Egzekucja z opłaconej faktury

Joanna Szmigiel
rozwiń więcej
egzekucja, faktura, komornik.
W praktyce może dojść do sytuacji w której wierzyciel żąda od nas spłacenia długu, chociaż my już tego dokonaliśmy. Jak bronić się przed czynnościami komornika w takiej sytuacji?

Zwykła pomyłka

Takie zachowanie ze strony byłego wierzyciela może być po prostu wynikiem pomyłki. Dlatego w pierwszej kolejności należy wysłać pismo do byłego wierzyciela w którym poinformujemy go o dokonanej już przez nas spłacie długu i przesłać mu kopie dokumentów potwierdzających dokonanie zapłaty. Możemy również podnieść w piśmie, że złożenie przez niego wniosku u komornika spowoduje z naszej strony złożenie powództwa przeciwegzekucyjnego, oraz zgłoszenie w prokuraturze o popełnieniu oszustwa. Możemy również żądać odszkodowania za poniesioną szkodę majątkową.

Komornik zajął nasz samochód, który jest nam niezbędny do wykonywania pracy taksówkarza.

Zobacz: Odpisy KRS w formie elektronicznej

Powództwo przeciwegzekucyjne

Jeżeli były wierzyciel nie zareaguje na nasze pismo lub jeżeli komornik podjął już czynności służące odzyskaniu rzekomego długu, możemy złożyć powództwo przeciwegzekucyjne.

Na czym polega powództwo przeciwegzekucyjne?

Zgodnie z art. 840 kodeksu postępowania cywilnego powództwo przeciwegzekucyjne to forma obrony dłużnika przed nieuzasadnioną egzekucją. Polega na tym, iż dłużnik w drodze powództwa może żądać pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności w całości lub części albo ograniczenia, kiedy po powstaniu tytułu egzekucyjnego nastąpiło zdarzenie w skutek którego zobowiązanie wygasło.
Gdy tytułem wykonawczym jest orzeczenie sądowe, dłużnik może powództwo oprzeć także na zdarzeniach, które nastąpiły po zamknięciu rozprawy, a także zarzucie spełnienia świadczenia, jeżeli zarzut ten nie był przedmiotem rozpoznania w sprawie.

Powództwo przeciwegzekucyjne można oprzeć na wskazanych już zdarzeniach zależnych od woli stron, czyli spełnieniu świadczenia przez dłużnika, czy potrąceniu. Jednak można je oprzeć również na zdarzeniach niezależnych od woli stron, w skutek których zobowiązanie wygasło. Będzie to m.in. przedawnienie roszczenia, czy niemożność świadczenia w skutek okoliczności, za które dłużnik nie odpowiada.

Również małżonek dłużnika może wnieść powództwo przeciwegzekucyjne, jeżeli dług, którego dochodzi komornik, został już spłacony, a komornik dochodzi wierzytelności z majątku wspólnego małżonków. Małżonek w powództwie wykazuje, że egzekwowane świadczenie nie należy się już wierzycielowi. Sytuacja w której to małżonek składa powództwo korzystna jest również ponieważ może on podnosić zarzuty nie tylko z własnego prawa, lecz również te których drugi małżonek wcześniej nie mógł podnieść.

Uchylenie tytułu wykonawczego

Postępowanie egzekucyjne prowadzone jest na podstawie tytułu wykonawczego. Tytułem wykonawczym jest tytuł egzekucyjny opatrzony w klauzulę wykonalności. Jeżeli więc chcemy, aby egzekucja nie była prowadzona, była wstrzymana musimy tytuł wykonawczy pozbawić mocy prawnej. Na jakich podstawach możemy to rozrobić?

Przerwanie postępowania egzekucyjnego, następuje na podstawie uchylenia tytułu wykonawczego (pozbawieni go wykonalności). Na podstawie tego samego tytułu wykonawczego ponowna egzekucja nie będzie mogła być prowadzona.

Tytułami wykonawczymi są m.in.:
1)    orzeczenie sądu prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu, również orzeczenie referendarza sądowego spełniające takie same warunki
2)    wyrok sądu polubownego
3)    ugoda zawarta przed sądem, mediatorem lub sądem polubownym
4)    akt notarialny w którym dłużnik dobrowolnie poddał się egzekucji

Tak więc by przerwać postępowanie egzekucyjne pozbawiamy mocy prawnej tytuł wykonawczy, a robimy to poprzez zarzuty przeciwegzekucyjne, wspomniane powyżej.  

Właściwość sądu

Powództwo przeciwegzekucyjne wytacza się przed sądem w którego okręgu prowadzi się egzekucję. Tak więc będzie to sąd rejonowy, jeżeli wartość przedmiotu sporu jest mniejsza niż 75 000 zł. Jeżeli wartość przedmiotu sporu jest wyższa właściwym jest sąd okręgowy.

Należy pamiętać, aby w pozwie przytoczyć wszystkie zarzuty, pod rygorem utraty prawa korzystania z nich w dalszym postępowaniu.

Zobacz: Umowa uaktywniająca dla niani

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...