Absolwent i działalność gospodarcza- skąd wziąć na to pieniądze?

Agata Mazur
rozwiń więcej
Skąd wziąć pieniądze na działalność gospodarczą?
Wielu absolwentów ma problemy ze znalezieniem pracy. Wydaje się, że idealną alternatywą dla takich osób jest otworzenie własnej firmy. Ale skąd wziąć na to pieniądze? Gdzie szukać finansowego wsparcia?

Wśród większości młodych osób istnieje przekonanie, iż nadmierna biurokracja, skomplikowane podatki i przepisy rachunkowe, duża konkurencja, trudności w uzyskaniu kredytu stoją na przeszkodzie do otwarcia własnego biznesu. Jednak mimo wszelkich trudności ponad 30% wszystkich zarejestrowanych w Polsce firm jest prowadzonych przez osoby, które nie ukończyły 30 roku życia. Błyskawicznie rośnie liczba młodych przedsiębiorców. Eksperci tłumaczą uruchomieniem dotacji, które już od kilku lat można dostać w celu założenia i rozwoju własnego przedsiębiorstwa. Zatem rodzi się pytanie gdzie szukać pieniędzy na własny biznes? Do najbardziej popularnych programów finansowania nowych przedsięwzięć należą:

  • Program Operacyjny Kapitał Ludzki- celem tego programu jest pełne wykorzystanie potencjału zasobów ludzkich poprzez wzrost zatrudnienia, podniesienie poziomu wykształcenia, zredukowanie obszarów wykluczenia społecznego oraz wsparcie budowy struktur administracyjnych państwa. W ramach uczestnictwa w tym programie można otrzymać wsparcie finansowe w kwocie do 40 000 zł jako bezzwrotna dotacja. Młody przedsiębiorca może również liczyć na wsparcie pomostowe przez 6 miesięcy.

Polecamy: Co to jest biznesplan?

  • Urząd Pracy- aby mieć możliwość ubiegania się o wsparcie finansowe z PUP należy zarejestrować się jako osoba bezrobotna. Wniosek o dotacje można złożyć już miesiąc po dokonaniu rejestracji. Kluczowe jest by przedstawić dobry biznesplan, który będzie ukazywał nie tylko zaangażowanie wnioskodawcy w całe przedsięwzięcie, ale również będzie przekonywał o posiadanych przez niego kompetencjach. W bieżącym roku kwota dotacji z PUP będzie wynosiła od 13 000zł do 20 000zł
  • Fundusz mikro- młodzi przedsiębiorcy mogą również liczyć na niskooprocentowaną pożyczkę na założenie i rozwój własnego biznesu w kwocie od 1 000zł do 150 000zł
  • Anioły biznesu- są to osoby, instytucje, które w zamian za określony procent udziałów inwestują w ciekawe pomysły na biznes. Na Polskim rynku najbardziej aktywnymi są IIF, Xevin Investments oraz Business Angels Seedfund. Dla Anioła biznesu najważniejszy jest pomysł, który wyróżnia się na tle branży, w której firma działa.

Trudno jest wprawdzie powiedzieć, ile z nowo utworzonych firm utrzyma się na obecnym rynku przez okres dłuższy niż rok. Ci najbardziej aktywni i przebojowi przetrwają najcięższy okres i będą się dalej rozwijać. Natomiast Ci, którzy mimo wszystko nie utrzymają się na rynku, z pewnością zdobędą doświadczenie a czas poświęcony na założenie własnego biznesu nie będzie czasem straconym.

Polecamy: Błędy związane z przygotowaniem biznesplanu

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...