Ile możesz zyskać dzięki dofinansowaniu z UE?

Ile możesz zyskać dzięki dofinansowaniu z UE?
Głównym celem ubiegania się o uzyskanie pozytywnej oceny wniosku o dofinansowanie każdego projektu unijnego jest oczywiście pozyskanie wsparcia finansowego na realizację projektu, o dofinansowanie którego się staramy.

Każdy z komponentów funduszy strukturalnych rządzi się osobnymi regułami dotyczącymi wysokości wsparcia rozumianego jako maksymalne dopuszczalne dofinansowanie realizacji projektu, jednak to, co łączy niemal wszystkie programy unijne, to fakt, że prawie zawsze zakładają one współfinansowanie projektu w części przez samego beneficjenta pomocy, czyli osobę lub instytucję ubiegającą się o uzyskanie wsparcia. Na tym samym mechanizmie opiera się finansowe wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej w ramach działania 8.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Poniżej zostaną przedstawione zasady dotyczące dofinansowywania projektów realizowanych w ramach tego działania.

Maksymalna wartość udzielanego wsparcia (dofinansowania projektu)

Zgodnie z zapisami § 8 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z 13 sierpnia 2008 roku w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej na wspieranie tworzenia i rozwoju gospodarki elektronicznej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka wielkość wsparcia w ramach powyższego działania może wynosić do 85% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem.

Jednocześnie § 8 ust. 2 tego rozporządzenia przewiduje, że wartość projektu, o dofinansowanie którego staramy się w ramach działania 8.1 PO IG, nie może być niższa niż 20 tysięcy złotych i jednocześnie nie może przekroczyć miliona złotych.

Wartość wkładu własnego

Powyższe zasady dotyczące maksymalnej wartości dofinansowania projektu oznaczają, że każdy projekt realizowany w ramach działania 8.1 PO IG musi być współfinansowany przez beneficjenta pomocy (wnioskodawcę — przedsiębiorcę, który uzyskał dofinansowanie realizacji projektu i podpisał umowę z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości) w wysokości co najmniej 15% całkowitej wartości projektu.

Oznacza to, że na każdą złotówkę wydaną na realizację projektu najwyżej 85 groszy zostanie sfinansowane w ramach podpisanej umowy o dofinansowanie, a kolejne minimum 15 groszy musimy sfinansować ze środków własnych.

Zobowiązanie takie wynika z § 8 ust. 3 rozporządzenia, który stanowi, że mikro- lub mały przedsiębiorca otrzymujący wsparcie jest zobowiązany do zapewnienia finansowania projektu w części nieobjętej wsparciem, przy czym co najmniej 15% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem będzie pokryte z jego środków własnych pochodzących z innych źródeł niż pomoc publiczna.

Polecamy: Jak założyć firmę z unijnej dotacji

Wydatki kwalifikujące się do objęcia wsparciem w ramach działania 8.1 PO IG

Generalną zasadą w przyznawaniu dofinansowania do projektów unijnych jest to, że każdorazowo i dla każdego priorytetu, działania i poddziałania instytucja zarządzająca danym obszarem wsparcia określa zamknięty katalog rodzajów wydatków (kosztów w projekcie), które będą kwalifikowane w projekcie, czyli określa tym samym zamkniętą grupę wydatków, jakie w związku z realizacją projektu można współfinansować w ramach przyznanych środków z funduszy strukturalnych.

Zgodnie z zapisami § 6 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z 13 sierpnia 2008 roku w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej na wspieranie tworzenia i rozwoju gospodarki elektronicznej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka wydatkami kwalifikującymi się do objęcia wsparciem są wydatki poniesione po dniu złożenia wniosku o udzielenie dofinansowania, ponoszone jednak nie później niż do dnia określonego każdorazowo w umowie o dofinansowanie i jednocześnie nie dłużej niż przez okres 24 miesięcy (porównaj rozdział 2., część Miejsce i czas realizacji projektu).

