Jak założyć gabinet rehabilitacji? - minireportaż

PARP KSU
rozwiń więcej
Zakładanie gabinetu rehabilitacji.
Mania sportu i zdrowy styl życia ogarnia coraz więcej osób. Nieprzygotowany organizm może jednak szybko „zaliczyć” kontuzję. Leczenie wymaga rehabilitacji, a rehabilitacja specjalnego sprzętu. Za chwilę przeczytasz historię zakładania firmy trudniącej się przywracaniem sprawności ludziom, którzy nie mieli tyle szczęścia co pozostali

Dr Dorota Czechowska z pojęciem „rehabilitacja” spotkała się przypadkowo w klasie maturalnej. Szybko „zaraziła” się tematem i zmieniła życiowe plany. Zamiast matematyki, wybrała krakowską Akademię Wychowania Fizycznego. Skończyła uczelnię, przywracała pacjentów oraz sportowców do formy, a także prowadziła zajęcia ze studentami. Zrobiła doktorat i pierwszy stopień specjalizacji. Zapragnęła, by mieć jednak własny gabinet, który pozwoli jej zajmować się pacjentami tak, jak sobie wymarzyła: pieczołowicie, rzetelnie i z indywidualnym podejściem.

Pieniądze to nie wszystko

Na początku swej mikroprzedsiębiorczości, pani Dorota była podwykonawcą usług w innym gabinecie. Stopniowo dokupowała sprzęt, ale wkrótce środki z bieżącej działalności przestały wystarczać na nowe nabytki. Koniecznie chciała wzbogacić terapię o zaawansowaną aparaturę, która mogłaby pozwolić nie tylko na obiektywne zdiagnozowanie problemu, monitorowanie osiąganych wyników, ale także pokazała pacjentowi kiedy ćwiczenie jest skuteczne.

- Z grantów uczelnianych nie dało się sfinansować takiej inwestycji. Wszyscy mówili jednak, że są pieniądze z UE, ale przerażała mnie biurokracja i „papierologia”.– wspomina Dorota Czechowska. Zdecydowała się jednak i sięgnęła po środki. Wcześniej jednak przeprowadziła audyt technologiczny, którego efektem było wzmocnienie konkurencyjności gabinetu poprzez współpracę z sektorem B+R. W konsekwencji zaprogramowany został proces prac badawczych w gabinecie, integrujący autorskie i indywidualne podejście do pacjenta, wykorzystanie najnowszych osiągnięć medycyny w służbie pacjentowi oraz przywrócenie funkcjonalności narządów ruchu.

Polecam: Jak założyć własną firmę?

… ale lepiej pieniądze pozyskać

Przyszła więc pora na wymarzone „zakupy”. Dziś, cała aparatura jest już dostarczona, a większość już działa i służy pacjentom oraz pracy naukowej.

- W wyniku realizacji projektu powstała profesjonalna pracownia B+R, w której pacjent jest kompleksowo zdiagnozowany, a jego trening jest monitorowany przez niego samego. Takie działanie ułatwia też pracę terapeucie, gdyż można ocenić patologię we wzorcu ruchowym wynikającym np. z przeciążenia. A to pozwala na dobór odpowiedniego programu rehabilitacji i umożliwia dokładne monitorowanie postępów – mówi Dorota Czechowska.

- Realizacja pomysłu na firmę owocuje również kolejnymi publikacjami naukowymi, wykorzystywanymi w pracy badawczej. Co ważne, przyczynia się też do popularyzacji wiedzy o innowacyjnych urządzeniach w diagnostyce, terapii i monitoringu postępów rehabilitacji narządów ruchu – dodaje pani doktor.

Polecamy: Na czym polega zasada jednego okienka?

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...