Kto pokrywa wydatki w toku egzekucji?

Dariusz Budnik
Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy
rozwiń więcej
Na pokrycie w/w wydatków, komornik może żądać zaliczki od strony lub innego uczestnika postępowania, który wniósł o dokonanie czynności, uzależniając czynność od jej uiszczenia.
Wydatki w toku postępowania egzekucyjnego pokrywa w formie zaliczki wierzyciel, o ile nie został on zwolniony z kosztów postępowania sądowego/egzekucyjnego oraz jeśli nie korzysta z ustawowego zwolnienia od obowiązku ponoszenia tych kosztów.

Jeżeli postępowanie egzekucyjne będzie skuteczne, wówczas wydatki poniesione przez wierzyciela egzekwowane są od dłużnika i zwracane są wierzycielowi. Gdy egzekucja okaże się bezskuteczna, wówczas na tytule wykonawczym komornik umieszcza informację o kosztach (wydatkach) poniesionych w toku egzekucji przez wierzyciela.

Zasadą jest, iż komornikowi należy się zwrot wydatków gotówkowych poniesionych w toku egzekucji tylko w zakresie określonym ustawą. Wydatkami, których uiszczenia od wierzyciela może domagać się komornik, są:

  • należności biegłych np. biegły powołany do oszacowania nieruchomości, czasami także ruchomości,
  • koszty ogłoszeń w pismach np. ogłoszenie o licytacji nieruchomości, które należy zamieścić w gazecie,
  • koszty transportu specjalistycznego, przejazdu poza miejscowość, która jest siedzibą komornika, przechowywania i ubezpieczania zajętych ruchomości, np. siedziba komornika znajduje się w miejscowości K. zaś dłużnik mieszka w miejscowości S., wówczas należy uiścić zaliczkę na koszty przejazdu,
  • należności osób powołanych, na podstawie odrębnych przepisów, do udziału w czynnościach np. koszty asysty Policji,
  • koszty działania komornika poza terenem rewiru – komorniczego,
  • koszty doręczenia środków pieniężnych przez pocztę lub przelewem bankowym np. opłaty bankowe za przelew, opłaty pocztowe za przekaz,
  • koszty uzyskiwania informacji niezbędnych do prowadzenia postępowania egzekucyjnego lub dokonania zabezpieczenia np. koszty zapytań do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Urzędu Skarbowego, które udzielane są komornikowi odpłatnie,

Zobacz również serwis: Wszczęcie egzekucji

Na pokrycie w/w wydatków, komornik może żądać zaliczki od strony lub innego uczestnika postępowania, który wniósł o dokonanie czynności, uzależniając czynność od jej uiszczenia.

Wierzyciel domaga się ustalenia przez komornika majątku dłużnika poprzez skierowanie przez komornika zapytania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czy dłużnik pracuje (kto odprowadza za niego składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne) albo czy pobiera świadczenie emerytalno – rentowe. Komornik wzywa wierzyciela do uiszczenia zaliczki na zapytanie do ZUS, a gdy zaliczka nie zostanie wpłacona, wówczas komornik nie występuje z w/w zapytaniem do ZUS.

Zobacz również serwis: Windykacja

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...