Pralnia - finansowanie

Anna Konarzewska-Żuczek
Prawnik
rozwiń więcej
inforCMS
Brak wystarczających środków finansowych, mających pomóc w urzeczywistnieniu Twojego pomysłu na własny biznes, może okazać się najważniejszą przeszkodą w jego realizacji. Rzadko jesteśmy w stanie dysponować własnymi środkami w wystarczającej wysokości. Dlatego też należy rozważyć kilka możliwości i oczywiście wykorzystać te najlepsze.

KREDYT BANKOWY

Być może zaczynając działalność gospodarczą będziesz potrzebował - nawet niewielkiego - kredytu np. na remont lokalu. Jako przedsiębiorca masz bardzo szeroką ofertę do wyboru.

Pamiętaj jednak, podejmując decyzję o wzięciu kredytu, aby nie iść do pierwszego lepszego banku (np. najbliżej położonego), przejrzyj oferty co najmniej kilku banków. Porównaj oprocentowanie, wysokości marż pobieranych przez bank, wysokości rat. To wszystko będzie dla Ciebie bardzo ważne. Skorzystaj ewentualnie z pomocy doradcy finansowego, który przedstawi Ci różne oferty.  Pamiętaj, że biorąc kredyt musisz go potem regularnie spłacać!

Doradcy Finansowi:
www.Expander.pl
www.OpenFinance.pl
www.Finamo.pl
www.xelion.pl
www.goldfinance.pl
www.profity.com.pl
www.bezplatnidoradcy.pl
www.ackfinanse.pl
www.kredytdlafirm.pl
www.kredytydlafirm.pl

Banki:
www.pkobp.pl
www.kredytbank.pl
www.bph.pl
www.millenium.pl
www.multibank.pl
www.citibank.pl
www.ingbank.pl
www.polbank.pl
www.lukasbank.pl
www.wbk.pl

Sprawdź również inne oferty kredytowe np. Funduszu Mikro, powołanego w celu wspierania rozwoju mikroprzedsiębiorczości www.funduszmikro.pl.

LEASING

Otwierając kwiaciarnię będziesz potrzebował odpowiedniego samochodu dostawczego, aby codziennie dowozić świeżekwiaty i inne akcesoria. Jeśli nie dysponujesz takim samochodembędziesz musiał go nabyć. Jeśli masz na ten cel przeznaczoną własnągotówkę w zasadzie nie ma problemu wybierasz odpowiadającą Ci markę iidziesz do salonu (jeśli ma to być nowy samochód) lub szukasz ofertsamochodów używanych i kupujesz.

Znajdziesz się w trochę trudniejszej sytuacji gdy pieniędzy niemasz. Pozostaje Ci kredyt bankowy lub wygodniejsza forma dlaprzedsiębiorcy leasing.
Najkrócej można zdefiniować umowę leasingu wnastępujący sposób: polega ona na tym, że jedna strona(przedsiębiorca-leasingodawca), kupuje na warunkach określonych wumowie leasingu określoną rzecz od osoby trzeciej, którą oddajenastępnie drugiej stronie tej umowy (leasingobiorcy) na czas określony,do używania i pobierania pożytków. 

Inną możliwością leasingu jest po prostu zawarcie umowy, w którejjedna ze stron zobowiązuje się oddać do używania i pobierania pożytkówrzecz stanowiącą jej własność. Jest to tzw. forma leasingubezpośredniego, ze względu na to że jest zawierana bez przedsiębiorstwa„trzeciego” a leasingodawcą jest samo przedsiębiorstwo produkcyjne.

Korzyści z leasingu
Finansowanie inwestycji wprzedsiębiorstwie w formie leasingu (np. samochodów dostawczych) wstosunku do innych form finansowania (np. poprzez kredyt bankowy) dajewiele korzyści.

Korzyści podatkowe
Leasing pozwalazmniejszyć obciążenia podatkowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisamipodatkowymi, wydatki ponoszone przez leasingobiorcę (korzystającego),stanowiące spłatę określonej w umowie wartości przedmiotu leasingu (np.samochodu), zalicza się do kosztów uzyskania przychodu.

W przypadku leasingu operacyjnego (częściej wybieranego przez małychi średnich przedsiębiorców), gdzie przedmiot leasingu zaliczany jest doskładników majątku leasingodawcy (finansującego), kosztem uzyskaniaprzychodu jest pełna kwota rat oraz cała opłata wstępna. Ratyleasingowe obniżają podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym, a więci wydatki leasingobiorcy.

Gdy zdecydujesz się na kupno samochoduze środków własnych lub ze środków pochodzących z kredytu, VAT będzieszmusiał zapłacić jednorazowo. Leasing samochodu pozwala rozłożyć podatekVAT na raty (VAT jest finansowany przez leasingodawcę i późniejdoliczany jest do miesięcznych rat leasingowych netto).
Płacony wtaki sposób VAT jest traktowany jako podatek naliczony, co pozwala wprzypadku samochodów osobowych kwotę podatku naliczonego stanowi 60proc. kwoty podatku określonej w fakturze. W tym przypadku kwotapodatku naliczonego nie może być jednak wyższa niż 6 000 zł.

