Jak dokumentowane jest postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego?

Tomasz Piotrowski
Prawnik, aplikant radcowski.
rozwiń więcej
Jak dokumentowane jest postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego?
Regulacja dotycząca dokumentowania postępowań znajduje się w rozdziale 5 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych. Dwa podstawowe dokumenty, które zamawiający powinien sporządzić to protokół postępowania o udzielenie zamówienia oraz sprawozdanie roczne o udzielonych zamówieniach. Poniżej przedstawiona zostanie charakterystyka obu tych dokumentów.

Protokół

Najważniejszym dokumentem dotyczącym postępowania o udzielenie zamówienia jest protokół. Protokół postępowania o udzielenie zamówienia musi być prowadzony w formie pisemnej i zawierać:

  • informacje o zamawiającym;
  • opis przedmiotu zamówienia;
  • informacje o trybie udzielenia zamówienia, a w przypadku zastosowania innego niż przetarg nieograniczony lub przetarg ograniczony trybu udzielenia zamówienia, powody zastosowania tego trybu;
  • określenie wartości zamówienia;
  • informacje o wykonawcach;
  • cenę i inne istotne elementy ofert oraz szczegółowe dane dotyczące warunków ich składania;
  • wskazanie wybranej oferty lub ofert;
  • ogłoszenia i zmiany treści ogłoszeń;
  • informacje o osobach zaangażowanych w przeprowadzenie postępowania;
  • wskazanie kwoty, jaką zamawiający ma zamiar przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia lub jego części;
  • zestawienia, uwagi i wyjaśnienia.

Bardzo szczegółowo wymagania co do treści protokołu wskazuje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 26 października 2010 r. w sprawie protokołu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Załącznikami do tego rozporządzenia są wzory protokołów dla poszczególnych trybów postępowania.

Protokół podpisuje osoba, która go sporządziła oraz kierownik zamawiającego.

Obowiązek sporządzania pisemnego protokołu występuje w trakcie prowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia. Oznacza to, iż pojawia się on z chwilą wszczęcia tego postępowania. Dokument ten powinien także zawierać informacje na temat czynności poprzedzających wszczęcie postępowania oraz wykonywanych po jego zakończeniu.

Załącznikami do protokołu są między innymi oferty, opinie biegłych, oświadczenia, informacja z zebrania informacyjnego dla wszystkich wykonawców, zawiadomienia, wnioski oraz umowa w sprawie zamówienia publicznego. Do tej grupy należą także wszystkie inne dokumenty i informacje składane przez zamawiającego i wykonawców.

Protokół oraz załączniki są jawne, z tym że te ostatnie co do zasady dopiero po dokonaniu wyboru najkorzystniejszej z ofert lub po unieważnieniu postępowania. Zamawiający udostępnia protokół lub załączniki na wniosek i niezwłocznie. Wgląd może odbyć się w wyznaczonym miejscu, ale zamawiający może też przesłać kopie pocztą, faksem lub drogą elektroniczną zależnie od wyboru, jakiego dokonał wnioskodawca we wniosku.

Zamawiający ma obowiązek przechowywania protokołu wraz z załącznikami przez okres 4 lat od dnia zakończenia postępowania o udzielenie zamówienia. Przechowywanie powinno odbywać się w taki sposób, aby zagwarantowana była nienaruszalność protokołu.

Polecamy: Jakie są tryby udzielania zamówień publicznych? - negocjacje z ogłoszeniem

Na wniosek wykonawców, których oferty nie zostały wybrane, zamawiający zwraca im złożone przez nich plany, projekty, modele, próbki, oprogramowanie i inne podobne materiały.

Sprawozdanie roczne

Obok obowiązku sporządzania protokołu z postępowania o udzielenie zamówienia istnieje powinność sporządzenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach. Sprawozdanie to zamawiający przekazuje Prezesowi Urzędu Zamówień Publicznych najpierw drogą elektroniczną przy pomocy formularza ze strony www Urzędu Zamówień Publicznych, a w terminie do dnia 1 marca każdego roku następującego po roku, którego dotyczy sprawozdanie zamawiający składa sprawozdanie w formie pisemnej.

Wymogi stawiane rocznemu sprawozdaniu określone są szczegółowo w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 sierpnia 2006 r. w sprawie zakresu informacji zawartych w rocznym sprawozdaniu o udzielonych zamówieniach, jego wzoru oraz sposobu przekazywania.

Wywiązywanie się z obowiązku rzetelnego prowadzenia dokumentacji dotyczącej postępowań o udzielenie zamówienia jest bardzo istotne z uwagi na fakt, iż w postępowaniach tych wydatkowane są publiczne środki. Zamawiający podlegają kontroli dokonywanej przez samych wykonawców jak i tej przeprowadzanej przez organy administracji publicznej jak Prezes Urzędu Zamówień Publicznych. Kompletne i zorganizowane dokumentowanie postępowania przetargowego może być gwarancją jego właściwego, a w tym uczciwego przeprowadzenia.

Polecamy: Na czym polega aukcja elektroniczna?

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...