Egzekucja z wynagrodzenia

Jacek Janusz
Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego
rozwiń więcej
Wynagrodzeniem za pracę jest periodyczne (płatne okresowo) świadczenie należne pracownikowi z zamian za pracę (w skład tak rozumianego wynagrodzenia wchodzą także premie, nagrody itp.). / inforCMS
Egzekucja z wynagrodzenia za pracę jest szczególnym sposobem egzekucji, gdyż przepisy ją regulujące stosuje się odpowiednio przy innych sposobach egzekucji (np. egzekucji z wierzytelności). Ponadto według tych przepisów odbywa się egzekucja z emerytur, rent i zasiłków z ubezpieczenia społecznego.

Egzekucja z wynagrodzenia jest najczęściej stosowanym sposobem egzekucji, gdyż umożliwia wierzycielowi w miarę szybkie i skuteczne odzyskanie swojej należności. Na początek należy wyjaśnić, czym jest wynagrodzenie za prace w rozumieniu przepisów o egzekucji z wynagrodzenia.

Wynagrodzenie

Wynagrodzeniem za pracę jest periodyczne (płatne okresowo) świadczenie należne pracownikowi z zamian za pracę (w skład tak rozumianego wynagrodzenia wchodzą także premie, nagrody itp.).

Wynagrodzenie za pracę podlega ochronie wynikającej z kodeksu pracy, natomiast renty/emerytury podlegają ochronie wynikającej z ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy i ich rodzin.

Zobacz: Egzekucja nie przynosi rezultatu? Sprawdź w jaki sposób można temu zaradzić!

Ograniczenia

Z wynagrodzenia za pracę można dokonać potrąceń należności egzekwowanych w celu zaspokojenia świadczeń alimentacyjnych i świadczeń innych niż alimentacyjne. W przypadku egzekucji alimentów potrącenia z wynagrodzenia mogą wynosić maksymalnie 60% pensji bez względu na jej wysokość (jeżeli chodzi o nagrody, tzw. „trzynastki” itp. podlegają one egzekucji w 100%). W przypadku egzekucji innych należności niż alimenty potrącenia mogą wynosić maksymalnie 50% pensji, z tym, że egzekucji nie podlega wynagrodzenie w najniższej ustawowej wysokości.

Z emerytury/renty można dokonać potrąceń należności egzekwowanych w celu zaspokojenia świadczeń alimentacyjnych i świadczeń innych niż alimentacyjne. W przypadku egzekucji alimentów potrącenia z emerytury/renty mogą wynosić maksymalnie 60% jej wysokości, z tym, że egzekucji nie podlega suma w wysokości 50% najniższej ustawowej emerytury/renty. W przypadku egzekucji należności innych niż alimenty potrącenia mogą wynosić maksymalnie 25% emerytury/renty, z tym, że egzekucji nie podlega suma w wysokości 50% najniższej ustawowej emerytury/renty.

Komornik

Egzekucja z wynagrodzenia jest prowadzona przez komornika działającego przy sądzie rejonowym, w okręgu, którego dłużnik ma miejsce zamieszkania, chyba, że wierzyciel wybierze innego komornika (obecnie wierzycielowi przysługuje prawo wyboru komornika na całym terytorium kraju). Komornik zajmuje wynagrodzenie tylko u pracodawcy, którego siedziba znajduje się w Polsce. Zajęcie wynagrodzenia przez polskiego komornika u pracodawcy, którego siedziba jest za granicą jest niedopuszczalna.

Zajęcie

Do egzekucji z wynagrodzenia komornik przystępuje przez zajęcie. W tym celu komornik wzywa pracodawcę by do wysokości egzekwowanej kwoty (tj. wysokości długu) i aż do pełnego pokrycia długu nie wypacał dłużnikowi żadnego wynagrodzenia (poza kwotą wolną od zajęcia) i z zasady wzywa go by przekazywał zajętą część wynagrodzenia bezpośrednio do komornika.

