Sprawdź, czy jesteś gotowy na założenie własnej firmy

MonsterPolska.pl
lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą
rozwiń więcej
Małgorzata Majewska
redaktor naczelny miesięcznika „PORADNIK Rachunkowości Budżetowej”, ekonomista, praktyk – była wieloletnia księgowa w jednostkach sektora finansów publicznych posiadająca certyfikat księgowy Ministra Finansów, członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, autor artykułów z zakresu rachunkowości budżetowej i finansów publicznych
rozwiń więcej
Czy jesteś gotowy na założenie własnej firmy. / Fot. Fotolia / Fotolia
Założenie własnej firmy wymaga zaangażowania, odwagi, zdyscyplinowania, zabezpieczenia finansowego, doświadczenia i pomysłu. Sprawdź, czy jesteś gotowy na założenie własnego biznesu.

Czy jesteś gotowy by zostać swoim własnym szefem?

Dzisiejszy świat charakteryzuje przedsiębiorczość i gospodarka wolnorynkowa. Podstawę stanowią współcześnie małe i średnie przedsiębiorstwa. Jeśli myślisz o tym, aby stać się właścicielem jednej z takich firm, powinieneś najpierw zadać sobie kilka pytań i sprawdzić czy posiadasz odpowiednie zaplecze finansowe oraz wiedzę.

1. Czy jesteś zaangażowany?

Pamiętaj, że droga do sukcesu w biznesie może być długa. Statystycznie ponad połowa małych firm upada w ciągu pięciu lat, z różnych powodów – zauważa Małgorzata Majewska. Najważniejsze jest to, by być konsekwentnym i nie poddawać się łatwo przeciwnościom. Problemy i potknięcia są zwykle nieuniknione, ale jeśli zdecydujesz się pozostać na obranej ścieżce, Twoje szanse automatycznie wzrosną.

2. Czy jesteś odważny?

Kiedy pracujesz na własny rachunek, musisz przede wszystkim umieć się sprzedać. W przypadku prowadzenia własnej firmy nie ma miejsca na nieśmiałość czy łagodność. Jeśli jesteś przekonany, że nie posiadasz odpowiednich kompetencji komunikacyjnych i przebojowości, możesz porzucić myśl o zakładaniu własnej firmy.

Porozmawiaj o tym na FORUM

3. Czy jesteś zdyscyplinowany?

Osiągnięcia w poprzedniej pracy nie zawsze są współmierne do działalności na własny rachunek. Pamiętaj, że wcześniej pewnie miałeś nad sobą kilku przełożonych i klarownie zarysowane obowiązki. Zapytaj sam siebie, czy jesteś w stanie osiągnąć takie same efekty, działając na własny rachunek.

Oceń swoją samodyscyplinę i umiejętności organizacyjne, zanim podejmiesz ryzyko. Jeśli nie jesteś pewien, znajdź odpowiednie szkolenia i kursy, które pomogą Ci podszkolić Twoje umiejętności – zaznacza Małgorzata Majewska.

4. Czy jesteś finansowo zabezpieczony?

Nie wszystkie firmy przynoszą zysk od razu. Jeśli nie posiadasz funduszy, wsparcia od rodziny czy małżonka lub innego sposobu generowania zysku, wstrzymaj się z decyzją o zakładaniu firmy. Pamiętaj, że poszukiwanie inwestorów czy pożyczki pełnią jedynie funkcje pomocnicze. Oszczędzaj, albo znajdź pracę w niepełnym wymiarze godzin, aby uzupełnić swoje dochody – radzi Małgorzata Majewska. Jeśli nie spojrzysz realnie na finanse, Twoja firma nie ma szans utrzymać się na rynku.

Pożyczka na założenie firmy - wsparcie w starcie od 17 listopada

5. Czy masz doświadczenie?

Brak niezbędnej wiedzy na temat wybranej dziedziny i prowadzenia biznesu jest jednym z powodów dla których nowe przedsiębiorstwa upadają. Upewnij się, że masz podstawy do tego, by założyć własny biznes i z powodzeniem go poprowadzić. Jeśli zastanawiasz się nad otwarciem małego sklepu, dobrze abyś znał podstawy zarządzania i miał doświadczenia z tym związane. Sama pasja nie wystarczy - przed otwarciem musisz wziąć pod uwagę każdy aspekt działalności  - listę płac, podatki, marketing, dystrybucję, ubezpieczenia, czy potencjalnych klientów – podkreśla Małgorzata Majewska.

Bądź także gotowy na nieustanną naukę, od momentu rozpoczęcia działalności. Stała czujność i obserwacją stanowią ochronę przed kryzysem.

Jak zdobyć unijne pieniądze na założenie firmy?

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...