Windykacja – postępowanie sądowe czy firma windykacyjna

Windykacja – postępowanie sądowe czy firma windykacyjna /fot. Fotolia / Fotolia
Windykacja – proces, który niestety jest rzeczą naturalną w dzisiejszych czasach. Posiadając firmę i nawiązując współpracę z wieloma kontrahentami, pracownikami i współpracownikami obie strony muszą brać pod uwagę ryzyko, iż mogą napotkać na swojej drodze sytuację, w której będą zmuszeni użyć środki określone prawem, by odzyskać swoje należności.

Jak wygląda postępowanie windykacyjne?

Jak wiadomo postępowanie sądowo-egzekucyjne wiąże się z silnym stresem i emocjami. Windykacja z prawnego punktu widzenia jest to zbiór czynności prawnych, procesowych oraz faktycznych, które mają na celu doprowadzenie dłużnika do wykonania zobowiązania, jakie zaciągnął wobec wierzyciela.

Wyróżniamy dwa sposoby prowadzenia windykacji:

(1) polubowna – polega na bieżącym monitorowaniu spłat wierzytelności przez dłużnika poprzez wysyłanie monitów, telefonicznych zapytań, polubownym rozłożeniu na raty spłaty zadłużenia, zgodnie z ustalonym harmonogramem, przypominaniu dłużnikowi o spłacie zobowiązania wg ustalonych dat,

(2) sądowa – polega na wystąpieniu na drogę sądową, wysłaniu do sądu pozwu o zapłatę, który kończy się na uzyskaniu przez wierzyciela sądowego wyroku bądź nakazu zapłaty określonej sumy pieniędzy, który zostanie opatrzony w klauzulę natychmiastowej wykonalności, stając się tym samym tytułem wykonawczym, dającym wierzycielowi podstawę do rozpoczęcia egzekucji komorniczej. Wierzyciel posiadający tytuł wykonawczy może złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji do komornika wg właściwości miejscowej.

Jak wyglądają etapy windykacji?

(1) Powstanie zobowiązania – najczęściej zobowiązanie powstaje w wyniku niezapłacenia faktur bądź innych zobowiązań w określonym terminie.

(2) Postępowanie polubowne – jest to proces, w którym wierzyciel samodzielnie próbuje odzyskać pieniądze od dłużnika. Działanie to w dużej mierze opiera się na wysyłaniu monitów drogą e-mail, wysyłaniu wezwań do zapłaty, w którym to wierzyciel określa termin zapłaty danego zobowiązania, próby nawiązania spłaty zadłużenia poprzez kontakt telefoniczny. Na tym etapie windykacji często dochodzi do zawarcia ugody spłaty zadłużenia pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem. W ugodzie dłużnik uznaje swój dług oraz zobowiązuje się do spłaty zobowiązania w określonym w ugodzie terminie. Często mamy tutaj do czynienia z rozłożeniem długu na raty.

(3) Postępowanie sądowe – w tej sytuacji dłużnik najczęściej nie dochował warunków zawartej ugody, czyli nie płaci swego zobowiązania wg ustalonego harmonogramu. Ważnym w tym przypadku jest fakt, że zobowiązanie nie uległo przedawnieniu. Celem postępowania sądowego jest uzyskanie tytułu egzekucyjnego, które stanowi postawę do dalszego ubiegania się o zwrot zobowiązania.

(4) Postępowanie klauzulowe – postępowanie to odbywa się na wniosek złożony przez wierzyciela w celu uzyskania klauzuli wykonalności. Wyrok bądź nakaz zapłaty opatrzony niniejszą klauzulą stanowi podstawę do wszczęcia egzekucji komorniczej.

(5) Postępowanie egzekucyjne – w momencie, kiedy złożymy wniosek o wszczęcie egzekucji do komornika rozpoczyna się postępowanie egzekucyjne. Celem niniejszego postępowania jest odzyskanie zobowiązania. W tym przypadku dłużnik musi liczyć się z dodatkowymi kosztami egzekucyjnymi. W konsekwencji czego, jego zobowiązanie wzrośnie nawet kilkukrotnie.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Windykacja – postępowanie sądowe czy firma windykacyjna

W artykule omówiono również sposoby odzyskiwania należności oraz jakie uprawnienia posiada firma windykacyjna.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...