Fundusz funduszy - mniejsze ryzyko i większa wygoda

inforCMS
U podstaw rozsądnego lokowania kapitału leży założenie minimalizacji nieuniknionego ryzyka inwestycyjnego. Jedną z kardynalnych reguł jest tu dywersyfikacja środków znajdujących się w portfelu. To właśnie na tej zasadzie opierają się fundusze funduszy. Wprawdzie w porównaniu z innymi narzędziami inwestycyjnymi, nadal nie skupiają one oszałamiającej liczby inwestorów, jednak oferowane przez spore grono podmiotów, niezmiennie pozostają ciekawą alternatywą inwestycyjną.

Fundusz funduszy to bardzo specyficzne narzędzie inwestycyjne. Jego założeniem są gromadzone jednostki innych funduszy w ramach aktywu funduszu, nawet jeśli stanowią one jego potencjalną konkurencję. Każdy z tych poszczególnych subfunduszy posiada przy tym własną strategię inwestycyjną, a tym samym lokuje swoje środki w innych obszarach. Jest przy tym z czego wybierać, ponieważ pojedynczy fundusz funduszy posiadać może nawet kilka tysięcy subfunduszy. Sprawia to, że narzędzia te są dla inwestorów atrakcyjne z dwóch głównych względów. Jest to wygoda inwestowania oraz wzrastający wraz z rozbudową portfela poziom bezpieczeństwa.


Wygoda sposobem dla zapracowanych


Wybór koszyka inwestycyjnego wymaga nie tylko cierpliwości, ale także wiedzy pozwalającej chociażby na porównanie wyników funduszy, stopy zwrotu czy wskaźników odchylenia poszczególnych parametrów w długiej perspektywie. W tym kontekście fundusze funduszy nie tylko oferują szerokie portfolio na bieżąco monitorowanych subfunduszy, ale także pozwalają na ich dobór według sprecyzowanych, indywidualnych preferencji inwestującego. Założenie dostępności subfunduszy w ramach jednego funduszu obniża także minimalny poziom kapitału wymaganego do rozpoczęcia inwestycji w zdywersyfikowany portfel. Zasadę tę obrazuje uproszczony przykład, w którym inwestor zainteresowany uczestnictwem w 15 funduszach musiałby przeznaczyć na uczestnictwo w każdym z nich kwotę X złotych, co zawyża koszt operacji dywersyfikacji portfela. Ten sam inwestor lokując swoje środki w funduszu funduszy jest jednak w stanie podobnie różnicować swój portfel inwestycyjny za kwotę załóżmy 2X, a nie 15X.


Zobacz również:
Bitcoin czyli wirtualna waluta


Wyższe bezpieczeństwo


Zaletą funduszu funduszy jest więc możliwość korzystania z przywilejów, które w innym przypadku zarezerwowane byłyby wyłącznie dla najbogatszych inwestorów. Nie bez znaczenia jest jednak sam proces wyboru subfunduszy, które nie podlegają przypadkowej dywersyfikacji, a są wybierane na podstawie założeń modelu Markowitz’a. Uwzględnia się tu więc nie tylko poziom stopy zwrotu i ryzyka mierzonego ich zmiennością, ale także współczynnika korelacji aktywów, co znacząco obniża poziom zmienności portfela. Dodatkowo za sprawą koneksji i potencjału finansowego funduszu funduszy, w ramach subfunduszy mogą być dostępne także fundusze, które w innych warunkach po prostu nie były osiągalne. Wpływa to na możliwość doboru funduszy o wynikach wyższych od średniej na rynku, a dodatkowo zmniejsza ryzyko obniżenia wartości portfela, ponieważ strata wygenerowana w jednym obszarze jest niejako rekompensowana zyskiem wypracowanym w innej strategii. Na ograniczenie zmienności wyników wpływa tu więc różnorodność branż, strategii subfunduszy, różnorodność ich aktywów czy położenie geograficzne wpływające na obniżenie ryzyka związanego z nieoczekiwanymi zmianami sytuacji geopolitycznej w ramach danego rynku.


Fundusze funduszy winny traktowane być raczej jako inwestycja o kilkuletniej perspektywie inwestycyjnej, jednak podsumowując do ich najważniejszych zalet należą:


- redukcja ryzyka powiązana z dywersyfikacją portfela,

- dostęp do różnych strategii inwestycyjnych i rynków,

- redukcja minimalnej wysokości kapitału początkowego przy wykorzystaniu porównywanych narzędzi,

- brak konieczności samodzielnego analizowania wskaźników dostępnych funduszy,

- dostęp do funduszy, które w innym przypadku mogłyby być nieosiągalne.


Portal Skarbiec.biz - największy, niezależny serwis o prawie, finansowaniu i gospodarce.


Zobacz: Firmowe konto za zero złotych nie w każdym banku

 

 

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...