Jak założyć w Warszawie firmę przez interne?t - krok po kroku

Magdalena Czajka
rozwiń więcej
Urząd Miasta Stołecznego Warszawy daje jej mieszkańcom możliwość założenia własnej działalności gospodarczej bez opuszczania domu. Urzędnicy wychodzą naprzeciw potencjalnym pracodawcom i ułatwiają im załatwianie formalności.

Każdy zdaje sobie sprawę, że to sektor prywatnych przedsiębiorców napędza gospodarkę. W naszym kraju wielu ludzi do zakładania własnej działalności gospodarczej zniechęca tzw. papierkowa robota i konieczność biegania po urzędach. Na szczęście rozwijamy się i idziemy z duchem czasu, czego przykładem jest możliwość zakładania firmy on-line.

Jak wiadomo osoba fizyczna, chcąc założyć firmę musi złożyć wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Prowadzą ją gminy. Wniosek możemy złożyć tradycyjną drogą (osobiście lub pocztą). Natomiast w Warszawie - również przez internet.

Przy składaniu wniosku o wpis do ewidencji gospodarczej przez Internet są dwie możliwości:

1) gdy nie posiadamy podpisu elektronicznego- to dokonujemy tego poprzez wypełnienie Aktywnego Formularzu bądź Kreatora Wniosku EDG, które są dostępne na stronie internetowej Urzędu Miasta stołecznego Warszawy albo
2) gdy posiadamy podpis elektroniczny- przy użyciu Elektronicznej Skrzynki Podawczej Urzędu Miasta stołecznego Warszawy.

Polecamy: Jak założyć spółkę z o.o.?

Krok po kroku

Na początek należy wybrać narzędzie załatwiania sprawy. Gdy zdecydowaliśmy się na Aktywny Formularz klikamy na ikonę z tym wyrażeniem i otwiera nam się gotowy wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Ten wniosek stanowi jednocześnie zgłoszenie do ZUS/KRUS, naczelnika urzędu skarbowego oraz do urzędu statystycznego.

Jeżeli nie wiemy jak wypełnić wniosek, boimy się popełnić błąd to klikamy w słowo „instrukcja”, które jest podkreślone na niebiesko. Wskazuje ona, w jaki sposób wypełnić wniosek, jakie rubryki i pola należy wypełnić w zależności od składanego wniosku oraz co zrobić, by wysłać dane do Urzędu Miasta za pomocą formularza. Podświetlone są pola obowiązkowe, które trzeba wypełnić w zależności od składanego wniosku.

We wniosku należy wskazać numer telefonu lub adres e- mail, gdyż w przeciwnym razie zajdzie konieczność kontaktowania się z przedsiębiorca drogą pocztową, co spowoduje wydłużenie procedury wydania zaświadczenia o wpisie.

Dzień podpisania wniosku jest datą faktyczną złożenia wniosku, a jego niepodpisanie skutkuje pozostawieniem go bez rozpoznania.

Polecamy: Jakie obowiązki i ograniczenia nałożone są na przedsiębiorcę

Uważaj na szczegóły

Kreator Wniosków EDG-1 jest narzędziem pomocniczym przy tworzeniu wniosków związanych z ewidencja działalności gospodarczej. Działa na zasadzie wypełniania danych takich jak m. in. dane wnioskodawcy, adres zamieszkania, adres zameldowania i inne. Kreator Wniosków jest tak skonstruowany, że w pewnych polach są tzw. listy rozwijane, np. przy dacie urodzenia. Ponadto, kolorem są oznaczone pola obowiązkowe i jest dostępna pomoc ekranowa, w postaci znaku zapytania, w trakcie wypełniania pytania.

Jeżeli w trakcie wypełniania wniosku jesteśmy nieaktywni dłużej niż 10 minut, to nasza sesja wygasa i konieczne jest ponowne wypełnienie formularza.

Z tych samych względów co przy Aktywnym Formularzu, także i tu należy podać numer telefonu bądź adres e- mail. Ułatwi i przyspieszy to nam procedurę wydania zaświadczenia o wpisie. Z kolei Elektroniczna Skrzynka Podawcza pozwala osobom posiadającym bezpieczny podpis elektroniczny wnosić pisma do urzędu za pośrednictwem internetu, bez konieczności osobistego w nim stawiennictwa. Oczywiście i tu mamy instrukcję. Na początku należy sprawdzić czy pismo, które chcemy złożyć można wnieść w tej formie. Jeżeli tak, to należy pobrać wzór, wypełnić go i przesłać za pomocą Elektronicznej Skrzynki Podawczej.

Oprócz założenia firmy, przez Internet możemy również dokonać zmiany wniosku ewidencji, zawieszenia, wznowienia działalności gospodarczej, a także zawiadomić o zaprzestaniu jej prowadzenia.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...