Jak osiągnąć sukces start-upu?

Jak osiągnąć sukces start-upu?
Start - up to dobry pomysł na rozpoczęcie własnej działalności. Najważniejszy jednak jest pomysł na biznes, który stanowi pierwszy krok do sukcesu. Aby osiągnąć zamierzone cele należy pamiętać o kilku ważnych elementach.

Edukacja klientów

Im bardziej radykalna innowacja, tym więcej czasu musisz zainwestować w nauczenie klientów, czym jest Twój projekt, ale również wytworzenie u nich nawyku korzystania z produktu. Rozwijając swoje pomysły, przedsiębiorcy często skupiają się na tym, w jaki sposób  powinni odkryć niezrealizowane potrzeby konsumentów. Często jednak okazuje się, że mimo iż produkt jest przydatny, klienci nie mogą się do niego przekonać i pozostają przy poprzednich rozwiązaniach, nawet jeśli były mniej optymalne.

Polecamy: Nowe obowiązki dla prowadzących księgę przychodów i rozchodów

Poszukiwanie pracowników

Truizmem byłoby stwierdzenie, że firma jest tak dobra, jak jej pracownicy. Wyzwanie związane z poszukiwaniem pracowników jest tym istotniejsze w przypadku start-upów, że działają one w warunkach dużej niepewności oraz mają ograniczone środki na swoje działania. Powoduje to, że pracownik start-upu nie ma jednego stanowiska, ale jest równocześnie koderem, projektantem, marketingowcem i sprzedawcą. Kluczem do rekrutacji dobrych pracowników start-upów jest znalezienie osób, które uczą się szybko  i mają szeroką wiedzę. Muszą to być też osoby, dla których główną motywacją do działania jest chęć tworzenia i wiara w projekt. Start-up to nie jest miejsce dla ludzi którzy cenią sobie stabilną pensję i pracę od 8 do 16 – mówi Paweł Chuchła, właściciel platformy BIURI, polskiego start-upu zajmującego się organizacją dokumentów w firmie przy wykorzystaniu technologii OCR.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Jaką firmę założyć? – najlepsze pomysły na własny biznes

Strategia finansowania

Każdy start-upowiec wie, że najważniejszym celem jest znalezienie inwestora gotowego wesprzeć projekt. Jednakże decyzja o inwestycji powinna być strategicznym i sprecyzowanym planem. Firmy, które potencjalnym inwestorom przedstawią tylko pomysł na pewno zdobędą mniejsze dofinansowanie niż te, które mogą pokazać, jak rynek reaguje na ich pomysł, jakie jest zainteresowanie konsumentów, itp. Przy decyzji o podjęciu współpracy z inwestorem, najważniejsze jest wyczucie odpowiedniego momentu. Trzeba znaleźć złoty środek między możliwościami finansowymi przedsiębiorstwa i idealną wersją produktu.  Przy tym moment wejścia inwestora zależy od kondycji całej gospodarki. W warunkach spowolnienia gospodarczego lepiej skupić się na rozwoju produktu, w warunkach dynamicznego wzrostu gospodarki można szukać inwestorów na wcześniejszych etapach – dodaje Paweł Chuchła.

Analizy

Myśląc o start-upowcach często wyobrażamy sobie kreatywny typ innowatora. Jednak najbardziej efektywne start-upy w dużej mierze wykorzystują twarde dane – liczby, analizy rynku, konsumentów.  Badania rynku są sporym wydatkiem, dlatego warto wykorzystać dane wtórne, a także dane pochodzące z samej organizacji. Po wprowadzeniu prototypu na rynek warto przyjrzeć się klientom, ich potrzebom, nawykom zakupowym. Warto poznać segmenty potencjalnych klientów i w kolejnych wersjach produktu dostosowywać się do ich oczekiwań.

Jak ograniczyć koszty w firmie?

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...