Trwają prace nad projektem o ograniczeniu sprzedaży alkoholu

Trwają prace nad projektem o ograniczeniu sprzedaży alkoholu /Fot. Fotolia / ShutterStock
W czwartek w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz niektórych innych ustaw. Projekt wprowadza m.in. możliwość ograniczenia przez gminy nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach i zakaz picia alkoholu w miejscu publicznym, za wyjątkiem wyznaczonych do tego miejsc.

Sejm skierował projekt ustawy dot. ograniczenia sprzedaży alkoholu do komisji. Poprawki do projektu złożyli m.in. posłowie PiS, PO i Nowoczesnej.

Poseł sprawozdawca Andrzej Gawron (PiS) zaznaczył, że działania w zakresie ograniczenia dostępności do alkoholu powinny być racjonalne, a nie restrykcyjne. Podkreślił, że nowelizacja umożliwia gminom sprawniejsze działania w przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Wyjaśnił, że możliwość wprowadzania zakazu nocnej sprzedaży alkoholu w godzinach od 22 do 6 rano, ma na celu ograniczenie sprzedaży tam, gdzie "nadmierne spożycia sprawia największy problem”, czyli m.in. w centrach miast i kurortów.

Grzegorz Adam Woźniak (PiS) podkreślił, że propozycje zawarte w projekcie są odpowiedzią na postulaty samorządów o konieczność reakcji na koncentracje punktów sprzedaży alkoholu w centrach dużych miast i kurortach. Ocenił, że obecność na jednej ulicy "kilkunastu sklepów" z alkoholem powoduje znaczny wzrost przypadków naruszenia ładu i porządku w okolicy. Poseł w imieniu klubu złożył dwie poprawki.

Ryszard Wilczyński (PO) pochwalił proponowane założenia mówiące m.in. o możliwości ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach. W ocenie posła Po zwiększa to możliwość oddziaływania samorządów na miejsca, w których nocna sprzedaż alkoholu jest uciążliwością dla mieszkańców. Jednocześnie Wilczyński zwrócił uwagę na - jego zdaniem - kontrowersyjny zapis mówiący o zakazie spożywania alkoholu w miejscu publiczny. W ocenie posła regulacja nie jest precyzyjna. Klub zgłosił w tym zakresie poprawkę.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2017/2018

Za "restrykcyjne" uznał proponowane zmiany poseł Kukiz'15 Paweł Skutecki. Jak mówił, "Polacy mają prawo używać legalnych produktów takich jak piwo i zaklinanie rzeczywistości w postaci tej ustawy niczego nie zmieni". Poseł skrytykował pomysł ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach. Zdaniem Skuteckiego jest to "zbyt głęboka ingerencja w wolność gospodarczą i wolność Polaków".

Mirosław Suchoń (N) ocenił, że nowelizacja to "w praktyce kolejna ingerencja w życie prywatne i swobodę działalności gospodarczej". Dodał, że rozwiązania spowodują problemy finansowe dla przedsiębiorców, oraz 'wysyp nielegalnych źródeł alkoholu".

Piotr Zgorzelski (PSL), przypomniał, że w kwietniu 2016 r. komisja samorządu terytorialnego i polityki regionalnej głosami posłów PiS odrzuciła projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zgłoszony przez grupę posłów. Podkreślił, że projekt zakładał "prawie to samo" co obecny. "Rozumiem, że sejm nie może przyjąć ustaw innych niż autorstwa partii rządzącej" - powiedział.

Proponowane rozwiązania pozytywnie oceniła Małgorzata Zwiercan reprezentująca koło poselskie Wolni i Solidarni. Jej zdaniem projekt ustawy wprowadza nowe narzędzia dla samorządów, w ustawowej walce z alkoholizmem. Dodała, że ograniczenie dostępności fizycznej i ekonomicznej jest uznanym na świecie mechanizmem przyczyniającym się do ograniczenia spożycia alkoholu.

Posłowie pytali ryzyka utraty miejsc pracy w branży piwowarskiej, nakładów przeznaczonych z budżetu państwa na przeciwdziałanie alkoholizmowi. Posłowie pytali też przedstawiciela wnioskodawców o to w jakim stopniu w projekcie zostały uwzględnione opinie samorządowe i społeczne.

Zobacz: Prawo dla firm

Przedstawiciel wnioskodawców Szymon Szynkowski vel Sęk (PiS) powiedział, że organizacje samorządowe popierają zawarte w projekcie zapisy. Jego zdaniem, projekt jest kompromisowy i uwzględnia głosy wielu różnych środowisk. Zapewnił, że był on konsultowany z samorządowcami z wielu miast, mieszkańcami, służbami mundurowymi oraz sprzedawcami alkoholu.

Szynkowski złożył dwie poprawki do projektu, które dot. generalnego zakazu picia alkoholu w miejscach publicznych oraz odbierania koncesji, kiedy "punkt sprzedaży nie dba o poszanowanie ładu i porządku w swojej okolicy i nie informuje odpowiednich służb mundurowych".

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka skierował projekt do komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej w celu przedstawienia sprawozdania.

Poselski projekt nowelizacji ustawy ma doprecyzować i uregulować przepisy tak, by umożliwić gminom działania ograniczające dostępność alkoholu. Zmiany dotyczą m.in. wprowadzenia do limitu udzielania zezwoleń na sprzedaż wszystkich napojów alkoholowych, także tych do 4,5 proc. W obecnym stanie prawnym Rada Gminy określając liczbę punktów sprzedaży napojów alkoholowych, w limicie nie uwzględnia piwa i alkoholu do 4,5 proc.

Nowelizacja reguluje też problem dot. zezwoleń na sprzedaż alkoholu na terenie gminy. Gmina w drodze uchwały, będzie mogła ustalić maksymalną liczbę zezwoleń odrębnie dla poszczególnych jednostek pomocniczych (sołectwa, dzielnic, osiedli), które jej podlegają.

Zgodnie z projektem, gmina będzie miała też możliwość ograniczenia godzin nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach. Ograniczenia mogą dotyczyć sprzedaży między godziną 22 a 6.

Nowelizacja wprowadza też zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych, z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych. Zapis wprowadza generalny zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych, jednocześnie dając samorządom możliwość wyznaczania miejsc przeznaczonych do jego spożywania.

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...