Katalog wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem w ramach działania 8.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Go-spodarka zawiera § 6 ust. 2 rozporządzenia. Zalicza się do nich wydatki na:

  • zakup usług informatycznych, technicznych, doradczych prowadzących do wytworzenia produktów cyfrowych oraz związanych z przygotowaniem, świadczeniem i aktualizacją e-usługi;
  • wynagrodzenia brutto wraz z pozapłacowymi kosztami pracy — składkami na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne i zdrowotne — osób zaangażowanych bezpośrednio w realizację projektu objętego wsparciem, ponoszone ze środków własnych mikroprzedsiębiorcy lub małego przedsiębiorcy — płatnika wynagrodzeń i składek;
  • zakup analiz przygotowawczych, usług księgowych, prawnych, translacyjnych i innych usług eksperckich;
  • zakup usług pomocniczych, w szczególności transportowych, telekomunikacyjnych, komunalnych lub pocztowych, pod warunkiem że ich stawki odpowiadają powszechnie stosowanym na rynku;
  • zakup materiałów biurowych i eksploatacyjnych;
  • najem i eksploatację pomieszczeń;
  • promocję wdrożonych rozwiązań, dokonywaną drogą elektroniczną i tradycyjną, w tym działania informacyjne i promocyjne mówiące o udziale finansowym budżetu Unii Europejskiej w projekcie objętym wsparciem;
  • nabycie wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how, nieopatentowanej wiedzy technicznej, jeżeli wartości te spełniają łącznie następujące warunki:
    - będą wykorzystywane wyłącznie do celów projektu objętego wsparciem,
    - będą podlegać amortyzacji zgodnie z odrębnymi przepisami,
  • będą nabyte od osób trzecich na warunkach rynkowych;
  • zakup nowych środków trwałych, z wyjątkiem nieruchomości w rozumieniu ustawy z 29 września 1994 roku o rachunkowości (Dz.U. Nr 76, poz. 694 z późniejszymi zmianami);
  • zakup używanych środków trwałych, z wyjątkiem nieruchomości w rozumieniu ustawy z 29 września 1994 roku o rachunkowości w § 3 ust. 1 pkt 11, przy czym:
    - cena używanych środków trwałych nie może przekraczać ich wartości rynkowej określonej na dzień nabycia i jest niższa od ceny podobnych, nowych aktywów,
    - sprzedający złoży oświadczenie określające zbywcę używanych środków trwałych, miejsce i datę ich zakupu,
    - w okresie 7 lat poprzedzających datę dokonania za-kupu środka trwałego na potrzeby projektu używane środki trwałe nie zostały nabyte z wykorzystaniem pomocy pochodzącej ze środków publicznych,
  • raty spłat wartości początkowej wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa powyżej, oraz środków trwałych, o których mowa powyżej, przez korzystającego, należne finansującemu z tytułu umowy leasingu prowadzącej do przeniesienia własności tych wartości lub środków na korzystającego, z wyłączeniem leasingu zwrotnego;
  • zakup szkoleń specjalistycznych bezpośrednio związanych z uruchomieniem i obsługą e-usługi dla osób zaangażowanych w realizację projektu objętego wsparciem, do wysokości nieprzekraczającej 10% całkowitych wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem, o których mowa we wszystkich powyższych punktach.

Warte zapamiętania!

  • Pamiętaj, że całkowita wartość Twojego projektu przygotowywanego w ramach działania 8.1 PO IG nie może być niższa niż 20 tysięcy złotych i nie może przekroczyć 1 miliona złotych.
  • Pamiętaj, że Twój projekt realizowany w ramach działania 8.1 PO IG będzie dofinansowany maksymalnie w 85% wartości całego projektu, a kolejne 15% musisz sfinansować w ramach tzw. „wkładu własnego” ze środków własnych.
  • Pamiętaj, że w ramach projektu zostaną dofinansowane tylko te wydatki, które mieszczą się w katalogu wydatków kwalifikowanych wykazanych w § 6 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 13 sierpnia 2008 roku w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej na wspieranie tworzenia i rozwoju gospodarki elektronicznej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Zobacz: Jak ustalić sposób finansowania przedsiębiorstwa – środki własne

Agata Łukaszewska. Artykuł jest fragmentem książki -  Dotacje na e-biznes. Pozyskiwanie środków z UE w ramach PO IG 8.1. Wydawnictwo Onepress.pl

Moja firma
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

pokaż więcej
Proszę czekać...