Ulgi i dofinansowania. Fundusze Europejskie, dofinansowania z urzędu pracy

ulgi dofinansowania / Shutterstock
Ulgi i dofinansowania na rozwój przedsiębiorstw mogą okazać się rozwiązaniem na amortyzację wielu wydatków. Wysoka inflacja ma znaczący wpływ na rosnące koszty oprogramowania i usług informatycznych.

Dofinansowania unijne dla przedsiębiorców

Jednym z dobrych sposobów zmniejszenia wydatków na informatyzację i cyfryzację firmy może być skorzystanie z dostępnych programów unijnych. Dzięki Funduszom Europejskim współcześni przedsiębiorcy mają szansę sfinansować zakup niezbędnych programów i rozwiązań chmurowych ze środków UE. Takie dotacje często wykorzystywane są na rozwój e-handlu i budowę lub rozbudowę e-platform internetowych. Środki unijne można również przeznaczyć na zakup niezbędnych aplikacji (np. programów księgowych czy systemów CRM) oraz całej infrastruktury sprzętowej. Aktualne projekty unijne firmy sprawdzą w wyszukiwarce dotacji dostępnej na oficjalnej platformie internetowej Funduszy Europejskich.

- Przedsiębiorcy, którzy poszukują dodatkowego wsparcia na rozwój swojego przedsiębiorstwa, muszą mieć na względzie to, że tylko część z dostępnych programów unijnych ma formę bezzwrotnych dotacji. Wiele z oferowanych przez Fundusze Europejskie rozwiązań to wsparcie pozadotacyjne w postaci nisko oprocentowanej pożyczki – mówi Krzysztof Wojtas, prezes zarządu BrainSHARE IT.

Jakie fundusze możliwe z  Powiatowego Urzędu Pracy

Kolejną z opcji na pozyskanie dodatkowych środków na rozwój swojej działalności jest skorzystanie z zasobów Powiatowych Urzędów Pracy. Pomoc finansowa dla przedsiębiorców na zakup sprzętu i oprogramowania dla nowo zatrudnionej osoby może wynieść maksymalnie sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia. W 2022 roku będzie to niemal 33 tysiące złotych. W przypadku przedsiębiorców decydujących się na przyjęcie do pracy osoby z niepełnosprawnością refundacją zajmuje się PFRON. Taka dotacja może wynieść wówczas nawet 15-krotność przeciętnego wynagrodzenia.

Warunkiem udzielenia bezzwrotnego dofinansowania jest zatrudnienie osoby bezrobotnej, zarejestrowanej w Powiatowym Urzędzie Pracy. Przedsiębiorca co prawda ponosi początkowy koszt wyposażenia i przystosowania stanowiska pracy dla nowego pracownika, ale Urząd zwraca zainwestowane środki. Aby dotacja była bezzwrotna, okres zatrudnienia musi wynosić pełne 24 miesiące. W przypadku rozwiązania stosunku pracy przed upływem dwóch lat przedsiębiorca będzie zmuszony zwrócić otrzymane środki wraz z odsetkami.

Dotację z Powiatowego Urzędu Pracy można przeznaczyć na przykład na sprzęt: komputer, drukarkę, oprogramowanie niezbędne do wykonywania pracy itp. W świetle rosnących kosztów programów chmurowych i urządzeń IT może okazać się to atrakcyjnym sposobem na amortyzację kosztów rozwijającej się firmy.

Fundusze Europejskie

Przedsiębiorcy chcą się rozwijać, ale często nie mogą inwestować własnych środków w planowane inwestycje. Regionalne Programy Operacyjne i Programy Operacyjne IR (Inteligentny Rozwój) to specjalne projekty, których założeniem jest finansowanie zakupu oprogramowania, sprzętu i innych innowacji technologicznych.

- Gartner szacuje, że globalne inwestycje na rozwiązania chmurowe w 2023 roku mogą przekroczyć nawet 590 mld USD. Dzięki programom unijnym i dotacjom rządowym przedsiębiorcom może być łatwiej inwestować w innowacje technologiczne i niezbędne oprogramowanie – wyjaśnia Krzysztof Wojtas z SaldeoSMART.

Właściciele firm mogą również poszukiwać wsparcia w PARP (Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości), która oferuje także fachowe wsparcie doradcze w załatwianiu spraw formalnych związanych z projektami Funduszy Europejskich i Norweskich. W ubiegłym roku dzięki wsparciu PARP polskie firmy zawarły ponad  2,2 tys. umów o dofinansowanie na łączną kwotę 2,8 mld złotych.

Na dofinansowania w Polsce mogą liczyć zarówno funkcjonujące już na rynku firmy, jak również startupy i osoby planujące założyć swoją pierwszą firmę. W dobie inflacji i podwyżek dodatkowe wsparcie ze strony polskiego rządu lub funduszy unijnych może być jednym ze strategicznych kroków prowadzących do utrzymania się na rynku.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...