Jednocześnie komornik zawiadamia dłużnika, że do wysokości egzekwowanej kwoty i aż do pełnego pokrycia długu nie wolno mu odbierać wynagrodzenia poza kwotą wolną od zajęcia ani rozporządzać nim w żaden sposób. W przypadku, gdy postępowanie egzekucyjne jest zawieszone, a zajęcie wynagrodzenia nie zostało wycofane (m.in. z powodu braku takiego wniosku wierzyciela) zakład pracy ma nadal obowiązek przekazywania komornikowi potrąceń.

Zobacz: W jaki sposób może być prowadzona egzekucja roszczeń alernatywnych?

Kwoty uzyskane

Uzyskane kwoty komornik nie przesyła wierzycielowi tylko składa je na rachunek depozytowy sądu. W przypadku, gdy postępowanie egzekucyjne jest umorzone to zajęcie wynagrodzenia jest uchylone z mocy prawa (komornik powinien wtedy wycofać zajęcie w zakładzie pracy). Zajęcie wynagrodzenia jest dokonane z chwilą doręczenia zakładowi pracy ww. wezwania komornika.

Określenie chwili zajęcia jest ważne dla ustalenia powstania skutków zajęcia, tj. ustalenia, od jakiego momentu zakład pracy ma obowiązek dokonywać potrąceń i od jakiego momentu dłużnik nie może odbierać zajętej części wynagrodzenia. Na skutek zajęcia wynagrodzenia za pracę wierzyciel może wykonywać wszelkie prawa i roszczenia dłużnika.

Oznacza to np. to, że może wystąpić do zakładu pracy, aby ten podał, w jakiej wysokości dłużnik pobiera wynagrodzenie. Jest to przydane w celu kontroli prawidłowości wysokości potrąceń oraz w przypadku, gdy wierzyciel występuje przeciwko pracodawcy z roszczeniem o naprawienie szkody powstałej na skutek nieprawidłowego dokonywania potrąceń.

Ciągłość zajęcia

W przypadku egzekucji z wynagrodzenia obowiązuje zasada ciągłości zajęcia wynagrodzenia. Wyraża się ona tym, że zajęcie wynagrodzenia obowiązuje nadal choćby po zajęciu zakład pracy nawiązał nowy stosunek pracy z dłużnikiem albo zakład pracy przeszedł na nowa osobę (zmienił się właściciel zakładu), jeżeli osoba ta o zajęciu wiedziała. W przypadku rozwiązania mowy o pracę z dłużnikiem dotychczasowy pracodawca ma obowiązek uczynić wzmiankę o zajęciu na wydawanym dłużnikowi świadectwie pracy.

W przypadku, gdy stary pracodawca wie, kim jest nowy pracodawca dłużnika przesyła do niego wszelkie dokumenty dotyczące zajęcia (w tym dokument – zawiadomienie o zajęciu wynagrodzenia - wystawiony przez komornika). O fakcie rozwiązania umowy o pracę zakład pracy obowiązany jest poinformować komornika. W chwili, gdy nowy zakład pracy otrzyma ww. zawiadomienie komornika powstają wskazane wyżej skutki zajęcia wynagrodzenia w tym nowym zakładzie.

Gdy nowy zakład pracy zatrudni pracownika, w którego świadectwie pracy uczyniona jest wzmianka o zajęciu wynagrodzenia powinien o fakcie zatrudnienia dłużnika poinformować komornika. Także dłużnik ma obowiązek poinformować komornika o zmianie miejsca pracy.

Opisana zasada ciągłości zajęcia wynagrodzenia powoduje ze zajęcie nie jest uchylone i nie powoduje konieczności dokonywania nowego zajęcia przez komornika (nie mówiąc już o poszukiwaniach nowego pracodawcy dłużnika).

Dłużnik od 12.11.2008r. ma zajęte wynagrodzenie, w zakładzie pracy jest zatrudniony na umowę na czas określony do 30.11.2008r. W dniu 01.12.2008r. dłużnik zawarł z zakładem pracy nową umowę o pracę, tym razem na czas nieokreślony. Zajęcie nadal jest ważne, zakład pracy ma obowiązek dokonywania potrąceń z wynagrodzenia.

