Pizza z himalajskiego szczytu - minireportaż

PARP KSU
rozwiń więcej
Rozpoczęcie działalności gastronomicznej.
Zbigniew i Maria Siwikowie po wycofaniu się z zarządzania dużą firmą handlową, którą zresztą współtworzyli, zastanawiali się, co dalej robić w życiu. - Otwórzmy pizzerię - powiedziała pewnego wieczoru pani Maria do swojego męża. Konkurencja w ich rodzinnej Pile była ogromna, ale oferowana pizza była co najwyżej ze średniej półki. Państwo Siwik postanowili to zmienić.

Ciche marzenie

Zainteresowania kulinarne pani Marii i doświadczenie handlowe, jakie oboje z mężem posiadali, to atut, ale jednak niewystarczający. Do rozpoczęcia działalności w gastronomii potrzebny był bowiem odpowiedni kapitał. Nowemu przedsiębiorstwu bez historii bardzo trudno pozyskać fundusze. Banki nie chciały rozmawiać. Dotacje celowe z Urzędu Pracy okazały się nie do wzięcia. Państwo Siwik stracili pół roku na pokonywaniu kolejnych urzędniczych schodków.

Szczęśliwie, w grudniu 2008 r. na spotkaniu w Starostwie Powiatowym pan Zbigniew dowiedział się przy okazji o pilskim Punkcie Konsultacyjnym KSU, prowadzonym przez Wielkopolską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o.

Pożyczka na capriciosę…

Krajowy System Usług to sieć ośrodków rozlokowanych na terenie całej Polski. Świadczą one usługi informacyjne, proinnowacyjne, pożyczkowe i poręczeniowe dla małych i średnich przedsiębiorstw. Ośrodki KSU prowadzone są przez instytucje wsparcia biznesu (agencje, fundacje czy izby branżowe) oraz placówki naukowe, w szczególności o charakterze proinnowacyjnym. Całość koordynowana jest przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

- Mąż od razu przyniósł do domu wniosek – wspomina pani Maria. - Byłam zdziwiona, że jest taki prosty: żadnych zbędnych formalności! Przedstawiliśmy naszą wizję biznesu a konsultanci KSU w nią po prostu uwierzyli. Dostaliśmy przysłowiowego wiatru w żagle – dodaje.

- Państwo Siwik lokal już mieli, i to doskonale położony. Trzeba go było jednak wyremontować, zakupić wyposażenie, w tym piec do pizzy, oraz produkty żywnościowe – mówi Paweł Jodko z Funduszu Pożyczkowego KSU przy Wielkopolskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o. – Wystąpili więc o pożyczkę, a ponieważ cała dokumentacja była bez zarzutu, szybko załatwiliśmy sprawę – dodaje Paweł Jodko.

Pożyczka była na koncie już po kilkunastu dniach i inwestycja ruszyła. Po jej zakończeniu i załatwieniu całej masy różnych pozwoleń i formalności, późnym latem 2009 r. wszystko było już gotowe. Pizzeria została otwarta pod nawiązującą do Himalajów nazwą „K2”.

Polecamy: Jak rozpocząć działalność gospodarczą spółka cywilna

… a druga – na catering

Współpraca z WARP na tym się nie zakończyła. Po kilku miesiącach potrzebna była bowiem jeszcze jedna pożyczka. Zbigniew Siwik udał się więc ponownie do Punktu Konsultacyjnego KSU, gdzie – podobnie jak poprzednio – sprawa poszła błyskawicznie. Tym razem pieniądze zostały przeznaczone na rozszerzenie działalności o usługi cateringowe.

- Naprawdę człowiek czerpie satysfakcję ze współpracy z takimi specjalistami. Bardzo kompetentne podejście, minimum formalności, krótki czas załatwiania spraw. A przede wszystkim życzliwość i zaufanie do klienta – wspomina pilskich konsultantów KSU Maria Siwik. – Szybko, sprawnie, konkretnie – podsumowuje pracę punktu KSU pani Maria. – Od konsultantów KSU z WARP wszyscy powinni się uczyć, jak współpracować z klientem, wczuwać się w jego potrzeby i chcieć je zrozumieć – dodaje pan Zbigniew.

- Staramy się być nie tylko usługodawcą, ale przede wszystkim wiarygodnym partnerem dla naszych klientów. Podstawą współpracy jest oczywiście zaufanie. Jesteśmy dumni, gdy klienci doceniają naszą pracę i rekomendują nasz ośrodek KSU swym znajomym. Za każdym jednak razem na pochwały ciężko pracujemy – mówi o swojej pracy w ośrodku Rafał Zdzierela, Dyrektor Oddziału WARP Sp. z o. o. w Pile i jednocześnie konsultant pilskiego ośrodka KSU. 

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...