Przedszkole - pomysł

Anna Konarzewska-Żuczek
Prawnik
rozwiń więcej
Przedszkole / inforCMS
Prowadzenie przedszkola może być naprawdę świetnym pomysłem na biznes. Jeśli stworzysz miejsce miłe, przytulne, z dobrze wykwalifikowaną i sympatyczną kadrą, to na brak dzieci na pewno nie będziesz narzekać.

Prowadzenie przedszkola to biznes, w który trzeba zainwestować spore pieniądze, a potrzebna jest jeszcze wyjątkowa cierpliwość i determinacja. Ale pamiętajmy, że w coraz zamożniejszym społeczeństwie wzrasta zapotrzebowanie na różnego rodzaju profesjonalne płatne usługi, również przedszkolne. Również ciągły brak miejsc w przedszkolach otwiera nowe możliwości dla kogoś, kto chciałby zająć się taką właśnie działalnością.

Aby dojść do celu trzeba uzbroić się w cierpliwość i mieć wiele determinacji, gdyż do otwarcia przedszkola potrzebne będzie spełnienie wielu surowych wymogów zawartych w różnych przepisach.

Zakładając przedszkole trzeba pamiętać, że dla rodziców ważna jest oferta programowa, ale też atmosfera i czas, na jaki można zostawić dziecko.

Przedszkole musi też realizować tzw. minimum programowe określone przez Ministerstwo Edukacji.

Powodzeniem cieszą się przedszkola językowe albo realizujące sprawdzone metody nauczania. Niektóre oferują rodzicom możliwość podglądania przez Internet, co robi ich maluch.


Potrzeby i możliwości – ważne pytania

Nim przedszkole rozpocznie swoją działalność zbadaj potrzeby jakie są w Twojej okolicy i jakie masz możliwości działania.

Ważne pytania, na jakie powinieneś sobie odpowiedzieć:
Ile dzieci potrzebuje opieki przedszkolnej?
Czy rodzice chcą aby ich dzieci chodziły do przedszkola?
Czy znajdziesz w okolicy odpowiednie warunki lokalowe?
Czy możesz liczyć na pomoc lokalnej społeczności (np. rodziców, parafii, władz samorządowych, czy lokalnych przedsiębiorców)?
Jakie przedszkole w Twojej okolicy jest potrzebne?
Na czym Ci najbardziej zależy? (np. dużo różnych zajęć, jak nauka języków, rysunku, rytmika, sztuki walki, czy też określony kierunek np. nauka języka ale dużo zajęć)?

W udzieleniu sobie odpowiedzi na te pytania na pewno pomoże przejrzenie stron internetowych działających przedszkoli, jak np:
www.zielona-ciuchcia.pl
www.akademiamaluchow.pl
www.akademiakrasnoludkow.com
www.krasnal.waw.pl
www.bajkowakraina.pl
www.klubjuniora.pl
www.przedszkole-frajda.pl
www.koala.edu.pl

Pełną listę przedszkoli możesz znaleźć m.in. na stronie:
www.e-dziecko.pl

Podejmując decyzję o powołaniu przedszkola powinieneś zająć się w zasadzie równolegle kilkoma kwestiami:
– kadra,
– lokal,
– program,
– dokumentacja.

Dyrektor przedszkola nie może być osobą przypadkową

Ogromnie pomocne będzie jeśli w pierwszej kolejności, znajdziesz odpowiednią osobę na stanowisko dyrektora przedszkola. Nie może to być byle kto. Minister Edukacji Narodowej bardzo ściśle określił w specjalnie wydanym rozporządzeniu wymagania jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w przedszkolu.

Stanowisko dyrektora przedszkola, na podstawie par. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 6 maja 2003 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze, w poszczególnych typach szkół i placówek (opublikowane w Dzienniku Ustaw Nr 89, pod pozycją 826) może być powierzone nauczycielowi mianowanemu lub dyplomowanemu, który:

1) ukończył studia wyższe magisterskie i posiada przygotowanie pedagogiczne oraz kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym przedszkolu;

2) ukończył studia wyższe lub studia podyplomowe z zakresu zarządzania albo kurs kwalifikacyjny z zakresu zarządzania oświatą, prowadzony zgodnie z przepisami w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli;

