Pomoc "frankowiczom" - nowe kryteria projektu

Restrukturyzacja walutowych kredytów mieszkaniowych - nowe kryteria projektu/Fot. Fotolia / Fotolia
Nowe kryteria projektu ustawy o szczególnych zasadach restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych w związku ze zmianą kursu walut obcych do waluty polskiej przewidują, że właściciele mieszkań o pow. 100 mkw. oraz domów do 150 mkw, którzy zaciągnęli kredyty w walutach obcych, mają mieć szansę na ich restrukturyzację. Ponadto limity te nie obowiązywałyby w przypadku rodzin z trójką i więcej dzieci.

Właściciele mieszkań o pow. do 100 mkw. oraz domów do 150 mkw., którzy zaciągnęli kredyty w walutach obcych, mają mieć szansę na ich restrukturyzację - zakładają nowe kryteria projektu autorstwa PO dot. walutowych kredytów hipotecznych.

We wtorek w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu przygotowanego przez posłów PO "o szczególnych zasadach restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych w związku ze zmianą kursu walut obcych do waluty polskiej oraz o zmianie niektórych ustaw". Wcześniej tego dnia odbyło się posiedzenie sejmowej komisji finansów, która rozpatrywała zgłoszone do dokumentu poprawki.

Zobacz: Szerszy dostęp do kredytów na nowe technologie dla MŚP

Jak mówiła podczas obrad plenarnych sprawozdawczyni i zarazem przewodnicząca komisji finansów Krystyna Skowrońska (PO), pozytywną rekomendację otrzymała poprawka, którą sama złożyła. Przewiduje ona zwiększenie o 25 mkw. kryterium powierzchni nieruchomości, której właściciel mógłby złożyć wniosek o restrukturyzację walutowego kredytu hipotecznego. Oznacza to, że w przypadku mieszkania limit wynosiłby teraz 100 mkw., a w przypadku domu - 150 mkw. Zaznaczyła jednocześnie, że limity te nie obowiązywałyby w przypadku rodzin z trójką i więcej dzieci. Skowrońska podkreśliła, że poprawkę tę złożyła ze względu na dobry interes społeczny.

Dodała, że podczas obrad komisji finansów akceptacji nie zdobyły natomiast poprawki złożone przez klub PiS. Jak mówiła, przewidywały one całkowitą zmianę bazowego projektu i zmierzały m.in. do całkowitego przerzucenia odpowiedzialności za takie kredyty na banki, co w jej opinii nie byłoby sprawiedliwe względem osób, które zaciągnęły kredyty w złotym.

Zobacz: Coraz łatwiej o kredyty dla przedsiębiorców

Przedstawiciel PO poseł Jacek Brzezinka podkreślając, jak ważna jest to ustawa poinformował, że jego klub jest za uchwaleniem projektu w przedłożeniu komisji finansów.

Podobną opinię wyraziła Genowefa Tokarska z PSL, która przyznała, że proponowane rozwiązania są bardzo potrzebne, ale jednocześnie - w jej ocenie - są "trudną materią". Poinformowała, że Ludowcy opowiadają się za przyjęciem propozycji PO.

Odmiennego zdania byli posłowie opozycji. Paweł Szałamacha z PiS ubolewał, że choć autorzy projektu "zapraszali do współpracy" przy pracy nad nim, to jednak poprawki jego klubu zostały odrzucone. W jego opinii, mimo zwiększenia kryteriów powierzchni nieruchomości, w projekcie nadal znajduje się znaczna liczba obostrzeń, co spowoduje, że z tych przepisów będzie mogła skorzystać zaledwie garstka kredytobiorców walutowych. Szałamacha ponownie złożył więc poprawki PiS.

Zobacz też: Jakie korzyści niesie kredyt konsolidacyjny?

Poprawki złożył też Wincenty Elsner z SLD. Jak mówił, ich celem jest "w istotny sposób pogorszenie sytuacji banków i polepszenie sytuacji kredytobiorców". Wskazał, że zakładają one m.in. wykreślenie z projektu PO zapisu o tym, że z restrukturyzacji mogłyby skorzystać osoby, których kredytowana nieruchomość jest jedyną, jaką posiadają. Ponadto w jego ocenie to banki powinny niemal całkowicie - w 9/10 - zostać obciążone restrukturyzacją kredytów walutowych. Natomiast kredytobiorcy, jam mówił, powinni ponosić jedynie "symboliczną" odpowiedzialność.

Andrzej Romanek ze Zjednoczonej Prawicy choć przyznał, że przyjęta przez sejmową komisję poprawka idzie w dobrym kierunku, to nadal z projektowanych rozwiązań będzie mogła skorzystać niewielka grupa osób.

Złożenie poprawek do projektu oznacza, że zostaje on ponownie skierowany do sejmowej komisji finansów, która oceni zaproponowane przez posłów opozycji zmiany do dokumentu.

Zgodnie z przygotowanym przez PO projektem przewalutowanie hipotecznych kredytów walutowych następowałoby po kursie z dnia sporządzenia umowy restrukturyzacyjnej. Zakłada on, że wyliczać się będzie różnicę między wartością kredytu po przewalutowaniu a kwotą zadłużenia, jaką posiadałby w tym momencie kredytobiorca, gdyby w przeszłości zawarł z bankiem umowę o kredyt w złotych polskich, a nie w walucie. Połowa tej różnicy byłaby umarzana.

Zobacz: Kredyt hipoteczny i problemy z jego spłatą

Przez rok od jego wprowadzenia z programu mogłyby skorzystać osoby, których relacja wartości kredytu do wartości zabezpieczenia przekracza 120 proc. W kolejnym roku z tego rozwiązania skorzystać mogłyby osoby, w przypadku których ta relacja mieści się w widełkach 100-120 proc., a w kolejnym roku - 80-100 proc.

W projekcie zapisano kilka warunków, które kredytobiorcy muszą spełnić, by móc skorzystać z proponowanych rozwiązań. Poza kryterium powierzchni nieruchomości warunkiem jest też, by była ona użytkowana na własne potrzeby.

Proponowane rozwiązania miałyby kosztować banki 9-9,5 mld zł, ale jednocześnie byłyby one zwolnione od płacenia podatku dochodowego od umorzonej części kredytu.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...