Ogłoszenie upadłości – szansa na nowy początek

Rafał Mroczkowski Wspólnik w Kancelarii Prawnej Cyman i Wspólnicy sp.k.
rozwiń więcej
Postępowanie upadłościowe zostało uregulowane w art. od 1 do 491 ustawy z 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze.
Bankructwo przez wielu kojarzone jest wyłącznie z życiową porażką, utratą pozycji społecznej oraz ciągnącymi się w nieskończoność problemami finansowymi. Warto jednak spojrzeć na ten problem z innej perspektywy i dostrzec w upadłości szansę na start od zera. Tym, którzy od lat są „pod kreską”, daje to nadzieję na nowy początek.

Ryzyko strat

Podjęcie i prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z perspektywą nieograniczonego zysku. Nie można jednak zapominać, że niesie za sobą także ryzyko powstania strat. W skrajnych przypadkach przybierają one takie rozmiary, że przedsiębiorca traci zdolność regulowania wcześniej zaciągniętych zobowiązań, popadając w stan niewypłacalności.

Upadłość nie jedno ma oblicze

Postępowanie upadłościowe zostało uregulowane w art. od 1 do 491 ustawy z 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze.

Istotą postępowania upadłościowego jest przeciwdziałanie trwałemu kryzysowi finansowemu, w jakim znalazło się przedsiębiorstwo, w jeden z 2 możliwych sposobów:

  • poprzez upadłość prowadzącą do likwidacji przedsiębiorstwa – której celem jest rozdysponowanie majątku dłużnika pomiędzy wierzycieli pod nadzorem sądu,
  • poprzez upadłość z możliwością zawarcia układu z wierzycielami – której celem jest sanacja przedsiębiorstwa dłużnika prowadząca do utrzymania jego bytu przy równoczesnym uzdrowieniu sytuacji finansowej.

Zobacz również: Prawo upadłościowe i naprawcze

Kto może upaść?

Możliwość ogłoszenia upadłości określonego podmiotu to tzw. zdolność upadłościowa. O tym kto ją posiada, rozstrzyga Pr.up.nap.

W tej grupie wymienić należy głównie przedsiębiorców bez względu na formę prowadzenia przez nich działalności gospodarczej, w tym:

  • osoby fizyczne działające na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej,
  • wspólników spółek cywilnych,
  • spółki prawa handlowego (jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna, z o.o., akcyjna).

Zobacz również serwis: Spółki

Kiedy upadłość?

Prawo upadłościowe i naprawcze przewiduje, że upadłość ogłasza się w stosunku do dłużnika, który stał się niewypłacalny. Powstaje pytanie, kiedy dłużnik popada w stan niewypłacalności?

Po pierwsze ...

...ogłoszenie upadłości jest możliwe wtedy, kiedy nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań. Nie oznacza to jednak, że do głoszenia upadłości wystarczy, aby dłużnik opóźniał się nieznacznie z zapłoną pojedynczej wierzytelności. Przyjmuje się bowiem, że niewypłacalność stanowiąca podstawę ogłoszenia upadłości powinna mieć charakter trwały.

Dlatego sąd może oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli:

  • opóźnienie w wykonaniu zobowiązań nie przekracza 3 miesięcy,
  • suma niewykonanych zobowiązań nie przekracza 10% wartości bilansowej przedsiębiorstwa dłużnika,
  • oddalenie wniosku nie spowoduje pokrzywdzenia wierzycieli,
  • zaprzestanie wykonywania zobowiązań nie ma charakteru trwałego.

Po drugie ...

... gdy zobowiązania dłużnika przekroczą wartość jego majątku, nawet wówczas, gdy na bieżąco te zobowiązania wykonuje.

Z tym, że o ile ta pierwsza podstawa ogłoszenia upadłości znajduje zastawanie w stosunku do wszystkich podmiotów posiadających zdolność upadłościową, o tyle druga wyłącznie w stosunku do jednostek organizacyjnych:

  • nieposiadających osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną np. spółek jawnych.

Od momentu ogłoszenia upadłości dłużnik pozbawiony jest co prawda majątku, ale i balastu w postaci nadmiernych zobowiązań. Może on układać swoje życie od początku. Dla wielu to szansa na odmianę losu.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...