3) posiada co najmniej pięcioletni staż pracy pedagogicznej na stanowisku nauczyciela lub pięcioletni staż pracy dydaktycznej na stanowisku nauczyciela akademickiego;

4) w okresie pięciu lat bezpośrednio przed powierzeniem stanowiska dyrektora uzyskał co najmniej dobrą ocenę pracy w przedszkolu, a w przypadku nauczyciela akademickiego - pozytywną ocenę pracy w okresie ostatnich czterech lat pracy w szkole wyższej, jeżeli stanowisko dyrektora obejmuje bezpośrednio po ustaniu zatrudnienia w szkole wyższej, albo w okresie roku bezpośrednio przed przystąpieniem do konkursu na stanowisko dyrektora uzyskał pozytywną ocenę dorobku zawodowego;

5) posiada zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowniczym,

6) nie był karany karą dyscyplinarną, o której mowa w art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112 i Nr 137, poz. 1304), oraz nie toczy się przeciwko niemu postępowanie dyscyplinarne;

7) nie był karany za przestępstwo popełnione umyślnie oraz nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne;
8) nie był karany zakazem pełnienia funkcji kierowniczych związanych z dysponowaniem środkami publicznymi.

Zatrudniony dyrektor przedszkola może Cię fachowo wyręczyć w wielu ważnych kwestiach, takich jak np. zatrudnienie odpowiednich nauczycieli i opiekunów, czy przygotowanie programu nauczania.

Minimum programowe

Przedszkole niepubliczne musi realizować tzw. minimum programowe określone przez Ministerstwo Edukacji, w ramach którego dzieci zapoznaje się m.in. z problematyką środowiska, przyrody, otoczenia, świadomości własnej osoby, stosunku do obcych. Oprócz tego każde przedszkole, w zależności od pomysłu jego kierownictwa, organizuje zajęcia dodatkowe. Na przykład:
- rytmika,
- korektywa,
- taniec,
- język obcy
i inne.


Publiczne czy niepubliczne?

Zakładając przedszkole stajesz się jego organem prowadzącym. Jako organ prowadzący odpowiadasz za jego działalność i prawidłowe, zgodne z obowiązującymi przepisami prawa funkcjonowanie. Warto tu wspomnieć, że w myśl ustawy o systemie oświaty przedszkolem publicznym jest przedszkole, które
1) prowadzi bezpłatne nauczanie i wychowanie w zakresie co najmniej podstawy programowej wychowania przedszkolnego,
2) przeprowadza rekrutację dzieci w oparciu o zasadę powszechnej dostępności,
3) zatrudnia nauczycieli posiadających określone w przepisach kwalifikacje (rozporządzenie w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli).

Przedszkole niepubliczne jest placówką, której zasady działania określone zostały w ustawie o systemie oświaty, mogą je założyć osoby prawne i osoby fizyczne po uzyskaniu wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego obowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu publicznych palcówek.

Zgłoszenie do ewidencji powinno zawierać:
1) oznaczenie osoby zamierzającej prowadzić przedszkole, jej miejsca zamieszkania lub siedziby;
2) określenie odpowiednio typu i rodzaju przedszkola oraz daty rozpoczęcia jej funkcjonowania,
3) wskazanie miejsca prowadzenia przedszkola oraz informację o warunkach lokalowych zapewniających:
a) możliwość prowadzenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych,
b) realizację innych zadań statutowych,
c) bezpieczne i higieniczne warunki nauki i pracy,
4) statut przedszkola;
5) dane dotyczące kwalifikacji pracowników pedagogicznych i dyrektora, przewidzianych do zatrudnienia w przedszkolu.

Przedszkole niepubliczne działa na podstawie statutu nadanego przez osobę prowadzącą. Statut ten powinien określać:
1) nazwę, typ i cel przedszkola oraz jego zadania,
2) osobę prowadzącą przedszkole,
3) organy przedszkola oraz zakres ich zadań,
4) organizację przedszkola,
5) prawa i obowiązki pracowników oraz wychowanków, w tym przypadki, w których wychowanek może zostać skreślony z listy uczniów,
6) sposób uzyskiwania środków finansowych na działalność przedszkola,
7) zasady przyjmowania dzieci do przedszkola.

Anna Konarzewska-Żuczek

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...