Restauracja – oddzielna sala dla palaczy

Redakcja serwisu Biznes
rozwiń więcej
oddzielna sala dla palących w restauracji
Zakładając restaurację należy pamiętać, że aby w lokalu była możliwość zapalenia papierosa, musi się w nim znajdować oddzielne pomieszczenie dla palaczy. Co więcej dym tytoniowy nie może przenikać do innych pomieszczeń, w których znajdują się osoby niepalące.

Zakaz palenia

Zakaz palenia obowiązuje przede wszystkim w miejscach publicznych, np. zakładach opieki zdrowotnej, szkołach, jednostkach pomocy społecznej, środkach pasażerskiego transportu publicznego, obiektach sportowych, miejscach zabaw dla dzieci, obiektach kultury i wypoczynku przeznaczonych do użytku publicznego, szkołach, przedszkolach, na uczelniach i przystankach.

Palenie jest również zabronione na terenie wielu prywatnych firm, na przykład w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych, prywatnych gabinetach i przychodniach, aptekach i pomieszczeniach zakładów pracy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Oznaczenie zakazu palenia

Właściciel lokalu lub jego zarządzający ma również obowiązek informować klientów o zakazie palenia. Przedsiębiorca jest więc zobowiązany w widocznych miejscach muszą umieszczać oznaczenia słowne i graficzne informujące o obowiązującym tam zakazie palenia, a wywieszki informacyjne przygotowują na własny koszt.

Palarnia w firmie – warunki BHP dla palarni

Pomieszczenie dla palących

Sala dla palaczy powinna więc zostać wyodrębniona i wyposażona w wentylację, aby dym papierosowy nie przenikał do innych izb. Nie może więc to być jedynie część sali przeznaczona dla wszystkich konsumentów zarówno palących, jak i niepalących.

Aby uzyskać specjalnie wydzielone pomieszczenie, niektórzy przedsiębiorcy muszą nawet przeprowadzać remonty albo przebudowywać restauracje, kawiarnie bądź bary. W dodatku wyłączenie odrębnego pomieszczenia możliwe jest tylko tam, gdzie są dwie izby przeznaczone do konsumpcji.

Na palarnie można przeznaczać tylko pomieszczenia urządzone w taki sposób, aby niepalący byli chronieni przed dymem tytoniowym, który w dodatku nie może przenikać do stref koniecznie od niego wolnych.

Restauracja - pozwolenia

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...