Wydatki na działalność badawczo-rozwojową - nowe odliczenia od podatku dochodowego

Wydatki na działalność badawczo-rozwojową - nowe odliczenia od podatku dochodowego. /fot. Fotolia
Od 1 stycznia 2016 r. podatnicy podatku dochodowego dostaną nową możliwość odliczania od podstawy opodatkowania części kosztów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową w swoich firmach (tzw. koszty kwalifikowane).

Od 1 stycznia 2016 r. w updof i updop pojawi się nowe odliczenie od podstawy opodatkowania (nowo dodane art. 26e updof i art. 18d updop).

Uprawnieni do odliczenia. Przedsiębiorcy będą mogli odliczyć od podstawy opodatkowania część kosztów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Ustawodawca określił te koszty jako „koszty kwalifikowane”. Przy czym wydatki, które można uznać za kwalifikowane, wymieniono w samych ustawach.

Prawo do odliczenia nie będzie przysługiwało jedynie tym przedsiębiorcom, którzy w roku podatkowym prowadzili działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia.

Koszty podlegające odliczeniu. Odliczeniu będą podlegały koszty kwalifikowane poniesione w ramach działalności badawczo-rozwojowej. W przypadku badań podstawowych z odliczenia można skorzystać jedynie, gdy badania te będą prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową. W praktyce odliczenie obejmie m.in. wydatki na opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych. Koszty kwalifikowane będą podlegały odliczeniu, jeżeli nie zostaną podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie.

Maksymalna wielkość odliczeń. Odliczenie nie będzie równe kwocie poniesionych wydatków. Przedsiębiorcy będą mogli odliczyć od podstawy opodatkowania:

● 30% kosztów wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej,

● 20% pozostałych kosztów – w przypadku mikro, małych albo średnich przedsiębiorców, oraz

● 10% pozostałych kosztów – w przypadku przedsiębiorców nieuprawnionych do odliczeń w wysokości 20% tzw. pozostałych kosztów.

Takie pozostałe koszty mogą stanowić np. wydatki na nabycie surowców i materiałów, ekspertyz, usług doradczych, wyników badań naukowych, czy odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej związane z działalnością badawczo-rozwojową. Do pozostałych kosztów będą się również zaliczały odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Moment dokonania odliczenia. Odliczenia przedsiębiorcy będą mogli dokonać w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. Natomiast w sytuacji gdy przedsiębiorca poniesie za rok podatkowy stratę lub wielkość jego dochodu będzie niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia będzie mógł dokonać w kolejnych latach podatkowych. W takich przypadkach odliczenia – odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części – można będzie dokonać w zeznaniach za kolejno następujące po sobie trzy lata podatkowe następujące bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

Ewidencjonowanie wydatków do odliczenia. Przedsiębiorcy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy będą chcieli skorzystać z omawianego odliczenia, są obowiązani w ewidencji rachunkowej wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Nowe definicje. Warto zauważyć, że ustawa wprowadza do ustaw o podatku dochodowym definicje:

● działalności badawczo-rozwojowej,

● badań naukowych i

● prac rozwojowych.

To na podstawie tych definicji przedsiębiorcy będą mogli sprawdzić, czy ponoszone przez nich wydatki uprawniają do skorzystania z opisanego odliczenia.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Nowe odliczenia od podatku dochodowego – wydatki na działalność badawczo-rozwojową

W artykule m.in.:

  • Likwidacja ulgi technologicznej
  • Zniesienie opodatkowania aportów własności intelektualnej i przemysłowej
  • Preferencje podatkowe dla inwestorów
Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...