Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Prawnik wyjaśnia

Marta Olkowicz
Młodszy Prawnik w Dziale Prawo dla Biznesu w Kancelarii Kopeć Zaborowski
rozwiń więcej
Kiedy zachowanie pracownika uznane jest za naruszające zasady współżycia społecznego? / ShutterStock
Umowa o zakazie konkurencji. Wyjaśniamy, kiedy pracownik narusza umowę o zakazie konkurencji? Jakie jest stanowisko Sądu Najwyższego w tym zakresie? Jakie obowiązki ma pracodawca?

Kiedy zachowanie pracownika uznane jest za naruszające społeczno-gospodarcze przeznaczenie prawa lub zasady współżycia społecznego?

Zachowanie pracownika uznaje się za naruszające społeczno – gospodarcze przeznaczenie prawa lub zasady współżycia społecznego jeśli wystąpi przesłanka funkcjonalnego powiązania z umową o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy - tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 4 lipca 2019 r. (sygn. akt: III PK 85/18, LEX nr 2691535).

Dotyczy to zachowania pracownika, które wpływa na zasadność przyznania pracownikowi odszkodowania, mimo powstrzymania się przez niego od podejmowania działalności konkurencyjnej, nie chodzi tu zaś dowolne naganne zachowanie.

Polecamy: PPK Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy

Jakie jest pierwotne stanowisko Sądu Najwyższego?

Początkowo Sąd Najwyższy w swoim orzecznictwie wyrażał pogląd, iż pracownik stosujący się do zakazu konkurencji i domagający się z tego tytułu odszkodowania, które zostało ustalone w umowie o zakazie konkurencji, nie narusza zasad współżycia społecznego ani nie postępuje sprzecznie ze społeczno – gospodarczym przeznaczeniem prawa. Sądy stały na stanowisku, że odwołanie się do klauzul generalnych w prawie pracy przez postawienie pracownikowi zarzutu nadużycia prawa podmiotowego lub sprzeczności jego roszczeń z zasadami współżycia społecznego polega na zupełnie wyjątkowej dopuszczalności unicestwienia uprawnień pracowniczych, która może mieć miejsce wyłącznie w sytuacjach, w których pracownik podejmuje lub dopuszcza się działań ewidentnie sprzecznych ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem prawa lub zasadami współżycia społecznego, które wystarczająco dyskwalifikują przysługujące mu świadczenie pracownicze. Wyrażano także twierdzenia, że klauzule generalne w prawie pracy nie mogą prowadzić do pozbawienia pracownika roszczeń z ważnie zawartych umów prawa pracy, jeżeli pracownikowi nie można postawić zarzutu dopuszczenia się zachowań ewidentnie sprzecznych z prawem lub z zasadami współżycia społecznego.

Późniejsze stanowisko

W późniejszym orzecznictwie Sąd Najwyższy stwierdził, że stosowanie klauzul generalnych z art. 8 Kodeksu pracy nie jest wyłączone w odniesieniu do umów o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Zdaniem SN nadzwyczaj nielojalne zachowanie pracownika wobec pracodawcy, bezpośrednio przed ustaniem stosunku pracy, powiązane z obowiązkami wynikającymi z umowy o zakazie konkurencji, może być ocenione jako prowadzące do sprzeczności wykonania prawa do odszkodowania z zasadami współżycia społecznego. Za zachowanie pracownika sprzeczne z zasadami współżycia społecznego Sąd Najwyższy uznał m. in. świadome i celowe zniszczenie danych w komputerze, jako wyjątkowo nielojalne wobec pracodawcy. Natomiast za sprzeczne ze społeczno – gospodarczym przeznaczeniem prawa do odszkodowania - zniszczenie informacji, które miały być przez pracownika chronione oraz zachowane w tajemnicy w związku z obowiązkami wynikającymi z klauzuli konkurencyjnej. 

Wyrok z dnia 4 lipca 2019 r.

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 4 lipca 2019 r. postawił tezę, iż stosowanie art. 8 k.p. do umów o zakazie konkurencji po zakończeniu stosunku pracy, nie jest wyłączone i mogą wystąpić sytuacje, w których dochodzenie przez pracownika odszkodowania z tytułu powstrzymywania się od podejmowania działalności konkurencyjnej uznane może zostać za nadużycie prawa w oparciu o art. 8 k.p. Przy czym zachowanie pracownika uzasadniające kwalifikację dochodzenia przez niego roszczeń jako nadużycia prawa może mieć miejsce zarówno już po ustaniu stosunku pracy, jak i jeszcze w trakcie jego trwania.

Istotną kwestią, w ocenie Sądu Najwyższego, jest by zachowanie pracownika było powiązane w jakikolwiek sposób z umową o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia. Powinno to być zachowanie rzutujące na zasadność przyznania pracownikowi odszkodowania mimo powstrzymywania się przez niego od podejmowania działalności konkurencyjnej.

SN wyraźnie podkreślił, iż nie możliwa jest taka wykładnia art. 8 Kodeksu pracy, która zawierałaby swoiste ,,wytyczne’’ w jakich sytuacjach sądy mogłyby lub nie mogłyby uwzględnić zarzut w zakresie sprzeczności (zgodności) żądania pracownika z art. 8 k.p.

Warto pamiętać, że za nadużycie prawa do odszkodowania z tytułu powstrzymywania się od podejmowania działalności konkurencyjnej można uznać tylko takie zachowanie pracownika, które pozostaje w związku funkcjonalnym z umową o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy tj. art. 101 [2] § 1 k.p. w zw. z art. 8 k.p. 

Marta Olkowicz. Młodszy Prawnik w Dziale Prawo dla Biznesu w Kancelarii Kopeć Zaborowski

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...