośród kilku wiodących instytucji zarządzających inwestycjami. Fundusz, którego łączna wartość to ok. 2,4 mld euro1 (3,5 mld USD), został uruchomiony w grudniu 2005 roku, w celu zapewnienia odpowiedniej rekompensaty obywatelom Rumunii, których mienie zostało skonfiskowane przez państwo w czasach reżimu komunistycznego.

Owocem tej nowo nawiązanej współpracy jest powstające właśnie dedykowane biuro spółki Franklin Templeton Investment Management Limited (FTIML) w Bukareszcie.

- Cieszymy się, że to właśnie nam powierzono zarządzanie funduszem Fondul Proprietatea, jednym z największych i najbardziej prestiżowych przedsięwzięć w Europie Wschodniej – powiedział David Smart, szef segmentu funduszy skarbowych i ponadnarodowych Franklin Templeton Investments.

Z kolei Ionut Propescu, CEO w Fondul Proprietatea, powiedział: - Pięć lat temu, kiedy pełniłem funkcję rumuńskiego ministra finansów, byłem zagorzałym zwolennikiem dodania do ustawy o funduszu Fondul Proprietatea klauzuli dotyczącej możliwości wyboru zagranicznego zarządzającego funduszem. Dziś, z wielką przyjemnością uczestniczę w podpisaniu przez Fondul Proprietatea kontraktu z jednym z najbardziej prestiżowych podmiotów zarządzających inwestycjami w całym finansowym świecie. Co więcej, jestem przekonany, że obecność FTIML w Rumunii nie tylko pomoże zwiększyć wartość funduszu, ale także wpłynie na wzrost zainteresowania lokalnym rynkiem kapitałowym wśród inwestorów zagranicznych.

Funduszem zarządzać będą rezydujący w Rumunii członkowie zespołu Templetona ds. rynków wschodzących (Templeton Emerging Markets Team) pod wodzą dr Marka Mobiusa, pioniera w inwestowaniu na rynkach wschodzących, z ponad 30-letnim doświadczeniem w zarządzaniu aktywami osób indywidualnych, klientów instytucjonalnych i profesjonalnych inwestorów na całym świecie.

Templeton Emerging Markets Team, jeden z największych tego typu zespołów na świecie, zarządza aktywami na rynkach wschodzących o łącznej wartości przekraczającej 30 miliardów USD i składa się z 39 zarządzających portfelami, analityków i specjalistów ds. produktów inwestycyjnych, posługujących się 22 różnymi językami i dialektami i rezydujących w 15 biurach firmy w różnych częściach świata.

Nawiązując do prognoz dla rynku rumuńskiego, dr Mobius zaznaczył:

- Rumunia to jeden z jasnych punktów na mapie rynków wschodzących, z potężnym potencjałem wzrostowym w różnych obszarach. Po wejściu do Unii Europejskiej w styczniu 2007 roku, kraj ten stał się siódmym pod względem liczebności populacji państwem członkowskim wspólnoty oraz atrakcyjnym polem działania dla inwestorów, którzy poprzednio nie mieli na jego temat zbyt dużej wiedzy. Zespół Templeton Emerging Markets Team inwestuje w Rumunii od lat i działał na tym rynku na długo przed ostatnią falą większego zainteresowania. Możliwości dywersyfikacji inwestycji pomiędzy różne sektory rynku są bardzo atrakcyjne i zarówno krajowi, jak i zagraniczni inwestorzy będą mogli czerpać korzyści z obiecujących perspektyw rysujących się przed Rumunią.

Franklin Templeton, wiodąca instytucja zarządzająca aktywami o światowym zasięgu, wielokrotnie udowadniała swą skuteczność w działaniu na rynkach lokalnych, czego przykładem mogą być niedawno otwarte oddziały spółki w Wietnamie, Malezji i Meksyku.

Pod przewodnictwem Vivka Kudvy, dyrektora zarządzającego odpowiedzialnego za Indie i region CEEMEA (Europa Środkowo-Wschodnia, Bliski Wschód, Afryka), firma zajęła mocną pozycję w Europie Środkowo-Wschodniej (oddziały w Moskwie, Warszawie, Budapeszcie, Wiedniu i Stambule) i oferuje luksemburskie fundusze SICAV inwestorom z różnych krajów tego regionu, m.in. z Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Słowenii. 

Zobacz także: Inwestycje.wieszjak.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...