Windykacja międzynarodowa a różnice kulturowe

Windykacja międzynarodowa a różnice kulturowe / Fot. Fotolia
Odzyskując długi z zagranicy należy uwzględnić obowiązujące w danym kraju przepisy prawne oraz panującą tam sytuację socjoekonomiczną. Z analizy firmy Intrum Justitia wynika, że w najbliższych latach tego typu różnice międzynarodowe mogą być szczególne istotne w odzyskiwaniu swoich należności z takich państw jak Finlandia, Czechy czy Portugalia.

W czasach globalizacji przedsiębiorstwa coraz częściej zmuszone są dochodzić swoich należności poza granicami swojego ojczystego kraju. Podejmując w tym celu różne działania zarówno firmy windykacyjne, jak i sami zainteresowani muszą uwzględniać czynniki formalno-prawne, które obowiązują w kraju zamieszkiwanym przez dłużnika i znacząco wpływają na skuteczność w egzekwowaniu wierzytelności.  Te czynniki to między innymi obowiązujące w danym państwie etapy procesu ściągania długów, środki, jakie można w nim legalnie stosować, regulacje prawne dotyczące czasu trwania ewentualnego procesu sądowego, a także związane z jego przebiegiem koszty. Warto również wziąć pod uwagę różnice kulturowe, takie jak skłonność mieszkańców poszczególnych państw do terminowego opłacania swoich rachunków oraz średni czas, w jakim płatności te są przez nich realizowane.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Najmniejsze ryzyko

Według badania „Europejski Indeks Płatniczy 2014” przeprowadzonego przez Intrum Justitia, egzekwowanie zaległych świadczeń powinno najłatwiej przebiegać w Finlandii, która została określona jako kraj z najniższym wskaźnikiem ryzyka płatności w Europie. Oznacza to, że w Finlandii długi spłacane są najszybciej oraz są najrzadziej umarzane w porównaniu do pozostałych europejskich państw. Średni czas, jaki zajmuje Finom uregulowanie swoich zobowiązań wynosi 26 dni.

Najskuteczniejsze środki stosowane przez wierzycieli oraz firmy windykacyjne do polubownego odzyskania długów w tym kraju, to wezwania do zapłaty dostarczane drogą listową. Istnieje również możliwość wysłania specjalnego listu, którego treść zostaje dołączona do ogólnej informacji o zdolności kredytowej dłużnika w przypadku nieopłacenia przez niego zaległej kwoty. Sądowy proces odzyskiwania niespłaconych należności zajmuje w Finlandii średnio od 2 do 4 miesięcy i wymaga od wierzyciela zainwestowania kwoty około 200 euro. Czas trwania oraz koszty rozprawy sądowej mogą być oczywiście różne w zależności od poszczególnych przypadków.

Zobacz również: Jak bronić się przed niewypłacalnością dłużnika?

Kłopotliwi partnerzy

Robiąc interesy ze swoimi geopolitycznymi sąsiadami, polscy przedsiębiorcy mogą natknąć się na poważne trudności związane z egzekwowaniem swoich należności u mieszkańców Republiki Czeskiej. Według analityków firmy Intrum Justitia ten kraj ma jeden z najwyższych wskaźników płatniczego ryzyka w Europie, a więc proces odzyskiwania wierzytelności w Czechach może przebiegać w dość kłopotliwy sposób. Średni czas, jaki Czechom zajmuje opłacanie swoich faktur wynosi 44 dni, a około 3,3 proc. długów zostaje w tym kraju umorzone. Do najskuteczniej działających środków stosowanych w tzw. polubownej windykacji należą negocjacje telefoniczne oraz listy z wezwaniem do zapłaty, a proces sądowego odzyskiwania długów może pochłonąć okres od paru miesięcy do paru lat i kwotę praktycznie niemożliwą do wstępnego oszacowania.

Z wysokim ryzykiem nieotrzymania zapłaty w terminie muszą się także liczyć osoby nawiązujące relacje biznesowe z obywatelami Portugalii. Po poważnym kryzysie ekonomicznym Portugalczycy wciąż mają kłopot z terminową spłatą swoich zobowiązań i zajmuje im to średnio nawet 85 dni. Odsetek umarzanych w tym kraju długów również jest wysoki, bo sięga aż 3,9 proc., a prawna ścieżka dociekania swoich należności dzieli się na dwa etapy, których łączny czas trwania może przekraczać 2 lata. Wierzyciel musi zwykle zainwestować równowartość około 10 proc. od wartości długu, który próbuje odzyskać, a chcąc załatwić sprawę polubownie może być poproszony o dostarczenie większej ilości dokumentów niż jest to oczekiwane w większości europejskich państw.

Profesjonalne wsparcie

Ze względu na zmieniającą się sytuację gospodarczą na świecie, firmy są i będą zmuszone do poszukiwania klientów oraz partnerów biznesowych na zagranicznych rynkach. To warunek konieczny dla zachowania dynamiczności rozwoju większości przedsiębiorstw, a ewentualne problemy związane z otrzymaniem zapłaty za swój towar czy oferowane usługi mogą przytrafić się każdemu przedsiębiorcy. Jeśli takie trudności w uzyskaniu zapłaty pojawią się i dotyczyć będą mieszkańców obcego dla przedsiębiorcy kraju, to najlepiej jest poręczyć odzyskiwanie swoich należności specjalizującym się w tym firmom windykacyjnym. Nieznajomość lokalnych przepisów oraz konieczność samodzielnego dopilnowania przebiegu ewentualnego procesu sądowego w obcym kraju mogą być dla wierzyciela nie tylko kłopotliwe, ale i narażać go na zbędne koszty.

Zobacz: Windykacja czy sprzedaż długu – co wybrać, żeby nie stracić?

Źródło: Intrum Iustitia

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...