Gdzie warto prowadzić biznes? Poznaj tajemnice kupców

M.G.
rozwiń więcej
Biznes
Jeżeli planujesz otworzyć sklep, pizzerię, zakład fryzjerski lub inny biznes, musisz podjąć strategiczną decyzję dotyczącą lokalizacji. Smykałka do handlu nie wystarczy, aby ustrzec się błędu. Warto poznać kilka podstawowych zasad, stosowanych m.in. przez sieci sklepów.

Ostatnia studnia przed pustynią

Czy zauważyłeś, że Twoja żona wracając z pracy kupuje papierosy i inne drobiazgi w ostatnim sklepie przed domem? Nie tylko ona. Tak robi większość konsumentów. Właśnie dlatego nie ma sensu otwierać biznesu w miejscu bardziej oddalonym od skupisk ludzkich, niż punkt konkurencji.

Jeżeli nawet obie lokalizacje są "prawie" tak samo oddalone, w handlu "prawie robi różnicę". Większość klientów ominie trochę bardziej oddalony sklep.

Otwórz sklep dla leniwego klienta

Emeryci, którym dopisuje zdrowie czy dzieci w czasie wakacji mają dużo czasu na penetrowanie okolicy w poszukiwaniu sklepu o najlepszych cenach i bogatej ofercie. Jednak statystyczny Kowalski rzadko idzie pieszo dalej niż 500 metrów.

Oceniając lokalizację, sprawdź ilu potencjalnych klientów mieszka w promieniu oddziaływania Twojego biznesu. Im sklep lub punkt usługowy mniejszy, tym mniejszy jest terytorialny zasięg jego oddziaływania. Pamiętaj również o zmotoryzowanych klientach. W dzisiejszych czasach o sukcesie lub porażce biznesu może zadecydować ilość miejsc parkingowych.

Polecamy: Etat i własna firma - wady i zalety

Lubisz skręcać w lewo? Większość kobiet nie lubi

Twój biznes powinien być zlokalizowany tak, aby osoby wracające z pracy mogły łatwo do niego dojechać. Łatwo, tzn. bez konieczności skręcania w lewo na ruchliwych ulicach. Musisz bowiem pamiętać, że większość osób robiących zakupy lub korzystających z usług, np. fryzjerskich to panie domu. Nie każda pani domu po wielu godzinach pracy ma ochotę skręcać w lewo, czekać na światłach itd. Twój biznes musi był łatwo dostępny.

Dla kogo lokalizacje przejazdowe?

Wiele sieci, np. MarcPol buduje swoje sklepy w tzw. lokalizacjach przejazdowych, tzn. między centrum miejscowości a osiedlami mieszkaniowymi lub miejscowościami - sypialniami. Dla mniejszych kupców lub usługodawców takie lokalizacje są bardzo ryzykowne.

Wystarczy spojrzeć, ile nieruchomości wystawiono do sprzedaży lub najmu przy ul. Modlińskiej w Warszawie lub w Łomiankach. Lokalizacje przejazdowe mogą okazać się korzystne dla biznesów adresowanych do wąskiego grona odbiorców (części do ciężarówek, spawanie tłumików, haki do samochodów, nagrobki itd.) Należy się jednak upewnić, że nasz biznes nie zostanie schowany za ekrany akustyczne.  Po zainstalowaniu ekranów akustycznych obroty niektórych kupców spadają nawet o 70 proc.

Druga natura konsumenta? Przyzwyczajenie!

Konsument, który od 20 lat mieszka na tym samym osiedlu, jest często silnie przyzwyczajony do miejsc, w których robi zakupy. Takie przyzwyczajenie może stracić na znaczeniu, jeżeli w pobliżu pojawi się sklep typu Biedronka lub Lidl. W związku z tym warto lokować swój biznes w tych miejscach, które kojarzą się z zakupami. Korzystaj na tradycji robienia zakupów w określonym miejscu albo z siły przyciągania supermarketów lub sklepów dyskontowych. Oczywiście jeżeli oferujesz towary uzupełniające asortyment gigantów, bo w konkurencji z nimi raczej nie masz szans.

Polecamy: Jakiego dnia opłaca się założyć działalność gospodarczą?

Choinki przeniesiesz, sklepu nie

Poszukując idealnego miejsca na biznes, warto przyjrzeć się sprzedawcom choinek w okresie przedświątecznym, kwiatów przed Dniem Kobiet czy świeżych truskawek. Osoby prowadzące handel odręczny mają największą swobodę w dostosowaniu swojej lokalizacji do ruchu konsumentów na osiedlu. Jeżeli komuś jest po drodze, żeby kupić kobiałkę z truskawkami, z pewnością będzie Twoim klientem, jeżeli otworzysz sklep lub punkt usługowy w tym miejscu.

Im częściej mijasz jakieś miejsce, tym ma ono większy potencjał

Sprawdź, którędy mieszkańcy osiedla biegną każdego ranka na autobus lub przejeżdżają śpiesząc się do pracy. Im częściej mijane jest miejsce, w którym rozważasz prowadzenie biznesu, tym lepiej dla Ciebie. Omijaj lokalizacje przy drugorzędnych wjazdach lub położone na tyłach osiedla.


Sprawdź co słychać u konkurencji

Na niemal każdym osiedlu jest już jakiś sklep lub punkt usługowy. Jest kilka łatwych sposobów na poznanie konkurencji bez narażania się na zarzut szpiegostwa gospodarczego. Aby dowiedzieć się, jaki jest zakres oddziaływania punktu, z którym chcesz konkurować, poszukaj ścieżek wydeptanych przez mieszkańców osiedla. Możesz również sprawdzić obroty, biorąc dwa razy paragon. Paragony są bowiem numerowane. Odwiedzając sklep dwa razy w odstępie 30 - dniowym, możesz sprawdzić, ile paragonów wygenerowały kasy w sklepie, a następnie pomnożyć tą liczbę przez średnią wartość koszyka.

Upewnij się, że możesz być konkurencyjny

Jeżeli zamierzasz wynająć lokal za kilka tysięcy złotych miesięcznie i opłacić pracowników, być może trudno Ci będzie konkurować z firmami rodzinnymi, które korzystają ze swoich nieruchomości. Taka konkurencja może bowiem zaproponować znacznie lepsze ceny.

Polecamy: Własna firma czy etat - co się bardziej opłaca?

Warto odrobić lekcję

Wskazówki zawarte w niniejszym artykule mają charakter bardzo ogólny. Każde osiedle ma natomiast swoją specyfikę. Jeżeli masz zamiar np. prowadzić salonik piekarniczy, musisz zastanowić się, czy chcesz konkurować z osobami sprzedającymi pieczywo z ciężarówki. Sklep z winem może znakomicie uzupełniać ofertę Tesco, ale nie radzić sobie z konkurencją ze strony Biedronki. Bez względu na to co postanowisz, przed podjęciem decyzji powinieneś możliwie dokładnie poznać charakter miejsca, w którym chcesz działać oraz firm, z którymi będziesz konkurować.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...