Czym jest trust? Kilka słów o zaufaniu

ONISZCZUK & ASSOCIATES
Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.
rozwiń więcej
Czym jest trust? Kilka słów o zaufaniu /Fot. Fotolia / Fotolia
Tajemniczy trust jest niczym innym jak stosunkiem prawnym charakterystycznym dla krajów anglosaskich w których przyjęto system prawny Common Law takich jak Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Malta czy Nowa Zelandia. Co istotne, choć trust nie istnieje w polskim prawie, nie wyklucza to możliwości założenia trustu przez polskiego rezydenta podatkowego.

Trust jest w swojej istocie umową mającą na celu umożliwienie donatorowi (właścicielowi majątku) dokonania transferu tego majątku, na który w głównej mierze składają się pieniądze, przedsiębiorstwa, aktywa materialne i niematerialne, na rzecz powiernika. Powiernik z kolei, na podstawie szczegółowych ustaleń umownych, przekazuje zyski ze wskazanego majątku do rąk beneficjentów. Nie bez przyczyny mówi się, że trust jest najlepszym sposobem na ochronę majątku. Wynika to z faktu, że w skutek powołania trustu dochodzi do powstania konstrukcji trójstronnej, gdzie przekazany przez donatora majątek wychodzi z jego majątku i jednocześnie nie staje się prywatnym majątkiem powiernika, lecz jedynie częścią majątku powierniczego. Powiernikowi czyli trustee pozostawia się pełną swobodę w zakresie rozporządzania wskazanymi zasobami majątkowymi, musi on mieć na względzie postanowienia zawarte w umowie trustu, które szczegółowo określają warunki powyższej umowy, zaczynając od ogólnych warunków, kończąc na zobowiązaniach z jakich należy rozliczyć się z beneficjentami. Założyciel trustu nie może go ograniczać. Dowolność w zarządzaniu trustem stanowi o dyskrecjonalnym charakterze trustu.

Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

Założycielem trustu może być osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej. Jeśli chodzi o beneficjenta przewiduję się szeroki wachlarz osób uprawnionych do pełnienia tej funkcji. Beneficjentem może być każda osoba lub grupa osób, uprawnieni do otrzymywania zysków z opisywanego stosunku prawnego. Umowa trustu zyskała na znaczeniu dzięki temu, że można dysponować swoim dorobkiem zachowując nad nim kontrolę. Dobrze przygotowany trust chroni środki zgromadzone w zarządzie powierniczym, ogranicza ryzyko poniesienia strat w razie ewentualnego kryzysu gospodarczego oraz pozwala na uniknięcie ustanowienia zabezpieczenia majątku w postępowaniu podatkowym. Ponadto tworzy rozbudowaną bazę strategii ochrony majątku.

Kolejną zaletą trustu, o której warto wspomnieć jest poufność. Umowa gwarantuje jej stronom całkowitą ochronę danych, których udostępnienie jest możliwe tylko przed sądem, na wypadek postępowania cywilnego lub karnego. Prawo w tym względzie jest bardzo restrykcyjne. Publikacji podlega tylko nazwa oraz dane powiernika.

Również kwestie podatkowe stawiają trusty w pozytywnym świetle. Co do zasady zwolnione są z podatków, a jedyne opłaty jakie trzeba ponieść ograniczają się do tych corocznych za utrzymanie trustu. Znaczenie trustu wzrosło wraz z wprowadzeniem przepisów dot. zagranicznych spółek kontrolowanych (CFC) które pod pewnymi warunkami nie będą mieć zastosowania do spółek wyposażonych w trust.

Zobacz: Prawo dla firm

Aby polski rezydent mógł założyć trust w zakresie udziałów konieczne będzie utworzenie podmiotu za granicą w kraju common law np. w Anglii, a następnie przekazanie całości udziałów we wskazanej spółce do rąk powiernika. Udziały będą stanowić część majątku powierniczego, którym powiernik będzie swobodnie dysponował, jednak w granicach wskazanych w umowie, na rzecz beneficjentów.

Autor: Kaja Żmijewska

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...