Elektromobilność i wsparcie dla najmłodszych firm - Impact ’18

Elektromobilność i wsparcie dla najmłodszych firm - Impact ’18 /Fot. Fotolia / Fotolia
Na konferencji Impact'18 Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński rozmawiał o możliwościach współpracy m.in z przedstawicielami Volvo, Siemensa, Scanii i 500 Startups.

Międzynarodowe konferencje to nie tylko okazja do dyskusji na ważne tematy. Goście Impact ’18 rozmawiali o gospodarce cyfrowej, innowacjach i  startupach. Na marginesie takich wydarzeń uczestnicy spotykają się, by porozmawiać na przykład o możliwościach współpracy.

Światowi giganci chcą brać udział w polskiej e-rewolucji

Tematem, który zdominował rozmowy ministra z motoryzacyjnymi gigantami – Volvo i Scanią – była elektromobilność. Zarówno prezes Volvo Buses Håkan Agnevall, jak i wiceprezes Scanii Christian Levin zadeklarowali, że chcą wziąć udział w rozwoju elektromobilności w Polsce.

Volvo ma we Wrocławiu fabrykę i centrum badawczo-rozwojowe. Co ciekawe, wrocławski zakład jest największą fabryką autobusów Volvo w Europie. Powstają w niej kompletne autobusy miejskie, międzymiastowe i turystyczne, które firma eksportuje na cały świat.  Dostarcza je też do polskich miast. Elektryczne autobusy Volvo jeżdżą na przykład w Sosnowcu, Inowrocławiu.

Z kolei Scania produkuje autobusy w Słupsku. W fabryce powstają kompletne pojazdy, ale montowane są też podwozia autobusów modeli niskopodłogowych, które są następnie wysyłane do montowni w Europie, Afryce i Azji. W zakładzie jest zatrudnionych 500 pracowników.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Elektrmobilność oczkiem w głowie rządu

Rząd stawia na rozwój elektromobilności. W jaki sposób? Na przykład poprzez zmiany w prawie. 22 lutego 2018 r. weszła w życie ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych, która ma upowszechnić transport elektryczny w Polsce. Rząd realizuje też program E-Bus, który uczyni z rynku produkcji elektrycznych autobusów silną branżę gospodarki. Do 2025 roku powstanie polski rynek autobusów elektrycznych o wartości co najmniej 2,5 miliarda złotych rocznie. Program zakłada też budowę Polskiego Autobusu Elektrycznego, którego kluczowe elementy będą produkowane w kraju przy wsparciu polskiego potencjału naukowo-badawczego. W 2017 w Polsce jeździło 79 e-busów, w 2019 będzie ich  około 430. Obecnie 62 samorządy wdrażają w transporcie publicznym autobusy elektryczne.

Strategiczna współpraca z Siemensem

Minister Kwieciński spotkał się też z panią prezes zarządu Siemensa w Polsce Dominiką Bettman. Rozmowa dotyczyła możliwości współpracy w kilku obszarach, na przykład inteligentnych miast, czystego powietrza i innowacji. Wspólne działania mają silne podstawy. W kwietniu 2017 roku ówczesne Ministerstwo Rozwoju podpisało porozumienie o strategicznej współpracy gospodarczej z Siemens. Efektem porozumienia są analizy dotyczące rozwoju innowacyjnych sektorów przemysłu.

Zobacz: Inwestycje

Wsparcie dla najmłodszych firm

Rozmowa z Bedy Yang dotyczyła wspierania startupów. Pani Yang reprezentuje przedsiębiorstwo 500 Startups, które inwestuje właśnie w firmy na wczesnym etapie rozwoju. 500 Startups wsparło nieco więcej startupów niż mogłaby sugerować nazwa – około 2 tysiące. Dyskusja toczyła się wokół trzech pytań. Jak skutecznie wspierać startupy? Jak się to robi w Stanach Zjednoczonych? Jak doświadczenia amerykańskie można przenieść na europejski grunt?

Ostatnim punktem wizyty na konferencji była dynamiczna, nieformalna rozmowa przed publicznością (tak zwany fireside chat), którą poprowadził ekonomista dr Adam Czerniak. Temat to oczywiście rozwój startupów. Na Impact ’18 nie mógł być inny.

Konferencja Impact odbyła się 13-14 czerwca 2018 roku w Krakowie.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...