W dniu 12.10.2008r. komornik zajął wynagrodzenie dłużnika. W dniu 02.11.2008r. dłużnik rozwiązał umowę o prace. Zakład pracy na wydanym dłużnikowi świadectwie pracy uczynił wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia za pracę przez komornika. W dniu 09.11.2008r. dłużnik nawiązał umowę o pracę z nowym pracodawcą. Nowy pracodawca po zapoznaniu się ze świadectwem pracy dłużnika poinformował komornika, iż zatrudnił dłużnika. W związku z tym, że egzekucja jest nadal prowadzona komornik poinformował nowy zakład pracy dłużnika, że zajęcie jest nadal aktualne, podał jego aktualne zadłużenie i wezwał do dokonywania potrąceń. Należy przy tym zwrócić uwagę, że także na dłużniku ciąży obowiązek poinformowania komornik o zmianie miejsca pracy.

W przypadku, gdy zakład pracy nie dokonuje potrąceń lub dokonuje potrącenia w kwocie niższej niż powinien to komornik nie może przymusowo (w drodze egzekucji) ściągać tych potrąceń od zakładu pracy, gdyż nie dysponuje tytułem wykonawczym przeciwko pracodawcy. W takiej sytuacji to sam wierzyciel powinien na drodze procesu wystąpić przeciwko pracodawcy o odszkodowanie. Wierzyciel musi w takim wypadku wykazać ze na skutek zaniedbań zakładu pracy poniósł konkretną szkodę.

W toku egzekucji na rzecz wierzyciela Jana K. komornik dokonał zajęcia wynagrodzenia za pracę dłużnika Pawła A. w firmie „ABC” Sp. z o.o. Firma „ABC” Sp. z o.o. poinformowała, że dłużnik pobiera wynagrodzenie w kwocie 5000 zł miesięcznie, jednakże przez 3 miesiące nie przekazała komornikowi żadnych potrąceń z wynagrodzenia dłużnika. Po 3 miesiącach dłużnik Paweł A. rozwiązał umowę o pracę. Egzekucja z innego majątku dłużnika okazał się bezskuteczna, wierzyciel Jan K. nie został zaspokojony. W takiej sytuacji wierzyciel Jan K. powinien wystąpić do sądu przeciwko firmie „ABC” Sp. z o.o. o zapłatę odszkodowania, jaką poniósł z powodu bezskutecznej egzekucji, gdy firma „ABC” nie dokonywała żadnych potrąceń z wynagrodzenia dłużnika.

Egzekucja z wynagrodzenia otrzymywanego na podstawie umowy zlecenia prowadzone jest na podstawie przepisów o egzekucji z wynagrodzenia pod warunkiem, że pracodawca wypłaca je swojemu pracownikowi. Jeżeli otrzymuje je osoba niebędąca pracownikiem to możliwe jest prowadzenie egzekucji jedynie na podstawie przepisów o egzekucji z wierzytelności.

Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, kwoty wolne od potrąceń ulegają zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

Jeżeli wierzyciel alimentacyjny chce skierować egzekucję do wynagrodzenia dłużnika to wniosek o wszczęcie egzekucji może złożyć także do komornika działającego przy sądzie rejonowym, w okręgu, którego ma swoje miejsce zamieszkania. 

W przypadku egzekucji alimentów zakład pracy (lub organ emerytalno-rentowy) poza postępowaniem egzekucyjnym może bezpośrednio przekazywać wierzycielowi potrącenia z wynagrodzenia (emerytury/renty) dłużnika. Powyższe nie jest możliwe, jeżeli komornik dokonał zajęcia wynagrodzenia (emerytury/renty) dłużnika. W tym wypadku wierzyciel alimentacyjny powinien złożyć do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji, by korzystać z pierwszeństwa zaspokojenia (należności alimentacyjne z reguły podlegają zaspokojeniu w pierwszej kolejności).

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...