Egzekucja z ruchomości będącej własnością leasingodawcy

Dariusz Budnik
Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy
rozwiń więcej
Leasingodawca może bronić się powództwem przeciwegzekucyjnym przed egzekucją z należącej do niego ruchomości.
Komornik może zająć każdą ruchomość znajdującą się we władaniu dłużnika, bez względu na to, czy jest ona własnością dłużnika, czy też nie jest.

Kiedy komornik dokonuje zajęcia ruchomości, pyta się dłużnika, czy do ruchomości tej osoby trzecie roszczą sobie jakiekolwiek prawa. Jeżeli dłużnik udzieli odpowiedzi pozytywnej, wówczas stosowna informacja umieszczana jest w protokole zajęcia. Następnie zaś komornik informuje tą osobę o zajęciu określonej ruchomości.

Zajęcie przedmiotu będącego w leasingu

Analogicznie sytuacja wygląda z ruchomościami będącymi własnością leasingodawcy. O zajęciu przedmiotu leasingu komornik niezwłocznie zawiadamia leasingodawcę. W gestii leasingodawcy będzie leżało, jakie podejmie czynności.

Powszechnie przyjętą praktyką jest, iż leasingodawca w pierwszej kolejności kieruje stosowne pismo do wierzyciela, w którym domaga się zwolnienia spod zajęcia przedmiotowej ruchomości.

Jeżeli wierzyciel nie zwolni zajętej ruchomości, wówczas leasingodawca, by nie dopuścić do licytacji tej ruchomości, musi wystąpić do sądu z powództwem przeciwegzekucyjnym, w którym będzie domagał się zwolnienia spod zajęcia należącej do niego ruchomości.

Zobacz również serwis: Pozwy

Czy komornik zwolni spod zajęcia przedmiot leasingu?

Komornik nie może zwolnić spod zajęcia ruchomości będącej własnością leasingodawcy, nawet jeżeli leasingodawca będzie domagał się powyższego od komornika.

W takie sytuacji organ egzekucyjny, gdy otrzyma pismo od leasingodawcy, winien wystąpić do wierzyciela z pytaniem, czy wyraża zgodę na zwolnienie spod zajęcia danej ruchomości, a więc de facto czy wierzyciel wyraża zgodę na umorzenie egzekucji z tej ruchomości.

Jeżeli wierzyciel złoży wniosek o zwolnienie spod zajęcia, wówczas komornik postąpi zgodnie z wolą wierzyciela. Jeżeli jednak wierzyciel będzie domagał się dalszego prowadzenia egzekucji z tej ruchomości, wówczas komornik sam nie będzie mógł takiego zwolnienia dokonać.

Zobacz również serwis: Windykacja

Czy wierzyciel musi zwolnić spod zajęcia przedmiot leasingu

Wierzyciel nie musi zwalniać spod zajęcia przedmiotu zajętego przez komornika, a będącego własnością leasingodawcy. Jednocześnie jednak wierzyciel musi liczyć się, iż naraża się na wytoczenie przez leasingodawcę powództwa przeciwegzekucyjnego, a gdy je przegra, to kosztami tego postępowania zostanie obciążony właśnie on. Sąd zaś po przeprowadzeniu postępowania zwolni spod zajęcia przedmiotową ruchomość.

Jeżeli więc wierzyciel otrzyma od właściciela ruchomości – leasingodawcy – stosowne wezwanie do zwolnienia przedmiotu leasingu spod zajęcia, a do wezwania będą dołączone dokumenty, z których wynikać będzie, iż właścicielem ruchomości jest nie dłużnik, a leasingodawca, wówczas zasadnym jest złożenie przez wierzyciela do komornika wniosku o zwolnienie ruchomości spod zajęcia.

Leasingodawca może bronić się powództwem przeciwegzekucyjnym przed egzekucją z należącej do niego ruchomości.

Co się stanie, gdy wierzyciel nie wyrazi zgody na zwolnienie spod zajęcia przedmiotu leasingu

Jeżeli wierzyciel nie wyrazi zgody na zwolnienie spod zajęcia przedmiotu leasingu i nie złoży stosownego wniosku w tym zakresie do komornika, leasingodawca będzie musiał złożyć do sądu powództwo przeciwegzekucyjne.

Leasingodawca ma 1 miesiąc na wytoczenie powództwa przeciwegzekucyjnego, a okres ten jest liczony od dnia, gdy dowiedział się on o zajęciu przedmiotu leasingu.

Brak złożenia powództwa przeciwegzekucyjnego w w/wskazanym terminie spowoduje, iż komornik będzie mógł przeprowadzić licytację tej ruchomości, mimo iż nie stanowi ona własności dłużnika, a kwotę uzyskaną z jej sprzedaży przekaże wierzycielowi. 

Zadaj pytanie: Forum prawników

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...