Uproszczone procedury
Wprzeciwieństwie do standardowych procedur kredytowych firmy leasingowewymagają minimum formalności. Wymogi finansowe są dużo łagodniejsze.Najczęściej należy przedstawić podstawowe dokumenty ewidencyjne ifinansowe firmy. Nie jest wymagane zabezpieczenie. Czas oczekiwania nadecyzję o przyznaniu finansowania jest krótki, często tylkokilkugodzinny. Dodatkowo w pakietach zawarte jest ubezpieczeniesamochodu, jego rejestracja, czy nawet likwidacja szkody.

Możliwość niewielkiego zaangażowania kapitału własnego
Leasinggwarantuje dostęp do niezbędnych środków transportu bez ponoszeniawiększych nakładów finansowych. Firmy leasingowe oczekują niewielkichopłat wstępnych, często jest 5-10% wartości samochodu.

Oferty leasingowe
Nanaszym rynku znajdziesz wiele firm oferujących leasing samochodów.Zanim podejmiesz ostateczną decyzję zapoznaj się z ofertamiprzynajmniej kilku i wybierz najkorzystniejszą dla siebie.
www.autofirmowe.pl
www.leasing48.pl
www.leaseplan.pl
www.supercar.pl
www.finansowanietransportu.pl
www.goldfinance.pl
www.leasing.autoelf.pl


Środki unijne


Każda osoba rozpoczynająca działalność gospodarczą może liczyćna wsparcie finansowe w formie dotacji unijnej swoich działań, podwarunkiem, że spełni określone wymagania oraz, że działalność ta jestpierwszą działalnością gospodarczą danej osoby (przy niektórychdotacjach istnieje wymóg nie prowadzenie działalności gospodarczejprzez określony czas przed złożeniem wniosku dotację). Osoby, którepodejmują działalność gospodarczą po raz kolejny, mogą ubiegać się odotacje jako działający przedsiębiorcy.

Chcąc uzyskać bezzwrotną dotację na rozpoczęciedziałalności gospodarczej nie możesz mieć zarejestrowanej działalnościzanim rozpoczniesz ubieganie się o dotacje.

Uwaga! Środki z Unii Europejskiej

Inwestując wartozastanowić się czy w Twoim regionie masz możliwość otrzymania środkówunijnych w formie dofinansowania działalności gospodarczej. Jest wieleprogramów rozwoju małej przedsiębiorczości.

Najprostsze posunięcie to wyprawa do miejscowego Urzędu Pracy iuzyskanie informacji o możliwościach uzyskania dofinansowania. Częstoodbywa się to w ten sposób, że przedstawia się biznes plan (druk dowypełnienia z biznes planem otrzymasz w urzędzie).

Szczegółowe zasady udzielania dotacji z Funduszu Pracy narozpoczęcie działalności gospodarczej określają regulaminy przyjęteprzez poszczególne Powiatowe Urzędy Pracy.

Pokaż że to Twój pomysł jest rewelacyjny, że warto wniego zainwestować, jeżeli na terenie na którym chcesz otworzyćkwiaciarnię funkcjonuje już inna pokaż czym będzie się Twojawyróżniała. Przyda Ci się to też później.

Chcąc otrzymać pieniądze trzeba być zarejestrowanym w UrzędziePracy. Dostając druki do wypełnienia musisz wiedzieć dokładnie na comają być przeznaczone środki z dotacji np. na wyposażenie takie jakkasa fiskalna, meble, urządzenia pralnicze.

Są UP, w których np. raz na miesiąc zbiera się komisja i decyduje ośrodkach. Może być tak jak np. w Mazowieckim UP, gdzie organizowane sąszkolenia „ABC działalności gospodarczej” realizowane w ramach projektu„Rynek Pracy Czeka”. Ich uczestnicy składają wnioski o przyznaniejednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej.

Wiele ważnych i ciekawych informacji znajdziesz w Internecie, m.in. na stronach:
www.funduszestrukturalne.gov.pl
www.fundusze-europejskie.pl


Poniżej przedstawiona zostaje lista instytucji (z adresamiinternetowymi), które zajmują się m.in. udzielaniem pożyczek wposzczególnych województwach małym i średnim przedsiębiorstwom. Naprezentowanych stronach znajdziesz informacje dotyczące pożyczek,niezbędne wnioski do pobrania.

Dolnośląskie - Agencja Rozwoju Regionalnego AGROREG S.A.  www.agroreg.com.pl

Lubelskie - Lubelska Fundacja Rozwoju - Agencja Rozwoju Regionalnego www.lfr.lublin.pl

Lubuskie - Stowarzyszenie Wspierania Małej Przedsiębiorczości www.swmpdobiegniew.pl

Łódzkie - Łódzka Agencja Rozwoju regionalnego S.A. www.larr.lodz.pl

Małopolskie - Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. www.marr.pl

Mazowieckie - Stowarzyszenie Rozwoju Przedsiębiorczości i Inicjatyw Lokalnych www.srp.pl

Opolskie Fundacja Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych www.fundacja.opole.pl

Podkarpackie Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. www.rarr.rzeszow.pl

Podlaskie Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego www.pfrr.bialystok.pl

Pomorskie Słupskie Stowarzyszenie Innowacji Gospodarczych i Przedsiębiorczości www.inkubator.slupsk.pl

Śląskie Fundusz Górnośląski S.A. www.fgrn.com.pl

Warmińsko-mazurskie Warmińsko - Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. www.rcb-olsztyn.pl

Wielkopolskie Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o. www.warp.org.pl

Zachodniopomorskie Fundacja Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości www.fundacja.koszalin.pl

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...