Pośrednictwo kredytowe - czy to dobry pomysł na biznes?

pośrednictwo kredytowe / Fotolia
Pośrednictwo kredytowe to stosunkowo nowa forma działalności gospodarczej, zyskująca z roku na rok coraz większe zainteresowanie. Jej korzenie sięgają przemian ustrojowych. Podmioty, które coraz szerzej wykorzystują struktury pośrednictwa to przede wszystkim banki, ponieważ dzięki nim mają możliwość uzyskania przewagi konkurencyjnej.

Dynamiczny rozwój pośrednictwa kredytowego nastąpił po 2000 roku, ale już w 2007, po ogłoszeniu kryzysu finansowego, branża odnotowała znaczący regres. Dziś, kiedy pojawiają się znamiona ożywienia gospodarczego, także pośrednictwo kredytowe odbudowuje swoje struktury, tym bardziej, że coraz więcej banków uznaje ten kanał za bardzo ważne ogniwo komunikacji pomiędzy klientem i bankiem. W ten sposób docierają one do szerszej grupy klientów, nie ponosząc kosztów stałych wynikających z organizacji i funkcjonowania swoich własnych oddziałów.

Podmiotami, które ubiegają się o uprawnienia związane z wykonywaniem czynności pośrednictwa kredytowego są przede wszystkim osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Wśród nich największą grupę stanowią ci, którzy posiadają już jakieś doświadczenie w pracy na szeroko rozumianym rynku finansowym, zajmują się doradztwem i pośrednictwem w udzielaniu kredytów czy też pracują w branżach pokrewnych, takich jak ubezpieczenia lub fundusze inwestycyjne.

Przykładem spółki, która zatrudnia duże grono pośredników kredytowych jest Górnośląskie Towarzystwo Finansowe. Obecnie GTF prezentuje oferty i pośredniczy przy udzielaniu kredytów banków takich jak Alior Bank, Meritum Bank, FM Bank, Bank BPH, Vanquis Bank, Bank Pocztowy.

Polecamy: Nowe obowiązki dla prowadzących księgę przychodów i rozchodów

Dokumentami jakich potrzebujemy od podmiotów ubiegających się o współpracę są KRS oraz NIP. Standardem jest także wydawane przez sądy aktualne zaświadczenie o niekaralności. Niektóre instytucje wymagają jeszcze zaświadczeń o niezaleganiu z zobowiązaniami wobec ZUS i Urzędu Skarbowego. W części z nich rozpoczęcie współpracy uzależnione jest od przedstawienia dokumentów finansowych firmy, czy też zaświadczenia o posiadaniu rachunku bankowego wystawionego przez bank, w którym ten rachunek jest otwarty. Banki, które mają duże doświadczenie we współpracy z kanałem pośrednim, wypracowały sobie skuteczne zasady kontroli i minimalizowania ryzyka i podjęcia współpracy z firmami, z którymi mogłaby ona stanowić jakieś zagrożenie. Myślę tutaj zarówno o rzetelności, jak i o wiedzy i etyce zawodowej. Te banki nie wymagają dużej liczby zaświadczeń. Natomiast banki, które takiego doświadczenia nie posiadają, dla których podmioty zewnętrzne nie są do końca czytelne, wymagają zdecydowanie więcej dokumentów – mówi Paweł Kosmala, Prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Finansowego GTF Sp. z o.o.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zapisz się na nasz Newsletter!

Czas na weryfikację od momentu złożenia kompletu wymaganych dokumentów przekazanych przez podmiot ubiegający się o współpracę jest uzależniony od wielu czynników. Jeśli posiada on już doświadczenie w branży kredytowej i jest znany bankowi to procedura jest bardzo krótka. W przypadku nowej firmy czas oczekiwania na decyzję jest dłuższy. Weryfikacja może trwać od 3 do 5 dni, jednak w skrajnych przypadkach ciągnie się nawet 3-4 tygodnie.

GTF jako operator bankowy posiada już blisko 10-letnie doświadczenie, wypracowaliśmy zatem metody, które pozwalają nam na miarodajną ocenę zarówno kwalifikacji i doświadczenia kandydatów, jak i ich rzetelności. Posiadamy dane dotyczące kilku tysięcy podmiotów, które działają lub działały w branży finansowej. Baza ta jest systematycznie aktualizowana dzięki informacjom zdobywanym przez naszych regionalnych przedstawicieli, którzy w odwiedzają firmy prowadzące działalność finansową i oceniają ich pozycję na rynku, wiarygodność etc. Uzyskujemy aktualną ocenę kandydata przedstawioną przez naszego regionalnego przedstawiciela. Jeśli jest to nowy podmiot, obowiązkiem przedstawiciela GTF jest wizyta i bezpośrednia rozmowa z kandydatem. Nowym osobom poświęcamy zdecydowanie więcej czasu, przede wszystkim w zakresie szkoleń. Uczymy na przykład specyfiki produktów bankowych czy obsługi aplikacji internetowych, – dodaje Paweł Kosmala.

Jak założyć własną firmę?

Chętnych do rozpoczęcia działalności w sektorze pośrednictwa kredytowego byłoby znacznie więcej, jednakże wielu zainteresowanych powstrzymuje się od tego kroku w obawie o odpowiedzialność za udzielone kredyty. Jest to błędne rozumienie sprawy, gdyż pośrednik nie jest stroną umowy kredytowej. Oczywiście bierze także odpowiedzialność za jakość generowanego portfela kredytowego, ale jeśli wykonuje swoje czynności rzetelnie tj. zgodnie z regulacjami prawnymi oraz wytycznymi banków, jego praca jest zajęciem całkowicie bezpiecznym.

Jaka forma prawna dla firmy?

Ile kosztuje założenie własnej działalności gospodarczej?

Źródło: GTF Sp. z o. o.

Moja firma
Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

pokaż więcej
Proszę czekać...