Wyłączenia spod egzekucji ruchomości rolnika

Dariusz Budnik
Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy
rozwiń więcej
Egzekucja ruchomości rolnika.
Prowadzę gospodarstwo rolne i mam spore długi. Obawiam się, że niedługo wierzyciele skierują sprawy do Sądu, a następnie do Komornika. Nie wiem co się stanie, gdy zjawi się u mnie Komornik i zajmie dorobek całego mojego życia, a zwłaszcza przedmioty służące mi do prowadzenie mojego gospodarstwa.

Co może zając Komornik u rolnika

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, cały majątek należący do dłużnika rolnika podlega egzekucji, a więc komornik może dokonać jego zajęcia, a następnie sprzedaży w drodze licytacji. 

Ponieważ jednak źródłem utrzymania rolnika jest prowadzone przez niego gospodarstwo rolne, Kodeks postępowania cywilnego, jak i wydane na jego podstawie rozporządzenie jednoznacznie określają, jaki majątek ruchomy związany z prowadzeniem tego gospodarstwa nie może zostać zajęty i sprzedany przez Komornika. 

Jeżeli jednak Komornik skieruje egzekucję równocześnie do wszystkich nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego dłużnika, wówczas niżej wymienione wyłączenia nie mają zastosowania i możliwym jest prowadzenie z nich egzekucji.

Zobacz również serwis: Ubezpieczenia rolnicze

Wyłączenie spod egzekucji majątku ruchomego rolnika

W razie skierowania egzekucji sądowej przeciwko rolnikowi, który prowadzi gospodarstwo rolne, niezależnie od przedmiotów wyłączonych spod egzekucji przez Kodeks postępowania cywilnego, nie można prowadzić (tzn. nie można go zając i sprzedać) postępowania egzekucyjnego ze wskazanych ruchomości i wierzytelności:

  • jednego konia z uprzężą, a w razie braku konia - jednego źrebaka lub innego zwierzęcia pociągowego wraz z uprzężą;
  • jednej krowy lub dwóch kóz albo trzech owiec potrzebnych do wyżywienia dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny wraz z zapasem paszy i ściółki do najbliższych zbiorów, a w razie braku krowy - jednej jałówki lub cieliczka, niezależnie od tego, czy dłużnik posiada kozy albo owce podlegające wyłączeniu spod egzekucji na podstawie art. 829 pkt 3 Kodeksu postępowania cywilnego;
  • jednego tryka, jednej maciory (locha) oraz 20 sztuk drobiu;
  • podstawowych maszyn, narzędzi i urządzeń rolniczych w ilości niezbędnej do pracy w gospodarstwie rolnym;
  • zboża i innych ziemiopłodów niezbędnych do siewów lub sadzenia w gospodarstwie rolnym dłużnika w danym roku gospodarczym;
  • zwierząt gospodarskich w połowie okresu ciąży i w okresie odchowu potomstwa oraz potomstwa w okresie: źrebaki do 5 miesięcy, cielęta do 4 miesięcy, prosięta do 2 miesięcy i koźlęta do 5 miesięcy;
  • zakontraktowanych zwierząt rzeźnych, jeżeli ich waga nie odpowiada warunkom handlowym albo termin dostawy nie upłynął lub nie upływa w miesiącu przeprowadzenia egzekucji;
  • ciągnika wraz z maszynami i sprzętem współpracującym niezbędnym do uprawy, pielęgnacji, zbioru i transportu ziemiopłodów;
  • zapasów paliwa i części zamiennych niezbędnych do normalnej pracy ciągnika i maszyn rolniczych - na okres niezbędny do zakończenia cyklu produkcyjnego;
  • zapasów opału na okres sześciu miesięcy;
  • nawozów oraz środków ochrony roślin w ilości niezbędnej na dany rok gospodarczy dla gospodarstwa rolnego;
  • stada podstawowego zwierząt futerkowych oraz zwierząt futerkowych, co do których hodowca zawarł umowę kontraktacyjną na dostawę skór tych zwierząt; stada użytkowego kur niosek w okresie pierwszych sześciu miesięcy nieśności;
  • zapasów paszy i ściółki dla zwierząt;
  • podstawowego sprzętu technicznego niezbędnego do zakończenia cyklu danej technologii produkcji w przypadku gospodarstwa specjalistycznego;
  • zaliczek kontraktacyjnych.

Dodatkowe wyłączenia spod egzekucji

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie można prowadzić także postępowania egzekucyjnego z nadwyżka inwentarza żywego ponad jedną krowę lub dwie kozy albo trzy owce wraz z zapasem paszy i ściółki do najbliższych zbiorów potrzebnych do ich wyżywienia, jeżeli kierownik urzędu rejonowego właściwego ze względu na miejsce położenia gospodarstwa rolnego dłużnika, po zasięgnięciu opinii wójta (burmistrza lub prezydenta miasta), uznają za niezbędną do prowadzenia tego gospodarstwa.

Zobacz również serwis: Windykacja

Jednakże Komornik w/w zwierzęta powinien zająć, jednocześnie jednak powinien pouczyć dłużnika, iż może ze stosownym wnioskiem wystąpić do w/w kierownika o wydanie zaświadczenia o uznaniu nadwyżki inwentarza żywego za niezbędną do prowadzenia gospodarstwa rolnego. Ponad to Komornik powinien zakreślić dłużnikowi 14-dniowy termin na złożenie zaświadczenia kierownika urzędu rejonowego. Gdy dłużnik złoży przedmiotowe zaświadczenie, wówczas Komornik musi umorzyć postępowanie egzekucyjne z w/w ruchomości - zwierząt, a jeśli go nie przedłoży, wówczas Komornik nadal będzie prowadził z nich egzekucję.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...