Jak firma budowlana radzi sobie w kryzysie? - minireportaż

PARP KSU
rozwiń więcej
Jak firma budowlana radzi sobie w kryzysie?
Nawet dobrze prosperujące przedsiębiorstwo handlowo – usługowe, sprzedające i wynajmujące sprzęt budowlany, mogło znaleźć się w kryzysowym dołku. Problem nie ominął firmy Jerzego Nowaka. Konieczne było przyśpieszenie realizacji planów o rozszerzeniu działalności gospodarczej także na inne obszary.

Kiedy w 2007 roku Jerzy Nowak kończył budowę blisko 600 m hali w Komornikach (k. Poznania) widmo kryzysu nad branżą stawało się coraz bardziej realne. Jasne stało się dla niego, że dalszy rozwój firmy nie będzie możliwy bez rozszerzenia działalności. Postanowił rozbudować swoją nowo oddaną do użytku inwestycję o klub fitness i salon urody.

Poszukując środków na wykończenie wnętrza nowo powstałego Studia Zdrowia i Urody, pan Nowak skierował swoje pierwsze kroki do funduszu pożyczkowego. Wreszcie „od ręki” dowiedział się o realnym wsparciu. Sprawa poszła błyskawicznie: po niespełna dwóch tygodniach Nowak otrzymał pożyczkę wysokości 120 tysięcy złotych na prace wykończeniowe oraz wyposażenie sali fitness i salonu urody.

Z kryzysu wychodzi się ciężko

Kiedy efekty kryzysu zaczęły mijać, pan Jerzy postanowił zainwestować w zwiększenie konkurencyjności swojej firmy. Chciał zakupić dodatkowy sprzęt budowlany z przeznaczeniem na wynajem a także, nowe urządzenia do salonu urody. Konieczne było również ukończenie prac wokół obiektu, takich jak powierzchnie magazynowe i parkingi dla gości. Potrzebował na to kilkuset tysięcy złotych.

Choć dzięki poczynionym w 2007 inwestycjom firma nie odnosiła większych strat w czasie kryzysu, to do spektakularnych zysków również było daleko. Dlatego też banki nie były chętne do udzielenia tak wysokich pożyczek w tym czasie.

Polecamy: CEIDG - jaką funkcję będzie pełniła?

- Bardzo zdziwiła mnie postawa banków tym bardziej, że klientem niektórych z nich jesteśmy od wielu lat - wspomina z rozczarowaniem Nowak.

Chcąc wzmocnić swoją szanse względem banków, udał się do funduszu pożyczkowego w celu otrzymania zaświadczenia o terminowości spłacania zaciągniętej w 2007 pożyczki. Tam jednak spotkała go nieoczekiwanie dobra wiadomość. Okazało się, że w ramach programu JEREMIE jego firma ma szansę otrzymać bardzo tanią pożyczkę sięgającą nawet miliona złotych! Pan Jerzy postanowił skorzystać z tej możliwości i po niecałym tygodniu był już w posiadaniu 700 tysięcy złotych na inwestycje.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...