Czy warto zakładać własną firmę?

Czy warto zakładać własną firmę?
Droga do sukcesu nie zawsze jest usłana różami. Działalność gospodarcza wiąże się z wieloma wyrzeczeniami i dużym nakładem pracy. Czy wobec tego warto założyć własny biznes? Jak wiele przeciwności może nam towarzyszyć?

Nie zawsze jest łatwo

Wprowadzone w 2009 roku słynne „jedno okienko” miało ograniczyć akt założenia firmy do jednej urzędowej wizyty. W praktyce jednak w dalszym ciągu poza urzędem gminy odwiedzamy także ZUS i urząd skarbowy, a czasem również GUS. Pomimo uproszczenia procedur należy więc być przygotowanym na pewne niedogodności. Własny biznes to też nieustanne zmagania między kosztami a zyskami, konieczność oszczędzania lub inwestowania, a także kontrola wszystkich procesów zachodzących wewnątrz i poza firmą. Wszystkie elementy biznesowej układanki muszą właściwie funkcjonować, by niezależnie od sytuacji makroekonomicznej, przynosiły właścicielowi zyski.

MŚP

Zły stan finansów publicznych nie ułatwia rozwoju sektora MŚP, który pracuje na prawie połowę produktu krajowego brutto. Pod koniec zeszłego roku niemal 30% drobnych przedsiębiorców negatywnie oceniało sytuację gospodarczą kraju. Jednocześnie prognozy 4 procentowego rozwoju gospodarczego pozwalają na pewien optymizm. Polskie firmy mają potencjał, który może przynieść korzyści całemu rynkowi. Trzeba tylko wykorzystać dostępne narzędzia.

Jednym ze sposobów na rozwój przedsiębiorczości są dotacje stanowiące zastrzyk gotówki zarówno przy zakładaniu działalności, jak i przy realizacji kolejnych inwestycji. Pamiętajmy jednak o ograniczeniach czasu i dostępnych środków. Niezależnie od źródeł finansowania, można też korzystać z systemów optymalizowania zarządzania biznesem. 

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Jak podejmować decyzje?

Niezależnie od branży każda firma podlega określonym oddziaływaniom zewnętrznym oraz procesom przebiegającym wewnątrz. Informacja jest dziś jednym z kluczowych wyznaczników sukcesu. Sprawnie zarządzane przedsiębiorstwo powinno więc posiadać ujednolicony kanał komunikacyjny, który pozwala na kontrolę wszystkich czynników mogących decydować o powodzeniu lub porażce.

Niepewna sytuacja gospodarcza kraju i nie zawsze sprzyjające przepisy, nie muszą przekreślać szans na stały i dynamiczny rozwój małego biznesu. Bezpieczeństwo podejmowanych decyzji uzależnione jest bowiem przede wszystkim od właściwej oceny szans i zagrożeń. Wprowadzając do organizacji skuteczne mechanizmy i procedury można pomnażać kapitał pomimo pojawiających się przeszkód.

Polecamy: serwis Leasing

Autor: Marek Madej, IMS

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...