Niewypłacalny przedsiębiorca może być wpisany do rejestru

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
rozwiń więcej
inforCMS
Przedsiębiorca, który nie reguluje zobowiązań, zostaje umieszczony w rejestrze dłużników niewypłacalnych. Rejestr jest jawny i dostępny za pośrednictwem Centralnej Informacji.

Rejestr prowadzą sądy gospodarcze w systemie informatycznym w ramach Krajowego Rejestru Sądowego.

Wpis do rejestru dłużników

Dłużników niewypłacalnych wpisuje się do rejestru z urzędu lub na wniosek wierzyciela mającego tytuł wykonawczy. Z urzędu wpisywane są osoby fizyczne, które prowadzą działalność wykonawczą, gdy:

• została ogłoszona ich upadłość,

• wniosek o ogłoszenie upadłości został prawomocnie oddalony, ponieważ majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarczał na zaspokojenie kosztów postępowania,

• została umorzona egzekucja sądowa albo administracyjna prowadzona przeciwko dłużnikowi, ponieważ nie było możliwe uzyskanie sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych.

Do rejestru z urzędu wpisuje się również wspólników, którzy ponoszą odpowiedzialność całym swym majątkiem za zobowiązania spółki. Nie wpisuje się jednak komandytariuszy w spółce komandytowej, wówczas gdy została ogłoszona upadłość spółki albo wniosek o ogłoszenie upadłości został prawomocnie oddalony, ponieważ majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarczał na zaspokojenie kosztów postępowania albo została umorzona prowadzona przeciwko niemu egzekucja sądowa lub administracyjna, ponieważ nie było możliwości uzyskania z niej sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych.

Oprócz nich wpisuje się również dłużników, którzy zostali zobowiązani do wyjawienia majątku w postępowaniu egzekucyjnym, oraz osoby, które sąd upadłościowy pozbawił prawa prowadzenia działalności na własny rachunek oraz pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, reprezentanta lub pełnomocnika w spółce handlowej, przedsiębiorstwie państwowym lub w spółdzielni.

Ważne!

Wpis w rejestrze dłużników niewypłacalnych jest ogłoszony w Monitorze Sądowym i Gospodarczym

Natomiast komornik składa z urzędu wniosek o wpis do KRS do rejestru dłużników niewypłacalnych przedsiębiorców mających zaległości dłuższe niż za 12 miesięcy.

Dłużnik będący osobą fizyczną może zostać wpisany do rejestru na wniosek wierzyciela, który ma tytuł wykonawczy wystawiony przeciwko niemu. Chodzi o takie przypadki, gdy dłużnik w ciągu 30 dni od daty wezwania do spełnienia świadczenia nie zapłacił należności, która była w tym tytule stwierdzona.

Informacje o dłużniku

Jeżeli przedsiębiorca wpisany do rejestru dłużników jest osobą fizyczną, to wpisuje się jego imię, nazwisko oraz PESEL. Natomiast dla innych dłużników wpisuje się nazwę lub firmę oraz REGON. Gdyby przedsiębiorca był zarejestrowany w KRS, to wówczas wpisuje się także jego numer w rejestrze.

Oprócz oznaczenia przedsiębiorcy w rejestrze dłużników niewypłacalnych zamieszcza się także podstawę wpisu wraz z sygnaturą akt sprawy upadłościowej lub postępowania o wyjawienie majątku, oznaczenie tytułu wykonawczego oraz wierzyciela (gdy wierzytelność jest pieniężna) lub opis wierzytelności (gdyby była niepieniężna).

Gdyby dłużnik zalegał z zapłatą kilku osobom i była to wierzytelność solidarna, to wówczas w rejestrze wskazuje się tylko jednego wierzyciela i zaznacza się, że wierzytelność wynika ze zobowiązania solidarnego.

Wykreślenie wpisu

Z urzędu wpis wykreślany jest po upływie dziesięciu lat. Gdyby jednak sąd upadłościowy oznaczył krótszy termin zakazu, to wówczas na wniosek dłużnika sąd wykreśla go po upływie tego terminu.

Z urzędu wykreślane są też wpisy w razie uchylenia lub zmiany postanowienia, na podstawie którego były wykonane. Po wykreśleniu nie są ujawniane. Również z urzędu wykreślane są wpisy po uchyleniu orzeczenia o ogłoszeniu upadłości lub na wniosek wpisanego przedsiębiorcy, gdy tytuł wykonawczy został pozbawiony wykonalności orzeczeniem sądu. Akta wpisu dłużników niewypłacalnych, którzy zostali wykreśleni z rejestru, nie są ujawniane, a dostęp do nich mogą mieć tylko podmioty, których dotyczył wpis, oraz wierzyciele, na których wniosek sąd orzekł o wpisaniu podmiotu.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...