Biznes plan do instytucji finansowych w celu pozyskania promesy kredytowej dla projektu

Kira Radlińska
Ekspert z zakresu oceny oddziaływania inwestycji na środowisko
rozwiń więcej
Biznesplan w celu pozyskania kredytu.
Zanim zaczniemy pisać biznesplan proponuję pierwsze ustalić jaką kwotę będziemy potrzebować. Czy chcemy się starać o 100wartości projektu czy mniej. Tutaj mała podpowiedź – lepiej postarać się o 100%, ponieważ później podczas realizacji projektu, rozliczeń wszelkiego rodzaju będzie łatwiej.

Następnym krokiem jest zapoznanie się oz ofertą banków. Owszem, możemy pójść do banku w którym firma ma założone konto, ale warto podjąć niewielki wysiłek i przynajmniej spojrzeć na ofertę innych banków. Strona internetowa nie jest najlepsza do tego typu działania. Polecam kontakt osobisty z bankiem i poinformowanie, że starają się Państwo o promesę kredytową, bo jednak warunki ich udzielania są inne od kredytów hipotecznych czy komercyjnych.

Jeśli w niosek o dotację unijną pisze nam profesjonalna firma, to można też zapytać w tej firmie czy mogą polecić jakiś bank. Często jest tak, że firmy konsultingowe współpracują z bankami. One podsyłają im potencjalnych klientów a dzięki temu banki mogą zaoferować korzystniejsze warunki (mniejsze oprocentowanie, lub mniejsza marża oraz korzystniejsze zapisy w umowie). 

Jak już wybierzemy bank to dobrze jest zapytać o to co w takim biznes planie powinno się znaleźć. Z mojej praktyki wynika, że 95% banków nie ma jakiegoś wzoru biznes planu – a nawet żadnych wskazówek co do zawartości. Najczęściej można usłyszeć, że ma to być standardowy biznesplan. Warto jednak ponaciskać na bank, aby mailem przesłali punkty jakie chcieliby przeczytać w tym dokumencie. Jeśli nadal bank będzie uparty to warto w Internecie poszukać struktury biznesplanu. Albo popytać w kilku bankach, może w końcu któryś powie co tam ma być. 

Zobacz: Jak założyć firmę z pomocą unijnych dotacji?

Z mojego doświadczenia wynika, że nie różni się on za bardzo od standardowego biznes planu, więc nie należy się obawiać. Najważniejszymi elementami każdego biznes planu czy Studium Wykonalności są: analiza finansowa, opis przedsięwzięcia oraz analiza rynku na którym działa firma i na który zostanie wprowadzony produkt lub usługa powstające w efekcie realizacji projektu.

W przypadku opisu przedsięwzięcia i analizy rynku jak ją raz napiszemy, to później będzie ona bardzo przydatna do Studium Wykonalności. W zasadzie będzie można zrobić kopiuj – wklej. Co do analizy finansowej – to jeśli bank nie poda jakichś reguł wg. których powinna zostać przeprowadzona to warto spojrzeć na wskazówki z wytycznych Instytucji Wdrażającej.

Szczegółowe informacje co do zawartości części finansowej zawsze znajdują się w załącznikach do ogłoszenia o konkursie. Warto części finansowej poświęcić więcej czasu, ponieważ od niej zależy wszystko i ona jest najszerzej analizowana przez pracowników banku.

Oczywiście nie należy zaniedbywać pozostałych punktów biznesplanu, ponieważ stanowią one tzw. tło do obliczeń pokazanych w części finansowej. Poza tym gdy raz napiszemy, to będzie można to wykorzystać – po rozszerzeniu informacji (o te wskazane w wytycznych konkursowych) w Studium Wykonalności. Składając do banku biznesplan warto wspomnieć, że promesa powinna zostać wystawiona na wzorze który obowiązuje dla danej Instytucji Wdrażającej.

Zobacz: Jak finansować małą firmę technologiczną - dotacje

Różnice między poszczególnymi wzorami promes są niewielkie, ale warto pamiętać, że jeżeli promesa zostanie wystawiona na innym niż wskazany w warunkach konkursu formularzu to wniosek o dotację unijną zostanie odrzucony z przyczyn formalnych. Jeśli natomiast firma korzysta z usług firmy doradczej to warto przemyśleć zlecenie takiego biznesplanu profesjonalnej firmie. Jeśli jednak zdecydujemy się pisać samodzielnie, to proponuję przemyśleć zlecenie napisania części finansowej profesjonaliście.

O Autorze

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...