Jak przeprowadzić egzekucję z nieruchomości obojga małżonków?

Dariusz Budnik
Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy
rozwiń więcej
Po otrzymaniu sprzeciwu, komornik ma obowiązek wezwać wierzyciela do wystąpienia z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika.
Jeżeli wierzyciel dysponuje tytułem wykonawczym przeciwko jednemu z małżonków, komornik może dokonać zajęcia nieruchomości wchodzącej w skład majątku wspólnego małżonków (dłużnika oraz jego współmałżonka).

Dopóki jednak wierzyciel nie uzyska klauzuli wykonalności przeciwko drugiemu małżonkowi (a więc klauzuli wykonalności przeciwko obojgu małżonkom), wówczas komornik nie może podejmować dalszych czynności egzekucyjnych w stosunku do tej nieruchomości tj. nie może dokonać jej opisu i oszacowania oraz nie może jej zlicytować.

Komornik dokonuje zajęcia nieruchomości na wniosek wierzyciela. Wysyła więc do dłużnika zawiadomienie o wszczęciu egzekucji z nieruchomości wraz z wezwaniem do zapłaty należności. W wezwaniu wskazuje, iż dług musi zostać spłacony w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania, pod rygorem przystąpienia przez do opisu i oszacowania nieruchomości. Jeżeli dług nie zostanie spłacony, wówczas komornik, na wniosek wierzyciela, dokonuje opisu i oszacowania nieruchomości.

Nieruchomość wspólna, a tytuł przeciwko jednemu z małżonków

Sytuacja kształtuje się odmiennie, gdy nieruchomość wchodzi w skład majątku wspólnego dłużnika oraz jego żony (wspólność majątkowa, wspólność ustawowa). W takie sytuacji komornik może dokonać jedynie zajęcia nieruchomości tj. zawiadomić dłużnika o wszczęciu egzekucji oraz wezwać go do zapłaty należności. Dalsze czynności egzekucyjne są niedopuszczalne, albowiem wspólność ustawowa jest wspólnością bezudziałową, nie można więc egzekwować z udziału małżonka w nieruchomości, gdyż udział taki nie istnieje.

Komornik dysponując tytułem wykonawczym wyłącznie przeciwko jednemu z małżonków nie może prowadzić egzekucji z nieruchomości, której właścicielem właścicielem jest jeszcze inna osoba – małżonek dłużnika, przeciwko któremu komornik nie posiada tytułu wykonawczego.

W tym momencie to na wierzycielu ciąży obowiązek uzyskania klauzuli wykonalności przeciwko drugiemu małżonkowi – klauzulę wykonalności należy uzyskać odnośnie orzeczenia sądowego (wyroku, nakazu zapłaty), na podstawie którego prowadzona jest egzekucja przeciwko dłużnikowi. Jeżeli klauzula taka zostanie uzyskania, wówczas komornik przystąpi do dalszych czynności egzekucyjnych z nieruchomości. Biegłemu zlecone zostanie sporządzenie operatu szacunkowego nieruchomości (dokonanie jej wyceny), a następnie na tej podstawie dokonany zostanie opis i oszacowanie nieruchomości.

Zobacz również: Egzekucja z nieruchomości obciążonej hipoteką

Obrona małżonka dłużnika przez zajęciem nieruchomości wspólnej

Jeżeli na wniosek wierzyciela dokonane zostanie zajęcie nieruchomości, która wchodzi w skład majątku wspólnego dłużnika oraz jego małżonka, wówczas małżonek nie będący dłużnikiem może złożyć do komornika sprzeciw, w którym będzie domagał się zwolnienia spod zajęcia określonej nieruchomości. 

Zobacz również serwis: Windykacja

Po otrzymaniu sprzeciwu, komornik ma obowiązek wezwać wierzyciela do wystąpienia z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika. W wezwaniu tym określa, iż winno to nastąpić w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania pod rygorem umorzenia egzekucji z zajętej nieruchomości. Z praktycznego punktu widzenia zasadnym jest także, aby komornik zobowiązał wierzyciela do nadesłania kopii wniosku o nadanie klauzuli wykonalności wraz z potwierdzeniem jego złożenia w sądzie, albowiem brak tych czynności ze strony wierzyciela obliguje komornika do umorzenia egzekucji z nieruchomości.

Jeżeli wierzyciel wniosku do sądu nie złoży, wówczas komornik musi umorzyć egzekucję z nieruchomości. Jeśli wniosek zostanie złożony, wówczas do czasu jego rozpatrzenia przez sąd, nie będą podejmowane czynności egzekucyjnych z nieruchomości.

Moja firma
Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

pokaż więcej
Proszę czekać...