Przeniesienie klauzuli wykonalności

Adam Kret
rozwiń więcej
Jeśli umowa będzie miała formę aktu notarialnego, skutecznie „konsumuje” urzędowe poświadczenie podpisu.
Zdarza się, że z uwagi na ryzykowną egzekucję, wierzyciel dokona cesji wierzytelności, dysponując już tytułem egzekucyjnym (czy nawet wykonawczym). Nabywca wierzytelności może wówczas dokonać przepisania klauzuli wykonalności na swoją rzecz. Podobne uprawnienia, przysługują spadkobiercom powoda.

Podstawa prawna

Możliwość opatrzenia klauzulą wykonalności tytułu egzekucyjnego (wyroku, nakazu zapłaty, aktu notarialnego, czy bankowego tytułu egzekucyjnego) wydanego na rzecz jednego podmiotu, klauzulą na rzecz innego – możliwe jest w oparciu o art. 788 kodeksu postępowania cywilnego (kpc).

Zgodnie z jego treścią, jeżeli uprawnienie lub obowiązek po powstaniu tytułu egzekucyjnego lub w toku sprawy przed wydaniem tytułu przeszły na inną osobę, sąd nada klauzulę wykonalności na rzecz lub przeciwko tej osobie, gdy przejście to będzie wykazane dokumentem urzędowym lub prywatnym z podpisem urzędowo poświadczonym.

Zobacz: Uprawnienia firm windykacyjnych - porada

Możliwość zastosowania

Jak łatwo zauważyć, powyższy przepis dotyczy przejścia określonych uprawnień już po rozpoczęciu postępowania sądowego – co więcej, również po uzyskaniu przez poprzedniego uprawnionego tytułu egzekucyjnego ( czy też, w przeciwnym kierunku, przejścia obowiązku na pozwanego).

Przejście to musi być potwierdzone odpowiednim dokumentem:

  • urzędowym, przez co można rozumieć przede wszystkim orzeczenie sądowe (np. postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku.

Powód Jan Kowalski zmarł po wydaniu nakazu zapłaty przeciwko dłużnikowi. Jego spadkobiercy po przeprowadzeniu postępowania spadkowego, złożyli wniosek o opatrzenie nakazu klauzulą na ich rzecz.

  • prywatnym- z podpisem urzędowo (np. notarialnie )poświadczonym, dotyczy to w szczególności umów cesji wierzytelności – zwykła forma pisemna będzie niewystarczająca.

Jeśli umowa będzie miała formę aktu notarialnego, skutecznie „konsumuje” urzędowe poświadczenie podpisu.

Co jeśli tytuł był już opatrzony klauzulą wykonalności

Przepis nie wskazuje wyraźnie, czy do podmiotowej zmiany klauzuli wykonalności może dojść w postępowaniu egzekucyjnym, odpowiedź na to pytanie odnaleźć można jednak w orzecznictwie Sądu Najwyższego. 

W uchwale z dnia 29 października 2004 roku Sąd Najwyższy stwierdził, iż przepis art. 788 § 1 k.p.c. ma zastosowanie również w razie przeniesienia wierzytelności (przelewu) po wszczęciu postępowania egzekucyjnego. (III CZP 63/04, Biul. SN 2004/10/8) Orzeczenie to wpisuje się w linię orzeczniczą Sąd Najwyższy (por. m.in. III CZP 94/92, OSNC 1993/3/32)

Procedura

Aby uzyskać klauzulę wykonalności na orzeczenie wydane na inny podmiot, w sytuacji przejścia uprawnień, należy złożyć wniosek do sądu rejonowego ogólnej właściwości dłużnika (niekoniecznie, więc w tym samym sądzie, w którym toczyło się pierwotne postępowanie).

We wniosku należy przedstawić pełny stan faktyczny (czyli przyczyny zmiany podmiotowej po stronie wierzyciela), doręczyć komplet dokumentów:

  • dot. umocowania do działania w imieniu konkretnego podmiotu (o ile jest to konieczne);
  • dokument wspomniany w art. 788 kpc ( w oryginale lub poświadczony przez notariusza lub występującego w danym postępowania profesjonalnego pełnomocnika procesowego- adwokata, radcę prawnego, radcę Prokuratorii Generalne Skarbu Państwa, Rzecznika Patentowego).
  • załączniki dla uczestników,
  • dowód uiszczenia opłaty sądowej w wysokości 50 zł.

Uczestnikiem postępowania powinien być oprócz dłużnika, również pierwotny wierzyciel (o ile przejście nastąpiło w wyniku umowy cesji).

We wniosku należy wnieść o opatrzenie tytułu egzekucyjnego nową klauzulą oraz doręczenie odpisu.

Zobacz serwis: Windykacja

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...